Jump to content

Autorytet Forum


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

autorytet_logo.png

 

Nasze forum tętni życiem. Jest nas już ponad 1200 osób i cały czas przybywa. Odwiedzają nas bardzo różne osobowości - jedni mniej aktywni, inni bardziej. Wśród tych osób zdarzają się prawdziwe ”perełki”, które swoją wielką wiedzą, kulturą i konsekwencją zarażają innych. Chciałbym takie osoby nagrodzić, a przede wszystkim wyróżnić i dać normalnym użytkownikom szansę wyłonienia wartościowych informacji z setek postów, które każdego dnia pojawiają się na naszym forum.

 

To te osoby tworzą merytoryczny fundament naszego wspólnego forum. To one inspirują nas do dalszego wnikania w tę piękną pasję, jaką jest zapewne astronomia amatorska.

 

Odłóżmy na bok prywatne animozje, postarajmy się wytypować naszych liderów intelektualnych i wskażmy ich nowym forumowiczom!

 

Z przyczyn obiektywnych „Autorytetem Forum” nie może zostać członek „RADY FORUM”, redakcja AF oraz oczywiscie Dystrybutor/Sprzedawca. Przy okazji stworzyłem także podgrupę „Dystrybutor”, aby każdy wiedział, że rozmawia ze sprzedawcą, co niejednokrotnie może mieć wpływ na obiektywność postu.

 

Osoby które znajdą się w grupie „Autorytet Forum” będą z zasady obdarzone wysokim zaufaniem. Mam wielką nadzieję, że ta inicjatywa przyczyni się do większej aktywności tychże osób, a także pozwoli innym starać się o taki tytuł, co da nam wszystkim wielką wartość w postaci jeszcze lepszego Astro-Forum.org. Grupa jest z zasady „otwarta” i każdy może się na niej znaleźć. Zasada jest taka, że kandydata typuje użytkownik droga email: rada@astro-forum.org. Rada Forum decyduje, czy kandydat zasłużył na nominację, czy też nie. Decyzję o nadaniu tytułu Rada ogłasza publicznie. Oczywiście tytuł może zostać odebrany, za niegodne jego nadużywanie.

 

Serdecznie zapraszam do typowania osób, które są nam bardzo pomocne, które wiele do naszego świata formowego wnoszą (tylko droga email). Osoby które są dla nas autorytetami i które posiadają wielką wiedze w naszych dziedzinach.

 

Oto praktyczne benefity które płyną z powyższego tytułu:

 

- załączniki do 2MB (standardowo 1MB)

- możliwość dołączania załączników do wiadomości prywatnych

- 100 wiadomości w archiwum PM (normalnie 50)

- wyłączona opcja "Flood"

- pełna możliwość edycji swoich postów

- możliwość usuwania swoich postów

- możliwość zamykania swoich postów

- edycja tytułu i opisu

- możliwość wpisywania wydarzeń do kalendarza

- możliwość używania HTML w postach

- brak autocenzury wulgarnych słów

 

oraz

 

pełnosprawna skrzynka email w domenie astro-forum.org (nazwa@astro-forum.org) z dostępem zarówno przez WWW jak i program pocztowy. Osoby nominowane proszę o kontakt ze mną, aby przeprowadzić procedurę rejestracji takiej skrzynki. Przewidziałem także miejsce dla osób, które zechcą przenieść swoje strony na serwer Astro-Forum.org.

 

Osoby znajdujące się w grupie „Autorytet Forum” będą posiadały specjalne logo przy swoim profilu pod zdjęciem, co oznacza, że każdy napisany przez taką osobę post będzie „oznaczony”.

Link to comment
Share on other sites

No to pozwolę sobie zacząć typowanie.

 

LeszekJed - za wielki wkład merytoryczny w budowanie dzialu ATM i wiedze z tego zakresu

 

PTL - za niezwykle oszczedne w tresci, a za to z wielka wartoscia merytoryczna posty, a takze za ogromna wiedze z zakresu AstroCCD

 

Heniek - dokonania Henryka i wiedza sa inspiracja dla wielu osob. Udowodnil nam, ze mozna uzyskac swietne efekty w astrofotografii przy racjonalnym budzecie

 

Lemarc - za astrofotografie, ktora paral sie w czasach, kiedy jeszcze nikt z nas o niej nie slyszal

 

Arek - zawodowy astronom ktory bardzo duzo wnosi do naszej amatorskiej fotografii. Jak na doktora - malo zarozumialy ;)

 

Cygnus - za wiedze, za pomocna reke, za inicjatywe z kalendarzem...

 

Grzela - za program "Supernowa Astro-Forum.org"

 

Limax7 - za wielka wiedze i pasje do komet. Wkrotce odkryje swoja!

 

Pawel_Maksym - wiadomo - zakrycia :)

 

Przemas - autor swietnej ksiazki i niezwykly facet

 

Robert_Bodzoń - za inicjatywe "czasopisma" i swietne opracowania kalendarzowe

 

Waldek - astrofotografia planet - od zawsze wzor do nasladowania. To do niego wszyscy rownaja.

 

Kolejnosc jest zupelnie przypadkowa.

Link to comment
Share on other sites

:blink::mellow::huh::o:unsure:

 

O Sancta Maria Meter Dei !

Ora pro nobis pecatoribus..............

 

Czym, że ja se na to zasłużyłem?!

I dlaczego tylko przy mym nazwisku jest "uśmieszek" he ??? ;)

Myślę, że nie ma co pakowac mnie w tak dostojne Towarzystwo.

Nie powiem to miłe ale myślę, że na wyrost.

 

Pomysł zaiste w jakiś sosób może systematyzowac pracę forum.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edited by Pawel_Maksym
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Ja pierniczę....

Oooops... wypsnęło mi sie, a to przecież NIE WYPADA!

 

Powiem tylko, w małej konfuzji: NIEGODNYM... NIEGODNYM... :notworthy:

 

 

P.S.

Jesion, ale ulokuj może gdzieś ten kalendarz, bo Forumowicze czekaja na przesyłkę ode mnie a ja myślę, że większość chętnie by sobie sama wydrukowała, bez fatygowania poczty!

Edited by cygnus
Link to comment
Share on other sites

Dobry wybór Adam tak 3mać :Beer:

 

Nominuje Siebie :D:ha: Żartuje :D:Beer:

 

Chciałem JanuszaP. nominować ale nie doczytałem ze producent/dystrybutor nie może być :huh: S O R K I

Edited by Bobi
Link to comment
Share on other sites

Janusz zdecydowanie jest autorytetem w tej dziedzinie i kazdy to wie. Tak jak pisalem, wykluczeni sa z tego plebiscytu sprzedawcy, producenci, a takze redakcja (vide Hans, ktory jak nic kwalifikuje sie do tytulu).

 

Zalezy mi na totalnej transparentnosci zasad. Osobiste korzysci wynikajace z uzytkowania forum (vide producenci) sa w kolizji z przywilejami, jakie zaoferowalismy tym osobom. Promowanie w ten sposob sprzedawcy teleskopow na forum astronomicznym byloby niemoralne i nienormalne. Mysle, ze moznaby to nawet podciagnac pod kryptoreklame. Janusz ma na forum swoj dzial, do tego jest przypisany do zaszczytnej grupy "Dystrybutora", a to chyba jednoznacznie okresla, ze jest fachowcem.

 

Czy ktos jednak uwaza inaczej?

 

PS. Jezeli Janusz przestanie promowac swoja dzialalnosc na forum oraz zniknie dzial astrokrak to automatycznie trafi do "autorytetow". Historia jednak wie, ze nie potrafi oddzielic tych 2 spraw, co akurat ja osobiscie rozumiem doskonale. Po prostu Janusz musi sie okreslic, czy chce byc u nas dystrybutorem, czy zwyklym userem.

Link to comment
Share on other sites

toż to już przwdziwe nominacje do oscarów, może nawet już nawet znaczek astro-now, albo inaczej: :teraz Astro: :)?: i to bez żadnych konfabulacji :), teraz już wreszcie będzie wiadome , że ktoś, co, coś napisał, będzie pop:arte wiedzą całych pokoleń ,a nie zasłyszaną , hmm zaczytaną wiedzą, np z google, brakowało nam autorytetów, lecz teraz będzie jasne, że ... ma swoją moc; hmm ..oddziaływania?; pop:artą ..znakiem, autorytetu? (uch piątek to zbyt odległy dzień, jak dla mnie, do wypowiadaniania nieprowokujących wypowiedzi, za co przepraszam z góry)

jakoś zawsze myślałem że ...

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

toż to już przwdziwe nominacje do oscarów

 

Hmmm musze to przemyśleć.

 

A pomysł mi się podoba. Ja nominuję Henryka za znajomość gwiazd zmiennych i popularyzowanie ich obserwacji.

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie wielkim autorytetem obok już wymienionych wspaniałych osób jest Tomek który pisze pod ksywką Teha . Nie dosyć że zna niebo do 20 mag !!! to jeszcze pisze wspaniałe opracowania do zagadek i słabych galaktyczek . Nominuję Go do miana Autoryretu Astro-Forum .

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Z autorytetem to jest tak, że się go nie ma, pracuje się na niego lub się go ma. Mamy teraz czwartą kategorię - autorytet z nominacji.

Przy okazji każdej takiej sytuacji powstaje pytanie o 'prawo' nominujących do uznania kogoś autorytetem. Powiem o sobie bo ten przypadek znam najlepiej. Panowie Rada, nadając mi tutuł autorytetu forum narażacie się na podważenie własnego autorytetu bo nie dalej jak miesiąc temu sami nadaliście mi dwa ostrzeżenia i uznaliście mnie za poważne zagrożenie dla działania forum. Do tej pory nie wiem za co i ile mam ostrzeżeń (ale to normalne dla sądów kapturowych). Naznaczając kogoś tytułem 'autorytet forum' wypadałoby też zapytać delikwenta czy chce aby go tak tytuować przez arbitralne naznaczenie. Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek z Was zwracał się do mnie z takim zapytaniem ale na pewno nie dostałby mojej zgody.

Nie bardzo rozumiem też jak działa mechanizm nadawania tytułu bo wydaje się, że na razie padały tylko propozycje nominowanych a tu patrzę i już mam coś wklejone w profil.

Z pozoru wszystko jest w porządku, bo Rada sobie nie przyznała tytułów czyli jest ok, ale przecież jak mniemam nadawanie tych tytułów odbywa się za zgodą większości Rady (aż boję się pomyśleć, że jest to śmiała akcja mniejszości z Was) a więc logiczne wydaje się, że jeśli Rada nadaje takie tytuły to musi oczywiście być 'primes inter pares' a zatem pierwsza wśród równych. To poważny błąd. Panowie Rada, dopóki zajmujecie się administracją i porządkiem na forum to nikt nie może się czepić ale jak uzurpujecie sobie prawo do nagradzania kogoś według sobie znanych zasług to wkraczacie na śliski grunt. Już widzę jak El Capitano z załogą leży pod stołem ze śmiechu na objawy takiej megalomanii. Czyżby były jakieś kłopoty z oglądalnością, że trzeba chwytać się za tytuły ?. Jak już bardzo chcieliście aby kogoś uznać autorytetem to należało zapytać o to członków forum choćby przez ankietę , choć i ten pomysł wydaje się być sztuczny bo może razić niektórych kolegów prostactwem pomysłu.

W dodatku 'autorytet forum' jaki zrobiliście to system typu kij i marchewka, bo z jednej strony większa skrzynka pocztowa, większe uprawnienia etc. a z drugiej strony pogroziliście paluszkiem, że będzie się odbierać tytuł w razie jakby .......... No właśnie, w razie jakby co ? Jak delikwent nie będzie Wam potulny ?. A zabierajcie sobie taki tytuł z powrotem. Ja juz byłem w życiu i dyrektorem a nawet samym prezesem i nie zależy mi na tytułach a na pewno nie na takich, które można odbierać. Dostrzegam też pewną strzemięźliwość w eksponowaniu radości i u innych 'nominowaych' bo jak przypuszczam i u nich nominacja wywołała pewne zażenowanie.

Reasumując, nie chcę aby montować mnie w jakiś sytem uzależnień od Rady przez nadanie mi arbitralnego tytułu 'autorytetu forum'. W związku z tym proszę o jego usunięcie z mojego profilu w łącznie ze wszystkimi przysługiującymi tytułowi beneficjami. Zawsze staram się na swoje osiągnięcia zapracować rzetelnie i własnoręcznie i każdy może ocenić moje wysiłki samodzielnie. Autorytetu jaki być może mam lub nie u członków forum nie możecie mi na szczęście nadać lub cofnąć.

Zamiast nadawać nikomu niepotrzebne tytułu proponuję nagradzać symbolicznie raz lub dwa razy w roku ponadprzeciętne dokonania kolegów z forum przy okazji spotkań w Jodłowie lub na Kudłaczach choć i to wydaje się być dyskusyjne. Forum jest miejscem spotkań z własnej woli i bez zbędnej etykiety więc niech takie pozostanie. Promujmy inicjatyw i działania rzeczywiste a nie tytułomanię.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Z wielkim szacunkiem do w.w. osób, które rzeczywiście przyczyniły się do ogólnej wartości tego Forum, ale nie rozumiem dlaczego ta inicjatywa musi się wiązać z jakimiś znaczkami czy też graficznym wyróżnieniem przy avatarze danego użytkownika...?

 

Wydaje mi się, że tego typu pomysły mogą stworzyć trochę niezdrową atmosferę na Forum - przecież wszyscy uczestniczymy w życiu Astro-Forum, więc wiemy dobrze kto z nas zasługuje na słowa uznania. A spodziewam się, że za nie długo podobnym znaczkiem bęzie mogło się pochwalić 50% czynnych użytkowników Forum, a wtedy ich wartość się zdewaluuje.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

To jest dobry pomysł, bo pokazuje nowym osoby wiarygodne. Kiedyś proponowałem wskaźnik wiarygodności ustalany przez głosowanie wszystkich uczestników. Teraz po wielu miesiącach staneło na tym.

 

Jeżeli niedaj Boże kiedyś jeszcze będzie kłótnia między Arkiem i jakimś klonem MarcinaL to nowy który to czyta będzie miał wyraźny sygnał kto tu jest ze względu na doświadczenie bardziej wiarygodny.

 

Jesli chodzi o sam wybór to dobrze by było żeby radni mieli jakieś spore poparcie w postaci ilości zgłoszeń na danego autoryteta. wyeliminuje to pomówienia o malwersacje.

Link to comment
Share on other sites

Powiem że nie czuję sie lepiej z tym stęplem, bo czasem obniżam loty, więc lepiej niech będzie po staremu, czyli na luzie i niezobowiązująco. Prosiłbym o usunięcie tego medalu z pod avatara.

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że może teraz dochodzić do takich sytuacji, że jeżeli ktoś nowy zapyta o jakiś rodzaj okularu, a taki np McArti mu ze znastwem odpowie, to może go to nie do końca przekonać, bo nie należy on do tych "pozytywnie napiętnowanych". Będzie więc biedaczysko czekał na potwierdzenie autorytetu.

Tak w ogóle to śmieszy mnie cały ten pomysł. Wydaje mi isę infantylny i dziwię się, że to w ogóle przeszło. Jak tak dalej pójdzie to utworzy nam się na forum piękny system kastowy :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Radek dlatego proponowałem gołą cyferke +/- składaną z pojedynczych głosów :rolleyes: byłaby naturalna. nie krzykliwa medalami i wiadomo by było o co chodzi. Do tej pory spełniała tę rolę odruchową niestety ilość postów (co przecież się nijak nie przekłada).

Link to comment
Share on other sites

Właśnie!! Zapomniałem...

 

Ja chciałbym nominować McArti'ego za zdecydowanie najtrafniejsze, najbarwniejsze i zawsze z nutką inteligentnego humoru odpowiedzi na Forum... B)

Link to comment
Share on other sites

WG mnie nie ma co sie spierac o to czy jest ten medal po avartem czy nie. Dobrze ze cos takiego powstało przynajmniej osoby które zrobilły wiele dla forum i nadal robią i mam nadzieje ze bedą robic B) sa odznaczone.

 

Jednak uważam ze przed odznaczeniem tym orderem :D należało sie spytac osoby które mają byc odznaczone o zgode...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.