Skocz do zawartości

Odpowiednie zasilanie w terenie


danon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuje trochę, rozbudowę swojego setupu, który już w sumie teraz niedomaga w zasilanie.  Aktualnie mam akumulator samochodowy 55 Ah i do tego podpięta przetwornica samochodowa 150W. Sprzęt, który jest do niej podpięty to HEQ5, laptop z zasilaczem 70W, do którego podpięty jest Canon 1100D(jednak na swojej baterii), Kamera t7 astro(klon asi120). Montaż jest połączony przez BT z laptopem. W przypadku gdy włączam sam EQmod na czysto bez laptopa montaż włącza sie normalnie i wszystko jest okej. Gdy podłączam samego laptopa pojawiają sie już problemy. Laptop ewidentnie zachowuje się jakby brakowało mu prądu. A gdy połącze już kamerkę, Canona i odpale APT to już całkowicie montaż sie zawiesza tak jakby. Słychać że coś chodzi ale EQmod nie odpowiada. Laptop ma USB 2.0 też niestety tylko. Dokupiłem aktywny hub usb do kamerki ale jeszcze go nie testowałem. Docelowo kiedyś chce podłączyć jeszcze Kamere mono z kołem filtrowym i grzałki więc wiem, że potrzeba mi dużo więcej zasilania. Narazie z faktu krótkiej nocy laptop chodzi na baterii, ale juz nie starcza mi to na 3 godziny sesji gdy jest odłączony od zasilania.

I tu moje pytanie. Jak rozbudować to zasilanie? Chciałem kupić przetwornice 500W ale nie wiem czy aby na pewno takiej potrzebuje. Zacząłem wiec skłaniać sie ku 2x150W? Lub może 150W + 300W, żeby rozdzielić zasilanie różnych elementów od siebie. Jednak nie mam pewności co do swojego wyboru i jak będzie najbardziej optymalnie patrząc na moje plany rozbudowy.
Pozdrawiam

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica zawsze będzie generowała straty, dodatkowo straty się podwoją/potroją bo dochodzi zasilacz do laptopa, zasilacz do montażu, itd. Ja bym podpiął montaż bezpośrednio pod akumulator, laptopa przez "dedykowaną" przetwornicę - pewnie potrzebuje 19-20V (do sprawdzenia na zasilaczu), dobierz dobrej jakości przetwornicę pull-up i zrezygnuj z przetwornicy 230V i zasilacza.

 

Montaż pobiera mniej niż  1A * 12V = 12W przy trackingu. Laptop skoro ma zasilacz 70W przyjmijmy że 50W. Razem masz 82W. Akumulator 55Ah * 12V = 660Wh, powinien wystarczyć na około 8h.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali koledzy , przetwornica jest zbędnym elementem , wszystko będzie pięknie chodzić na 12 v (prztwornica z 12 v robi 220 ,aby potem zasilacz mógł  zrobić 19v lub ponownie 12v ;) ). Za ok 60 zł dokupisz zasilacz do laptopa , mam i sobie chwalę .

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Laptopa mogę bezpośrednio podłączyć do akumulatora przez zapolaniczke. Montaż dokupić kabel taki jaki ma montaż i bezpośrednio też do akumulatora przez zapalniczke? A może da się to jakoś do kupy złączyć? Nie chciałbym niewiadomo ile gniazdek zapalniczki robić żeby każdy sprzęt podłączyć oddzielnie dlatego zdecydowałem się na przetwornice. Teraz też chciałbym to ładnie pogodzić by później godzinę samych kabli nie rozwijać. No i pozniej dojdą grzałki astrolink i kamera, więc chciałbym to jakoś wszystko ze sobą pogodzić. Do tego nie miałem kamery mono jeszcze i nie wiem jak będzie tam z zasilaniem 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

U mnie też laptop był najbardziej uciążliwym elementem do zasilenia.

W końcu go wymieniłem na "dedykowany" do AF.

http://www.trekstor.de/press/press-details/New-Surfbook-A13B-presented-at-IFA-in-Berlin.html

Nie dość, że ma całkiem przyzwoity czas pracy na baterii, to jest zasilany napięciem 12V przez co nie potrzebuje żadnych przetwornic.

Do tego względnie mały i lekki - mieści się w walizeczce z innymi gratami.

Edytowane przez Merarem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.