Skocz do zawartości

iOptron - psikus.


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Pomóżcie bo nie wiem co się stało. Ostatnio montaż był używany w listopadzie 2018. Wszystko działało poprawnie.

Wczoraj uruchomiłem sesję, silniki pracują, połączenie z CDC i Maximem ok ale pozycjonowanie teleskopu jest całkiem odwrotne. Tzn: odpalam montaż, CDC wskazuje na polarną, robię odjazd na zachód, teleskop robił odjazd na wschód - zawsze tak było dopóki nie złapał pozycji GPS. Po chwili GPS wskazywał że teleskop patrzy na wschód, robiłem Pin Point i wszystko. Od wczoraj pozycjonowanie GPS wskazuje już po synchronizacji nie wschód ale nadal zachód tylko że dolną część mapy - od Polaris.

Robię właśnie reinstalkę Ascoma - mam nadzieję że to coś pomoże. Oby nie walnięty GPS.

Jakieś porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ironizując - aby po dłuższym okresie nieużytkowania sprzętu móc z niego korzystać  muszą być spełnione następujące warunki:

1 - musi być ponad 30 stopni w cieniu - najlepiej około 35 - wczoraj było idealnie

2 - musi spaść nagła ulewa tak żeby koła samochodów były zanurzone do połowy

3 - musi grzmieć i błyskać - najlepiej żeby po odliczaniu od grzmotu można było doliczyć do 1,2 nie więcej

wtedy montaż działa poprawnie

 

a poważnie

wgrałem sterownik Ascom Driver z dopiskiem NET, połączyłem z CDC i dałem opcję "ustaw czas" w opcjach teleskopu. Czas został załadowany i ustawiony w teleskopie (wcześniej data wskazywała na rok 2099)

później już tylko maxim i wszystko ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, _Spirit_ napisał:

Czas został załadowany i ustawiony w teleskopie (wcześniej data wskazywała na rok 2099)

A może przez ten czas padła bateria zegarka i stąd dziwna data, natomiast wcześniej, gdy go używałeś, data i godzina były zawsze prawidłowe, bo zapamiętane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

A może przez ten czas padła bateria zegarka i stąd dziwna data, natomiast wcześniej, gdy go używałeś, data i godzina były zawsze prawidłowe, bo zapamiętane?

Myślałem o tym. Rozkręciłem elektronikę ale baterii się nie dopatrzyłem. Czy jest zamknięta w GPS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Prawdopodobnie przestało Ci  to funkcjonować 6.04.2019. Myślę że jest to problem licznika tygodni w GPS, dlatego jest zła data. Opis problemu znajdziesz w necie coś jak rok 2000 dla komputerów. Kupiłem nowszy, kompatybilny moduł GPS na allegro za 30 zł ale jeszcze nie miałem czasu przelutowac. Chwilowo wylutowałem oryginalny moduł i działam bez GPS. Montażu używam stacjonarnie, więc mi GPS nie jest potrzebny. Godzinę mam z zegarka w pilocie. Jak montaż nie ma na pokładzie wadliwego GPS to nie psuje daty. Z wadliwym GPS nie da się pracować. Może warto zapytać serwis ioptron.

Edytowane przez rambro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiego masz pilota? 

https://www.cloudynights.com/topic/463276-ioptron-8408-hand-controller-battery-replacement/

2.4. Check Hand Controller Battery The hand controller has a real time clock (RTC) which should display the correct time every time the mount is turned on. If the time is incorrect, please check the battery inside the hand controller and replace it if needed. The battery is a 3V, CR1220 button battery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Myślałem o tym. Rozkręciłem elektronikę ale baterii się nie dopatrzyłem. Czy jest zamknięta w GPS ?

A no tak, przecież bateria jest w pilocie, którego nie masz :)

11 minut temu, rambro napisał:

Mam to samo. Prawdopodobnie przestało Ci  to funkcjonować 6.04.2019. Myślę że jest to problem licznika tygodni w GPS, dlatego jest zła data. O

Ciekawe. Mi iOptron działa ok, choć w praktyce nie sprawdzałem, jaką ma datę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne montaże ioptrona mają różne moduły GPS. Nawet w tym samym modelu montażu mogą być starsze i nowsze moduły GPS, więc problem dotyczy tylko części montaży. Pytałem producenta modułu GPS czy da się przeprogramować, ale mojego się nie da. Wysłał mi tylko rozwiązanie softwareowe, którego nie ,zastosuje bo nie ma kodu źródłowego firmware do montażu. Najprościej kupić na allegro moduł z takimi samymi wyprowadzeniami i protokołem komunikacji. Ja kupiłem taki https://allegro.pl/oferta/modul-l20-gps-quectel-nowy-fv-7511310891?snapshot=MjAxOS0wNC0xOVQxMDoxNjoxMy44MDdaO2J1eWVyO2NiNmQ5YzE3ZTJjNWY5YjI5YmVkMDA2N2JhZWRhZmEzYWEzOTczMjY4MzUxZTI4OWJmNzRhNGFiNzM0NmExZTI%3D ale mam starszą wersję montażu niż @_Spirit_. Potrzebna jest lutownica na gorące powietrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, rambro napisał:

mam starszą wersję montażu niż @_Spirit_.

Mam identyczny moduł EQ20. Montaż jest z 2011 roku. Niestety oferta z Allegro już nieaktualna bo od razu bym zakupił żeby mieć zapas.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie problemu - robimy zdjęcie z kamery guidującej (żeby nie uploadować dużych plików)

Wgrywamy na astrometry.net.

Wprowadzamy do Maxima dane Ra i Dec. 

PinPoint

Plate Solve

Powtarzamy operację na kamerze głównej już bez uploadowania.

Robimy zdjęcia.

Dziękuję.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Rozwiązanie problemu - robimy zdjęcie z kamery guidującej (żeby nie uploadować dużych plików)

Wgrywamy na astrometry.net.

Wprowadzamy do Maxima dane Ra i Dec. 

PinPoint

Plate Solve

Powtarzamy operację na kamerze głównej już bez uploadowania.

Robimy zdjęcia.

Dziękuję.

U mnie to nie pomagało bo jak tylko GPS załapał sygnał psuł datę i nie dało się np. ustawić za pomocą plate solve na cel. Ja korzystam z EKOSa więc może być inaczej niż w Maximie. Te 5 pin to zasilanie, masa, RX, TX i mało potrzebny GPS enable. Można zastosować różne moduły z allegro.

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Ale że co wyciąć całkiem GPSa? W sumie jak i tak źle pozycjonuje ..... 

Ja mam teraz wylutowany czyli "wycięty". Jak z tym walczyłem na stronie ioptrona nic nie było na temat tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2019 o 14:02, rambro napisał:

Potrzebna jest lutownica na gorące powietrze.

Zwykła grotowa wystarczy. No i patent jak to zrobić. Właściwie to nie wyobrażam sobie grzania tego hotair'em.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.