Skocz do zawartości

M44 na szeroko po obróbce


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Kupiłem sobie do obróbki Photoshopa + Gradient Xterminator + Astronomy Tools Action Set. Po obejrzeniu kilkunastu tutoriali na Youtubie i ok. 6-ciu godzinach pracy (w tym kilku podejść do obróbki od początku), postanowiłem opublikować swoje wypociny - publikowane zdjęcie to potężny crop.

Hardware: niemodyfikowany Canon 2000D + obiektyw Canon 50mm f/1.8 przysłonięty na f/4.0, SW Star Adventurer bez guidingu

Parametry naświetlania: 2 min. ISO 800, 40 x light, 20 x dark, 50 x flat i bias.

 

M44_na_szeroko_2.jpg

Edytowane przez tomchm
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja nie widzę koloru na tej  fotce? Nic nie brałem, może dlatego ? :)

skorzystaj z tutoriala Adama Jesiona „ jak poprawić nasycenie koloru” z wykorzystaniem przejścia na Lab colour

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adm2 napisał:

Czy to prawda, że jak się zbyt długo naświetla, to gwiazdki się przepalają i robią się białe, czyli tracą kolor ?

tak, ale problemu bardziej doszukiwalbym sie tu

3 godziny temu, tomchm napisał:

publikowane zdjęcie to potężny crop.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

To dziwne , bo alignacja nie rusza poziomów . A czym alignowałeś?

Właśnie robiłem alignacje w poziomach. Bazowalem na tutorialach z Youtube'a, a chodziło mi tutaj o wyrównanie balansu kolorów. Problem polega na tym, że po dokonaniu alignacji i poziomów zdjęcie robi się czarno białe.

Na pewno coś robię źle, tylko nie wiem jeszcze co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alignacja to wzajemne dopasowanie położenia klatek więc nie rozumiem co to znaczy "w poziomach"? I co ma wspólnego alignacja z wyrównaniem balansu kolorów? Wytłumacz mi proszę to nazewnictwo,bo czegoś nie łapię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wessel napisał:

Alignacja to wzajemne dopasowanie położenia klatek więc nie rozumiem co to znaczy "w poziomach"? I co ma wspólnego alignacja z wyrównaniem balansu kolorów? Wytłumacz mi proszę to nazewnictwo,bo czegoś nie łapię?

To ja pomyliłem pojęcia. Po prostu na wykresie poziomów (histogramie) nałożyłem wszystkie kolory na siebie. W języku angielskim w DSS jest na to słowo "align", stąd moje nieudolne tłumaczenie.

Z tego wszystkiego wynika, że nie należy nakładać kanałów RGB na siebie, ponieważ zdjęcie wyjdzie czarno-białe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

To ja pomyliłem pojęcia. Po prostu na wykresie poziomów (histogramie) nałożyłem wszystkie kolory na siebie. W języku angielskim w DSS jest na to słowo "align", stąd moje nieudolne tłumaczenie.

Z tego wszystkiego wynika, że nie należy nakładać kanałów RGB na siebie, ponieważ zdjęcie wyjdzie czarno-białe...

NIe. Nie tędy droga. Popatrz na moją M44 i jej histogram - jest równy a gwiazdki? Kolorowe!

Nie zniechęcaj się, musisz dopracować workflow po prostu!

 

hist.jpg.8fb0732cc435ca57b90ee885ccee09a3.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomchm napisał:

Cześć,

 

Kupiłem sobie do obróbki Photoshopa + Gradient Xterminator + Astronomy Tools Action Set. Po obejrzeniu kilkunastu tutoriali na Youtubie i ok. 6-ciu godzinach pracy....

Czytam ten wątek i drapię się po głowie ze zdziwienia. 6 godzin pracy nad fotką i taki efekt??? Coś poszło nie tak.

Jeśli jesteś początkujący to zacznij od najprostszych metod, zastosuj je, ciesz sie efektem, a potem warsztat udoskonalaj. Masz bardzo dobre, zupełnie wystarczające oprogramowanie. Korzystając z niego zdjęcie można wstępnie, w prosty sposób obrobić (osoba doświadczona) w ok. 5 minut a początkująca w 15 minut (nie licząc czasu potrzebnego na stackowanie) i efekt będzie bez porównania lepszy. Masz klatki kalibracyjne i podejrzewam, że materiał wyjściowy jest przyzwoity.

 

Zrób tak (w skrócie):

Zestackuj materiał (tify) w DSS dodając oczywiście klatki kalibracyjne. Alignacja sama się robi i nic złego z kolorami się nie dzieje.

Otwórz zdjęcie w PS-ie RGB 16 bit

Wyrównaj tło Gradient XTerminatorem z zaznaczonym Balance background color i medium

Wyciągnij kontrast (krzywe, poziomy)

Jeszcze raz możesz potraktować GXT

Zamień tryb RGB na Lab

(ctrl u) i podkręć saturację suwakiem (delikatnie, żeby nie zwiększyć kolorowego szumu tła)

Wróć na tryb RGB - i masz gotowe, wstępnie obrobione zdjęcie z kolorowymi gwiazdkami.

 

Dalej to już zabawa w kosmetykę i ulepszanie, czyli w Astronomy Tools -akcje typu: selected brighter stars, make stars smaller, space noise reduction, increase stars color itp.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.