Skocz do zawartości

Messier 76


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Jest to jeden z najciemniejszych Messierów (10.2 magnitudo) o rozmiarach kątowych 2,7' x 1,5' a więc stosunkowo mały. 

Nawet dla Twojego FOV 0,78o obiekt jest powiedziałbym mikroskopijny, trudno więc będzie uzyskać jakiś szczegół mgławicy. Niemniej kształt i efekt kolorystyczny z powodzeniem udało Ci się wydobyć.

Brawo za odwzorowanie kolorów gwiazd! ;) Moim zdaniem bardzo realnie (zgodnie z typem widmowym) i bez przesady.

Pochwała również za spokojne i równe tło. Widzę lekką zieloną poświatę, ale to raczej sprawka mojego monitora. Chwila, właśnie sprawdziłem na innym ekranie i zielonego nie ma. Więc ok. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacne foto :) Uwielbiam planetarki.

 

Przypomniało mi się jak robiłem tą mgławicę w zeszłym roku :) Fajnie się poddawała krótkim czasom.

To co zwraca uwagę - twój sumaryczny czas ekspozycji jest praktycznie taki sam jak mój - około 4 godzin :)

Ale technika zgoła inna - krótkie klatki po 10s vs 120s i 12s vs 600s w kolorze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, wessel napisał:

Piotr, czy myślisz że Ha i OIII poprawiłoby samą mgławicę?

O tak, oglądałem fotki w bicolorze Ha-OIII. Mnóstwo się tam dzieje i marzy mi się zrobienie takowej. Kłopot z tym, że dla tej skali mój montaż co 20-30 minut ma swoje kaprysy i o ile strata 2 minutowej klatki na 10 - 15 jest akceptowalna, to strata 10-cio minutowej co 2 - 3 już nie.

 

21 godzin temu, diver napisał:

Brawo za odwzorowanie kolorów gwiazd! ;) Moim zdaniem bardzo realnie (zgodnie z typem widmowym) i bez przesady.

Pochwała również za spokojne i równe tło. Widzę lekką zieloną poświatę, ale to raczej sprawka mojego monitora. Chwila, właśnie sprawdziłem na innym ekranie i zielonego nie ma. Więc ok. :)

Dzięki, głos znawcy kolorów gwiazd jest dla mnie bardzo cenny.

 

9 godzin temu, gryf188 napisał:

Jedno z lepszych zdjęć , oczywiście skala nie pozwala na nie wiadomo jaki detal ale jest naprawdę dobrze, w dodatku zarejestrowały się nawet te zewnętrzne warstwy mgławicy. 

Dzięki, też się z tego cieszę gdyż robiłem z fatalnego nieba:

image.png.9c7481226979373d13571a2cf1bbe97e.png

 

8 godzin temu, piotrem napisał:

Piotrze, porównałem ze swoją wersją robioną GSO RC 8" kilka lat temu i Twoja jest znakomita, gratulacje ! Czy gdybyś przypiął 383 bez reduktora to byłoby widać krzywiznę pola ?

Dzięki Piotr. Ale ten setup wprawdzie jest bez reduktora, ale ma flattener. Bez niego na Atiku 383 rogi lecą. Na Atiku One jest na granicy.

 

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Zacne foto :) Uwielbiam planetarki.

Łukasz, dzięki. Twoja fotka była dla mnie inspiracją. Chciałem się choć odrobinę zbliżyć, ale nie mam szans ze względu na technologię i natywną skalę sprzętu.

 

13 minut temu, dziki napisał:

Znakomite zdjęcie! Love it :)

Serdecznie dziękuję.

:)

 

To bardzo miłe, że zdjęcie, mimo, że robione z miasta może się podobać. Dla mnie to wielka zachęta, że nawet w takich warunkach warto wyciągać sprzęt i walczyć.

 

Jeszcze jedna rzecz mnie ucieszyła, pewnie mało kto wie, że centralna gwiazda w mgławicy jest gwiazdą podwójną. @Lukasz83 ją rozseparował, mnie się nie udało jej rozdzielić, ale coś tam widać:

image.png.13e8c3420a69fee933a4f5ebd3797954.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Grzędziel napisał:

Dzięki, głos znawcy kolorów gwiazd jest dla mnie bardzo cenny.

Z tym "znawcą kolorów" gwiazd to trochę przesadziłeś. Uważam się w tym zakresie raczej za "studenta". ;)

 

30 minut temu, Grzędziel napisał:

Jeszcze jedna rzecz mnie ucieszyła, pewnie mało kto wie, że centralna gwiazda w mgławicy jest gwiazdą podwójną. @Lukasz83 ją rozseparował, mnie się nie udało jej rozdzielić, ale coś tam widać:

Fakt, widać owal wskazujący na to, że mogą to być dwie gwiazdy. :)

Współrzędne M76 to 01 42 19.660 +51 34 31.55

Poszukałem w katalogu WDS podwójnych w promieniu 1' od w/w współrzędnych. Znalazłem na współrzędnych 01 42 19.64 +51 34 31.5, więc praktycznie w centrum M76 gwiazdę potrójną. Poniżej dane jej dwóch głównych składników AB.

mag A: 17,50

mag B: 17,70

separacja optyczna: 1,3"

typy widmowe: DOZ+G: (-10/yellow)

Cóż to takiego typ widmowy DOZ? Poszperałem trochę w bardziej naukowych źródłach: DOZ to typ widmowy zarezerwowany dla bardzo gorących (75000-200000 K) białych karłów, charakterystycznych dla mgławic planetarnych. Więc jakby wszystko się zgadza.

 

Jestem bardzo ciekaw, jakim setupem koledze @Lukasz83 udało się rozdzielić na obrazku gwiazdy o tak małej separacji. Kres możliwości mojego setupu notowałem na ok. 5", ale dla dużo dużo jaśniejszych gwiazd (mag 4-5). Im słabsze gwiazdy tym łatwiej je na matrycy rozdzielić, bo ich obraz nie będzie mocno spuchnięty.

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Jeszcze jedna rzecz mnie ucieszyła, pewnie mało kto wie, że centralna gwiazda w mgławicy jest gwiazdą podwójną. @Lukasz83 ją rozseparował, mnie się nie udało jej rozdzielić, ale coś tam widać:

Mało kto wie że gwiazda centralna w NGC 7008 jest podwójna :P ta akurat jest znana :)

 

Puść materiał w AS!3 na drizzle lub Resample z wyrównaniem na mgławicę, może uzyskasz lepszy efekt :)

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzędziel napisał:

Zerknij parę postów wyżej gdzie Łukasz podlinkował swoją wersję M 76

Fakt, tak się zaczytałem Twoją relacją, że nie pojechałem "do góry".;)

U Łukasza wyraźnie widać obydwa składniki: jeden biały, drugi powiedzmy żółtawy! Ale skala odpowiednia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko 3h z ciemnego teleskopu, na ciemnym obiekcie, z miasta i to w L? Gdyby napisał to ktoś inny to powiedziałby, że ściemnia :) Niesamowity wynik, zupełnie bym się nie spodziewał tak niskiego szumu przy tak małej ilości materiału.

Kolory są perfekcyjne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mateusz.

Faktycznie, nie ściemniam, tak wyszło. Kamera Atik One ma stosunkowo nieduży szum (np. w porównaniu z  Atik 383) i klarowny, tak, że łatwo z nim walczyć.

 

Jeszcze jest jeden element o którym różni astrofotografowie różnie się wypowiadają. Kwestia ilości klatek w funkcji ich długości naświetlania. Słyszałem opinie, z którymi nie do końca się zgadzałem, że lepiej jest zrobić więcej krótkich klatek (tu po 2 minuty) niż dłuższych (po 10 minut). Wtedy szum mamy mniejszy. Planuję zrobić testy w celu weryfikacji. Oczywiście w wypadku ccd dotyczy to czasów liczonych w minutach a nie w sekundach, jak dla "lucky imaging" przy cmosach.

 

Może właśnie w moim przypadku zestackowanie aż 120 klatek (mimo, ze krótkich) przyniosło ten pozytywny efekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

Słyszałem opinie, z którymi nie do końca się zgadzałem, że lepiej jest zrobić więcej krótkich klatek (tu po 2 minuty) niż dłuższych (po 10 minut).

A w obu przypadkach miałby być taki sam sumaryczny czas? Moim zdaniem to bujda i nie widzę matematycznej możliwości, żeby tak było. Skrócenie czasów zwiększy udział szumu odczytu, a szum fotonowy całego zdjęcia pozostanie taki sam (bo zależy od sumarycznego czasu naświetlania).

Jedynie jakąś możliwość sukcesu widzę tutaj dla cmosów, gdzie skracając czas klatki jednocześnie zwiększysz gain. Zwiększenie gainu obniża szum odczytu, więc istnieje nadzieja, że ten efekt zrównoważy problem o którym napisałem wcześniej. Niemniej może się okazać, że obniżenie szumu jest niewystarczające.

Niemniej chętnie zobaczę taki test. Najlepiej puść serię dla jednego obiektu najpierw jedną, potem drugą, bez dotykania setupu, kadru i przy takich samych warunkach jednej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.