Skocz do zawartości

M81 i 82 w skali mikro. Stack do pobrania.


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

https://drive.google.com/file/d/1qG9cJDRPAMyWwOMTAxwMQfL6IOQ5NwQr/view?usp=sharing

 

Z wczoraj

 

Canon 1100D astro mod, Optolong L-pro, Canon 100mm

CG5GT + guiding

ISO 800, F/4

 

30x180 sek

15 dark frames

30 bias frames

30 flat frames

 

Canon, DSS, PS5

Nie udało mi się, ale może wam się uda ...

Crop

 

 

Autosave.jpg

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Sebastianus napisał:

Cześć.

https://drive.google.com/file/d/1qG9cJDRPAMyWwOMTAxwMQfL6IOQ5NwQr/view?usp=sharing

 

Z wczoraj

 

Canon 1100D astro mod, Optolong L-pro, Canon 100mm

CG5GT + guiding

ISO 800, F/4

 

30x180 sek

15 dark frames

30 bias frames

30 flat frames

 

Canon, DSS, PS5

Nie udało mi się, ale może wam się uda ...

Crop

 

 

Autosave.jpg

a mnie takie cuś wyszlo ;)

88_2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sebastianus napisał:

A, to też spróbuje bo mam Astronomy Tools i Troy's Astro Actions z taką funkcją, ale to wieczorem przy winku.

ja Ci się zaznaczą gwiazdy, to jest tez możliwość zwiekszenia zaznaczenia obwódek  gwiazd (prawy przycisk myszy) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Sebastianus napisał:

A, to też spróbuje bo mam Astronomy Tools i Troy's Astro Actions z taką funkcją, ale to wieczorem przy winku.

Jeśli winko będzie czerwone, to nadmiaru czerwieni nie uda się usunąć.. Spróbuj z białym, powinno poprawić balans kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrzychK napisał:

Jeśli winko będzie czerwone, to nadmiaru czerwieni nie uda się usunąć.. Spróbuj z białym, powinno poprawić balans kolorów.

Właśnie białe. Kupiłem se wczoraj w Lidlu. Po czerwonym mnie głowa boli i czerwone gwiazdy mi wychodzą. Białe wino = białe gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RomekAstrobaza napisał:

Nie udało mi się, ale może wam się uda ...

Trudno coś zrobić, bo Twój stack ocieka krwią. ;) Chyba jakiś problem z szablonem debayeringu zastosowanym w staku. Coś spróbowałem, ale efekt raczej słaby. Nie umiem wygasić czerwieni na samych gwiazdach - gaśnie mi wszędzie. Wyciągnąłem odrobinę mniej niż Ty.

 

Pełna klatka.

81.82_my_resize_2000.thumb.jpg.61ab828a1dbc862504080c6c752d982d.jpg

 

I crop 2400x133381.82_my_crop_2400_1600_resize_2000_1333.thumb.jpg.771aabc3c8ff87137f482318145a6382.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 1:1 i 2 cropy. Zostawiłem trochę czerwonego na gwiazdach w 2-óch 1-szych zdjęciach bo mi się tak bardziej podoba. Na 2-gim cropie czerwony zupełnie wyrzucony z poświaty gwiazd do wglądu.

m8182.jpg.4e0ba298421cadbfd84b046d63f2f580.jpg

m8182_crop.jpg.87b47448a1e88b0bccac74d7e1394eac.jpg

m8182_crop2.jpg.c559ee726515a8afb981c7dd4d84627a.jpg

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za zainteresowanie. Niestety jak to się mówi "Z gówna bata nie ukręcisz." Za mało klatek i zbyt krótkie. Histogram pokazywał, że można jeszcze spokojnie dłużej naświetlać. Gdyby było tak z 60 klatek po 4 minuty byłby lepszy materiał pewnie. Do tego darki wyszły bardzo zaszumione i też zbyt mało (15).

 

Poniżej pojedyncza klatka dark.

 

 

IMG_0080small.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sebastianus napisał:

A różnie piszą: 15-20, tyle co "lightów", 80.  Tak sądzę, że min 30.

Tyle co light'ów ma pewien sens, ale nie jestem pewien czy duże ilość light'ów nie uśrednia szumu, czyli w pewien sposób go redukuje przy składaniu. Szczególnie gdy ktoś zrobi np. 100 kilkuminutowych klatek. Wtedy może istnieje jakaś zależność.

Czy ktoś coś wie z własnego doświadczenia lub z jakichś wiarygodnych źródeł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TomaszB napisał:

Tyle co light'ów ma pewien sens, ale nie jestem pewien czy duże ilość light'ów nie uśrednia szumu, czyli w pewien sposób go redukuje przy składaniu. Szczególnie gdy ktoś zrobi np. 100 kilkuminutowych klatek. Wtedy może istnieje jakaś zależność.

Czy ktoś coś wie z własnego doświadczenia lub z jakichś wiarygodnych źródeł?

W instrukcji do DSS jest napisane , że niby 20 starczy ale jak wspomniałem powyżej niektórzy robią 50 i więcej szczególnie przy dłuższych ekspozycjach.

http://deepskystacker.free.fr/english/faq.htm

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wcześniej nie wczytywałem się w FAQ na stronie DSS.

Spodziewałem się, że przy dłuższych ekspozycjach raczej nikt się nie porwie na dużo dark'ów, ze względu na czas potrzebny na ich zrobienie i potencjalnie niewielki wpływ na końcowy efekt zwłaszcza że twórcy programu podają "between 10 and 20 is usually enough".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.