Skocz do zawartości

Wołosate - miejscówka


Demogorgon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

chcę pojechać pierwszy raz na obserwacje w bieszczady ( i w ogólę pierwszy raz w bieszczady :) ). Możecie polecić jakąś konkretną miejscówkę? Prawdopodobnie dojadę pod wieczór i nie będę miał czasu szukać odpowiedniego miejsca...

 

Chciałbym miejsce z dojazdem samochodem i najlepiej coś wyżej położonego aby uniknąć mgły. Jest na forum mapa miejscówek, ale myślałem o okolicach Wołosate (ponoć jedno z najciemniejszych miejsc w polsce, a jak już jechać... ) - a na forumowej mapce nie ma tam oznaczonej miejscówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z najlepszych miejscówek to przełęcz nad Roztokami Górnymi .Dojazd na miejsce drogą asfaltową na samą górę i miejscówka na granicy Polsko Słowackiej. Odsłonięty południowy horyzont i praktycznie brak LP

ps

Przełęcz to Ruske Sedlo . Niezłym wyborem jest też trochę niżej położone schronisko w Roztokach Górnych w którym dawniej odbywały się astrozloty.

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gryf oczywiście polecił Ci absolutnie topową miejscówkę na przełęczy, ale sam tam bym nie jechał z uwagi na misie (w kilka osób tak, bo rozmowy je wypłoszą). Samemu zdecydowanie został bym przy schronisku. Niebo tak samo dobre, możliwa większa wilgotność i nie ma tak dobrej widoczności do samego horyzontu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Grzędziel napisał:

Gryf oczywiście polecił Ci absolutnie topową miejscówkę na przełęczy, ale sam tam bym nie jechał z uwagi na misie (w kilka osób tak, bo rozmowy je wypłoszą). Samemu zdecydowanie został bym przy schronisku. Niebo tak samo dobre, możliwa większa wilgotność i nie ma tak dobrej widoczności do samego horyzontu.

Zawsze można sobie zostawić włączone radio w samochodzie  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mam przenośny głośnik bluetooth :) ale z drugiej strony... prawdopodobnie w ciszy usłyszał bym niedźwiedzia i miał czas się schować do auta.... a przy muzyce nie bardzo :) Wydawało mi się, że niedźwiedzie nie atakują same z siebie (tylko gdy poczują się zagrożone, gdy na nie wpadniemy przypadkiem w jakiś krzakach ) ale poczytałem teraz w internecie, że było kilka ataków niedźwiedzi w ostatnich latach, w tym nawet śmiertelny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Gryf oczywiście polecił Ci absolutnie topową miejscówkę na przełęczy, ale sam tam bym nie jechał z uwagi na misie (w kilka osób tak, bo rozmowy je wypłoszą). Samemu zdecydowanie został bym przy schronisku. Niebo tak samo dobre, możliwa większa wilgotność i nie ma tak dobrej widoczności do samego horyzontu.

Masz na myśli okolice domku w cichej dolinie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Demogorgon napisał:

Chciałbym miejsce z dojazdem samochodem i najlepiej coś wyżej położonego aby uniknąć mgły. Jest na forum mapa miejscówek, ale myślałem o okolicach Wołosate (ponoć jedno z najciemniejszych miejsc w polsce, a jak już jechać... ) - a na forumowej mapce nie ma tam oznaczonej miejscówki. 

Masz rację to chyba najciemniejsze miejsce w Polsce, fociłem tam raz na współrzędnych  49° 3'49.33"N,  22°41'10.33"E.

To 100 metrów od szlabanu w stronę PN, przy szlabanie stoi Straż Graniczna i dalej w dolinę nie przepuszcza. Ja razem z kolegą Warpalem podeszliśmy lekko pod górkę powyżej zabudowy w okolicach mini stacji meteo. Możesz też za dnia poszukać polnej drogi powyżej wioski. Powinno być lepiej jeśli chodzi o wilgotność.

ps.

W ostateczności :) przełęcz nad Roztokami może być, zmierzyłem tam tło i wyszło 21.95.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Darek_B napisał:

Masz rację to chyba najciemniejsze miejsce w Polsce, fociłem tam raz na współrzędnych  49° 3'49.33"N,  22°41'10.33"E.

To 100 metrów od szlabanu w stronę PN, przy szlabanie stoi Straż Graniczna i dalej w dolinę nie przepuszcza. Ja razem z kolegą Warpalem podeszliśmy lekko pod górkę powyżej zabudowy w okolicach mini stacji meteo. Możesz też za dnia poszukać polnej drogi powyżej wioski. Powinno być lepiej jeśli chodzi o wilgotność.

ps.

W ostateczności :) przełęcz nad Roztokami może być, zmierzyłem tam tło i wyszło 21.95.

A latarnie pewnie gasną o 23 w Wołosate? Na google street view widzę, że są jakieś latarnie. (a dokładnie na parkingu)

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Demogorgon napisał:

prawdopodobnie w ciszy usłyszał bym niedźwiedzia i miał czas się schować do auta

Nie ma szans, żebyś zorientował się o jego obecności, zanim on Ciebie wypatrzy. Niedźwiedź nie atakuje bez powodu, chyba, że zostanie zaskoczony. Moi rodzice kilka lat temu mieli spotkanie na Iwaniackiej Przełęczy w biały dzień. Miś się po prostu podniósł z krzaków na łapy i stanął na szlaku. max 10 metrów od rodziców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za domem Pana Emila (na parkingu w stronę przełeczy)  jest tak ciemno, że od tej miejscówki powinieneś rozpocząć. Jest tam bezpiecznie i tylko ewentualne mgły mógłyby zachecić do pojechania wyżej  na przejście graniczne. Ale tą miejscówkę proponuję najpierw oblukać za dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.