Skocz do zawartości

Teleskop


Radek1973

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup teleskopu i proszę o poradę. Obserwuję w mieście z dużego balkonu lub z terenów podmiejskich. Potrzebuję w miarę mobilnego teleskopu, mam dwóch kandydatów, apochromat ED 100 i reflektor synta 8 zsuwana. To są maksymalne wymiary jakie mogę transportować. Który z tych dwóch lepiej wybrać i dlaczego ?

Edytowane przez Radek1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi który z wymienionych teleskopów jest lepszy. Prostszym do ogarnięcia jest refraktor, ale przez Syntę zobaczysz ciut więcej DS-ów. Księżyc, planety podobnie, ze wskazaniem na refraktor. Newton wymaga pewnej wprawy w kolimacji i zwykle w polu sprawia więcej kłopotów.

 

Osobiście będąc niedoświadczonym wybrał bym refraktor a jako doświadczony Syntę 8". Stopień własnego doświadczenia ocenić musisz sam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może krótki achromat 102mm na początek? SW 102/500 i podobne (biały chyba Bresser itp). Odrobinę chromy jeszcze nikogo nie zabiło a będzie 3 razy taniej niż APO. Po co Ci APO?

Do tego jakiś dobry montaż AZ albo jak chcesz się zapoznać z plusami i minusami paralaktyka, nauczyć się ustawiania na Polarną albo popróbować zdjęć przrz Zorkę 5 to EQ3-2 jest całkiem OK na początek (zwłaszcza jak się go popieści trochę).

Takie moje zdanie jest - bo ja znielubiłem Doby, to chłodzenie, kucanie, trącanie, kolimowanie...ja lubię sobie obiekt ustawić i się gapić a nie ciągle za nim gonić.

Oczywiście przez Syntę zobaczysz trochę więcej - zwłaszcza za miastem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntą 8" w dobrych warunkach na planetach i przede wszystkim księżycu pociśniesz z powiększeniami do 400x - ED100 pewnie max. 250-280x.

Na DSach synta 8" na podmiejskim niebie rozwali ED100. Nie wiem jak słabe masz niebo ale możesz nie wykorzystać walorów ED100 przy obserwacjach z małymi powiększeniami - zresztą masz już lornetkę 15x70

ED100 na fajnym alt azymucie będzie wygodniejszy na wąskim balkonie i pewnie o połowę lżejszy - łatwiejszy do przenoszenia.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimator GSO to jakieś 190PLN, a klimacja parę minut - także nie demonizowałbym. Bardziej kwestia czy będzie się Tobie chciało targać tą "meblościankę" do bagażnika i spowrotem. 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Radek1973 napisał:

Za syntą przemawia też napewno cena. W cenie ED 100 bedę mial synte 8 plus dwa okulary ES 6,7  i 14 82st. plus kolimator laserowy badera

Synta 8" po odliczeniu obstrukcji centralnej i uwzględniając sprawności obu luster to teoretyczny odpowiednik Super-APO 130  (200*0.75*0.94*0.94). Oprócz kolimatora laserowego potrzebny będzie do niej jeszcze drugi:  okular Cheshire / pudełko Hamala / "nakładka kolimacyjna" / "juster teleskopu" - o wiele tańszy niż laser, ale obowiązkowy. APO będzie znacznie wygodniejsze od Synty. Po prostu wyciągasz go z dziadówki i oglądasz gwiazdy. Tylko te ceny...

 

/WS

Edytowane przez Event Horizon
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Radek1973 napisał:

Tylko akurat po ciemku w polu  to raczej na pudełko po kliszy nie skolimuje, zwłaszcza że to miałaby byc synta rozsuwana to pewnie zawsze wymaga kolimacji. 

Moja Flex 14" kolimacje trzyma dobrze. Na wyjazdach jest najgorzej ale to i tak tylko LG, minutka pracy z latarką i gotowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Event Horizon napisał:

Synta 8" po odliczeniu obstrukcji centralnej i uwzględniając sprawności obu luster to teoretyczny odpowiednik Super-APO 130  (200*0.75*0.94*0.94)

bez przesady. Nie twórzmy tu mitów

Newton 8" można porównać z refraktorem o aperturze przynajmniej 175 mm

pamiętaj, że obiektyw zbiera światło powierzchnią, a nie średnicą, a obstrukcja liniowa 25% to ledwo 6% przysłoniętej powierzchni. Mamy więc SQR(203x203x0,9x0,9x0,94) co daje 177 mm pod warunkiem 100% transmisji obiektywu APO wraz z kątówką i przy lekko zaniżonej transmisji luster. APO 130 bliżej do Newtona 6" niż 8"

 

2 godziny temu, Radek1973 napisał:

Potrzebuję w miarę mobilnego teleskopu, mam dwóch kandydatów, apochromat ED 100 i reflektor synta 8 zsuwana. To są maksymalne wymiary jakie mogę transportować. Który z tych dwóch lepiej wybrać i dlaczego ?

to jakbyś chciał wybrać między małym kabrio, a dużym SUV-em

każdy z tych teleskopów ma inne przeznaczenie i możliwości obserwacyjne, że o kosztach nie wspomnę (ED potrzebuje jeszcze montażu)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, ZbyT napisał:

każdy z tych teleskopów ma inne przeznaczenie i możliwości obserwacyjne, że o kosztach nie wspomnę (ED potrzebuje jeszcze montażu)

 

Dokładnie, pewnie refraktor pokazałby ładniej szerokie pola ale w sumie mam już lornetkę. ED 100 z kątówką plus montaż to jakieś 3900.  Zależy mi na tym żeby pooglądać planety i liznąć kilka DSów. Pewnie newton będzie lepszym wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ZbyT napisał:

obstrukcja liniowa 25% to ledwo 6% przysłoniętej powierzchni.

Macie Panie rację. Jakoś nie zakodowałem, że to jest obstrukcja liniowa  :P

 

 

PS Transmisja w topowym, 4 elementowym FMC APO będzie na poziomie 94% bez kątówki. Najnowsze powłoki Zeiss T* oraz Sigma SMC cechują się transmisją > 99.8%

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Radek1973 napisał:

Czy okular negler 3,5mm ma sens w tym teleskopie synta 8 pod kątem planet i księżyca czy to już za krótka ogniskowa ?

Dałby powiększenie 342x i źw 0,59

Naglery to okulary do obserwacji DSO. Słabo sprawdzają się na planetach, choć oczywiście da się

do Synty 8" najlepiej poszukać okularu typowo planetarnego około 6 mm

jeśli nie przeszkadza ci mały ER to  okular ortoskopowy lub dobry Plossl. Są też bardziej egzotyczne konstrukcje jak monocentryki itp. Jeśli potrzebujesz większy ER to Celestron X-Cel LX lub któryś z klonów TMB Planetary. Ten pierwszy całkiem nieźle nadaje się też do DSO. Z lepszych ale niestety sporo droższych są np. Pentaxy XF

 

ponadto warto zastanowić się nad Syntą 10". Jest niewiele większa od 8", a sporo mniejsza od 12". 10" daje wyraźnie lepsze obrazy niż 8". Pięknie rozbija gromady kuliste. Ma niestety większą światłosiłę więc wymaga lepszych okularów niż 8"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.