Skocz do zawartości

Sztuczny flat (Photoshop)


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Sztuczny flat

Wczoraj nie miałem zbytnio warunków do robienia zdjęć, ponieważ Księżyc i chmury skutecznie przeszkadzały. Skupiłem się na testowaniu tego, czego jeszcze nie opanowałem.
Zrobiłem też kilka testowych fotek, w tym NGC6888. Poniżej 300 sek fotka, 25% crop z ASI071 Pro i APO71SDQ na CEM25P. Fotka jest po szybkim "wyciągnięciu" (Krzywe, poziomy, krzywe, poziomy, etc.) Oczywiście nie ma nic lepszego niż zrobić flaty. Ale jeśli się ich nie zrobiło, jakoś trzeba sobie radzić. 

 

1.jpg.7d11c41c3f5670f72cdbc61e93dd2107.jpg

 

Mając podobnie przygotowane zdjęcie zaznaczamy je CTRL+A i kopiujemy do nowego pliku CTRL+N, nie do nowej warstwy. Jeśli mamy coś już w schowku, Photoshop dobierze do niego rozdzielczość nowo tworzonego pliku. Wklejamy zawartość. 

 

Zaznacz warstwę z fotką i wybierz narzędzie lasso.

image.png.392c9ec7b1ff61b2fc73e28f35c8b34f.png

Zaznacz obiekt (obrysuj go), który ma zniknąć. Jeśli obiektów jest kilka jak np. Łańcuch Markariana, zaznaczysz kolejny trzymając shift. Aby oddalać lub przybliżać miejsce wskazane przez kursor, scrolluj z wciśniętym altem. 

image.png.4cbdda38e7b1752f39a90d381e6e6d94.png

 

Jeśli zdjęcie ma dużą rozdzielczość, warto u góry wybrać stopień wtapiania na np. 20-50 pikseli:

image.png.3c307ec0d7c9cbbc58fed4beb6b6bc07.png

 

Teraz, kiedy sfotografowane obiekty są zaznaczone, naciśnij SHIFT+BACKSPACE (to samo jest po kliknięciu prawym klawiszem myszy i wybraniu fill (wypełnij)). 

Ustaw w oknie inteligentne wypełnianie:

image.png.241ba3bfc716a4eca26a7531b08cb02b.png

 

i kliknij OK. Obiektu już nie ma:

 

image.png.0f6a6ee063f45ec6ab13c5f5ea200a4c.png

 

Usuń zaznaczenie CTRL+D. 

Na oknie warstw F7 wybieramy threshold (próg). 

image.png.3e3d262ec18a00f9523963a8a9a865cb.png

 

 

W oknie progu przesuwamy wskaźnik do takiego punktu, aby jak najwięcej pola- gwiazdy, zostało oznaczone na biało, ale nie doprowadzamy do takiej wartości, że białe piksele zlewają się w jeden obiekt. Wygląda to tak:

 

image.png.85721be9c4755878ef52491095f6c0ca.png

 

NGC6888 może być widoczna i tak się jej pozbędziemy. Gwiazdy mam odseparowane od siebie. 

Tu już za bardzo pojechałem w lewo wskaźnikiem:

image.png.d73db6a44b86ebbaa2fd8f45dae0512c.png

 

Na oknie warstw zaznaczamy trzymając CTRL warstwę próg i naszą fotkę. Obie zostaną zaznaczone:

image.png.129a17ee1a750d26cf6fafcb85682b6e.png

 

Teraz połączymy obie warstwy w jedną kombinacją CTRL+SHIFT+ALT+E

Pojawiła się 3cia warstwa. Zaznacz ją. 

Teraz w menu Select > Color range wybierz tony najjaśniejsze i wyreguluj tak wskaźniki, aby na podglądzie zaznaczyło się na biało jak najwięcej pola. Po kliknięciu w okienko, gdzie są wartości liczbowe, można precyzyjnie zmieniać o 1 klawiszami kursor w górę i w dół, kliknij OK:

image.png.95fcd70e325611cd5e7cc010a2c546e0.png

Całe białe pole zostało zaznaczone. Teraz zaznaczenie nieco rozszerzymy. Z menu:

 

image.png.b68fed80732736d01927e7a21ed9fccf.png

 

Wpisz wartość 2 i OK. Jak widzisz zaznaczenie powiększyło się, a teraz zastosuj na nim wtapianie (usuwanie wyraźnej granicy na zaznaczonym obiekcie). Można wybrać z menu, screen wyżej, ostatnia pozycja feather, lub skrót Shift+F6. Wpisz wartość 1 i OK. 

Teraz możesz schowac zaznaczenie, aby nie przeszkadzało- CTRL+H. Możesz też usunąć warstwę próg i warstwę, którą utworzyłeś i pozostawić jedynie fotkę. Zaznaczenie i tak będzie nadal aktywne, chociaż schowane. Na warstwie z fotką kliknij SHIFT+BACKSPACE. Pozostaw wartości jak przy usuwaniu obiektu i OK. 

Teraz Phostoshop będzie chwilę myślał, w zależności od skomplikowania zaznaczenia, rozdzielczości obrazu no i oczywiście mocy obliczeniowej komputera. 

 

Zaznaczenie zostało wypełnione innymi elementami. Teraz koniecznie usuń zaznaczenie CTRL+D

 

image.png.60c96430f4be5691fd8c9c293c455d6a.png

 

 

Teraz z menu: Filter > Blur > Gaussian Blur. Ustaw wartość kilkudziesięciu pikseli. Tak aby ziarno, czy też szum, które widać powyżej zaczęło się zlewać w bardziej jednolite plamy. Dla mnie 43 piksele jest odpowienie. Kliknij OK. Kończymy już. 

 

Przejdź do pliku, w którym masz swoją fotkę. Z menu wybierz image > apply image. W source wybierz nazwę pliku, nad którym przed chwilą pracowałeś, np. untitled1:

 

 

Layer musi być ustawione jako merged. Kanały wedle uznania, ja wybrałem RGB. Blending musi być jako substract (odejmowanie), ponieważ plik-flat odejmujemy od naszej fotki. 

W zależności od ekspozycji ustaw odpowiedni offset < po najechaniu kursorem na nazwę parametru pojawia się rączka z linijką. Po kliknięci i trzymaniu przycisku myszy, można dopasować lewo-prawo. 

image.png.764a170dfffc723817485fa580672e23.png

 

I to wszystko, fotka gotowa:

 

2.jpg.4ff91f148cdb6f7059271900ba326595.jpg

 

 

image.png

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że część jej została po odjęciu flata- owszem  w jakimś stopniu też jest usunięta. Dlatego też zaznaczyłem, że najlepszym wyjściem jest zrobić flaty. 

Chciałbym też zaznaczyć, że parametrów nie można trzymać się na sztywno. Na pewno na stacku dużej ilości materiału lepiej wyjdzie, bo chmura wodorowa będzie miała znacznie większy SNR i ją należy wyciąć osobno, aby finalnie zachować na zdjęciu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie dziala jak na zdjeciu sa pojedyncze galaktyki bez mglawic i IFNow. 

 

odejmowane tlo nie moze zawierac elemntow mglawicy

próbowales uzyc mocniejszego blura np 200 zamiast 43?

 

mozesz pokazac porownanie sztuczny flat w Ps vs Dynamic Bacground Extraction w Pixinsight LE?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Ja nie mam PLE. Zainstaluję trial, ale trochę pewnie zajmie, zanim się nauczę programu. Jeśli podeślesz mi np. na pw plik przed i po użyciu DBE, to powalczę w PS i będzie można porównać :) 

@Kirien Tak, zgadza się, to nowy SDQ71. To nie jest problem z teleskopem. Do tej pory udało mi się zredukować nieosiowość poprzez usunięcie filtra i regulację tilterem. Mam dużo ciężaru daleko za osią focusera i albo są ugięcia, albo przedłużka ma wadę. Dziś będę studiował manual CCD inspectora i postaram się poprawić to jak najlepiej. 

Zdjęcie, które użyłem na potrzeby tutoriala jest jeszcze sprzed tych zabiegów, więc są fasolki i obważanki.

 

Ja tu pokazałem prosty sposób na pozbycie się nierównomiernego oświetlenia- regionu wodorowego nie uwzględniłem, więc to jasne, że został zredukowany. Można to zrobić bardzo dokładnie, pracując na osobnych kanałach, ale trzeba do każdej fotki podejść inaczej i powyższa metoda musi zostać znacznie bardziej rozbudowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, count.neverest napisał:

@Tayson

@Kirien Tak, zgadza się, to nowy SDQ71. To nie jest problem z teleskopem. Do tej pory udało mi się zredukować nieosiowość poprzez usunięcie filtra i regulację tilterem.

Jakim tilterem?sdq71 nie ma w wyciagu tiltera jak 86...chyba?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można w pesie tego zrobić tak:

Obraz - powiel obraz

Teraz na powielonym obrazie 

Fitr-rozmycie-rozmycie gaussowskie 

Ustawiamy na ok 250 to rozmycie

 

Potem wchodzimy na główne zdjęcie i:

Obraz - zastosuj obraz

Źródło - wybieramy ten powielony obraz

 

I tam ustawić Mieszanie na Odejmij 

 

 I tło powinno być równe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

A co z mgławicą?

No tak Wessel ;)

 

Ja to robiłem przy gromadach czy asteryzmach ;) - zapomniałem o tym napisać.

 

Jeśli mam mgławice czy galaktykę - to wyrównuje tlo w pixinsight le.

 

Więc to co napisałem wyżej działa ale na gromadach czy asteryzmach itp...

 

Sory za zamieszanie

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.