Skocz do zawartości

Biegun Północny z balkonu


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jest to moje pierwsze astrozdjęcie z nowego setupu. Jako że jeszcze nie ogarniam obróbki, to wrzucam plik JPG powstały na podstawie stacka.

Zdjęcie zrobione z balkonu na Bródnie w Warszawie przedwczoraj w godz. 18-21. 

Montaż: SW Star Adventurer

Aparat: niemodyfikowany Canon 2000D + obiektyw Canon 50mm f/1.8 STM II przysłonięty na f/4

Parametry naświetlania: 

Lighty: 76x60s ISO400

Darki: 42x60s

Flaty i biasy: po 50 szt. każdego

Stack w DSS, wcześniej zrobiona konwersja wszystkich plików z formatu CR2 do DNG

 

Biegun Północny.jpg

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym umieszczaniem linków do stacka to mam pewne obawy... Niektóre osoby gniewały się na to, że ktoś umieszcza linki do stacków, ktoś trzeci obrabia te zdjęcia i w ogóle...

Ja nie mam ambicji, by startować w astrofotograficznych konkursach - na razie skupiam się na opanowaniu sprzętu.

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackuję w DSS. Miałem chyba źle pewne rzeczy poustawiane, tzn. zestackowałem wszystko ponownie, ale na nowych ustawieniach.

Teraz podczas stackowania był ustawiony tryb "Standard" zamiast "Intersection", oraz uśrednianie jest na ustawieniu Kappa-Sigma (poprzednio była mediana Kappa-Sigma).

Odnośnie tych Kapp-Sigm, to kompletnie nie mam pojęcia, o co tutaj chodzi. Niemniej wrzucam dwa linki do stacków:

a) link pierwszy - full opcja (lighty, darki, flaty i biasy);

b) link drugi - same lighty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jedną surową klatkę bez obróbki bo te stacki są dziwne. Zobaczymy z czym mamy do czynienia .
A poza tym zdecyduj się :)

5 godzin temu, tomchm napisał:

Lighty: 76x60s ISO400 120s

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomchm, ściągnąłem obydwa staki i wyciągnąłem w PIX wstępnie histogram. Wyniki poniżej.

 

Poniżej "Biegun Pólnocny tylko light".

1084952868_BiegunPolnocnytylkolight.jpg.ef6941b972add96f501fa489f3a79928.jpg

 

A poniżej "Biegun Północny full".

415738058_BiegunPolnocnyfull.jpg.6032d644e9b2a70fde07f31449d65c6d.jpg

 

Muszę przyznać, że nic z tego nie rozumiem.  Obydwa staki nijak się do siebie nie mają i właściwie nie wiem, co one przedstawiają.  Wyszedł Ci jakiś totalny "kujawiak".  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Rzecz w tym że mam Canona 2000D, zaś DSS nie rozpoznaje plików CR2 z tego modelu Canona - stąd konwersja do DNG. A te "120s" to jakiś błąd mi się wkradł podczas pisania postu.

Link do kilku klatek. 

Aż się skusiłem na obróbkę bo nie wierzę że można tyle sygnału wyciąć w trakcie obróbki.

Na szybko dgn w DSS i level w PS . bez flatów

Tam jest dużo więcej informacji niż nam podajesz, coś w którymś momencie go wycina.

AutosaveDB.jpg

ps. Jeśli to nie problem wrzuć surowe cr2, osobno light, dark i bias i flat. Bez jakiejkolwiek konwersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie rzecz ujmując - zeszło mi trochę przy celowaniu ;)

A tak serio - problem polega na tym, że najnowsza wersja DSS nie wspiera plików CR2 z Canona 2000D. Przy próbie załadowania plików CR2 do DSS pojawia się komunikat "Sorry, LibRaw dosesn't support your EOS 2000D camera". Po próbie stackowania finalne zdjęcie wychodziło fioletowe :( Szukałem rozwiązania na własną rękę i w necie odnalazłem taki wątek. Zasugerowałem się znalezionym tamże rozwiązaniem i zacząłem konwertować pliki z CR2 do DNG. Finalne zdjęcia przestały robić się fioletowe :) i po zestackowaniu końcowe zdjęcie miało jaki taki wygląd. 

Może jednak nie jest to wina aparatu, a wina oprogramowania? Może warto zestackować w innym programie niż DSS?

 

@Tayson dziękuję za obróbkę.

 

W tej chwili nie mam u siebie żadnych plików CR2 - usunąłem je wszystkie po konwersji do DNG :( Niemniej jutro jeśli warunki pozwolą to wybiorę się poza Warszawę ze sprzętem i spróbuję sfotografować coś w zenicie. Moim zdaniem mimo bliskiej pełni Ksieżyca poza Warszawą i tak będzie lepiej w kwestii LP jak w samej stolicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.