Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy mały sukces!


Bezel

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To jest jeden z najpiękniejszych widoków, spróbuj w różnych powiększeniach. 

W małym powiększeniu widać ogonek. 

Odrobinę nad podwójną jest Stock 2, a mocno niżej znajdziesz galaktykę Andromedy i jej dwie galaktyczki satelitarne. 

Powodzenia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Witam i gratuluję. 

Moim pierwszym DS była kulista w Herkulesie:D w kitowym Plossl. 

Podwójna Perseusza najlepiej wygląda razem w 30mm. Spróbuj też konieczne Andromedy. 

PS. Obserwujesz kitowcami? 

Narazie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, bartolini napisał:

Bezel - może głupie pytanie: Masz zjustowany/wiesz jak zjustować szukacz z teleskopem?

Masz na myśli to aby obraz w teleskopie i szukaczu był taki sam? (aby wskazywały to samo), jeśli oto pytasz to tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trudność sprawia tylko pierwsze podejście. Jak już coś znajdziesz to następnym razem trafisz bez problemu, ot tak. Nieraz ciężko coś odnaleźć bo nie wiadomo jak wygląda w twoim okularze. Zdjęcia czy szkice a rzeczywistość to całkiem inna bajka. Pamiętam jak przez kilka nocy szukałem M33. Pewnie patrzyłem na nią nie raz bo kiedy w końcu znalazłem stukałem się w czoło jak można było tego nie dostrzec. :neat:

Spróbuj galaktyk w Niedźwiedzicy to się przekonasz. Obserwacja DSO z miasta ma swój specyficzny urok. Widoki słabszych celów nie będą pewnie tak zachwycające jak pod ciemnym niebem ale polowanie jest chyba znacznie trudniejsze. 

Kup sobie koniecznie w miarę możliwości finansowych dobry okular 12-14mm i coś krótkiego na planety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Trudność sprawia tylko pierwsze podejście. Jak już coś znajdziesz to następnym razem trafisz bez problemu, ot tak. Nieraz ciężko coś odnaleźć bo nie wiadomo jak wygląda w twoim okularze. Zdjęcia czy szkice a rzeczywistość to całkiem inna bajka. Pamiętam jak przez kilka nocy szukałem M33. Pewnie patrzyłem na nią nie raz bo kiedy w końcu znalazłem stukałem się w czoło jak można było tego nie dostrzec. :neat:

Spróbuj galaktyk w Niedźwiedzicy to się przekonasz. Obserwacja DSO z miasta ma swój specyficzny urok. Widoki słabszych celów nie będą pewnie tak zachwycające jak pod ciemnym niebem ale polowanie jest chyba znacznie trudniejsze. 

Kup sobie koniecznie w miarę możliwości finansowych dobry okular 12-14mm i coś krótkiego na planety. 

Zgadza się :) Po odnalezieniu obiektu później jest już go bardzo łatwo odnaleźć. Galaktyki spróbuję, ale jak są w zenicie to trzeba się nieźle pogimnastykować aby na nie wycelować. Co do okularów to będę się musiał w nie zaopatrzyć, właśnie celowałem w przedział 15-12 oraz 6 do planet - ale na razie będę używał tych co dostałem z teleskopem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja ci proponuje kupić okular tak z 25-26 mm 2" jako, że masz niezbyt ciemne niebo. Mam 26 mm i jest to mój ulubiony okular do 8" ogromne pole widzenia idealne do ds i wyszukiwania obiektów. W sumie ten teleskop jest stworzony do okularów 2":)  Jedziesz małym powiększeniem a dużym polem i jak coś znajdziesz to zmieniasz na wieksze. Rozlegle ds najlepiej wyglądają właśnie w 2" okularach

Do tego obowiązkowo dobra mapa nieba to podstawa. Wtedy znajdowanie obiektów jest o wiele, wiele prostsze. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zakładając że teleskop kolegi to GSO 8" deluxe - na wyposażeniu ma 30mm Erfle. Na razie ten okular nie ma co ruszać, tylko kupić jakiś dobry, szerokokątny w okolicach 13mm.

Potem jakiś planetarniak ~6mm. Następnie filtr 2" ultrablock. A na koniec (raczej "koniec początku" :P ) w miarę docelowy długi okular szerokokątny. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prawdę mówiąc to każdy z tych trzech (24/14/6) będzie przydatny i to od obserwatora, a właściwie od tego co najbardziej sobie upodoba będzie zależeć, który najczęściej wyląduje w wyciągu:D. Dorzućmy jeszcze do miksu 9mm i można spokojnie myśleć jak dalej uzupełniać kolekcję:laugh:

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, bartolini napisał:

Zakładając że teleskop kolegi to GSO 8" deluxe - na wyposażeniu ma 30mm Erfle. Na razie ten okular nie ma co ruszać, tylko kupić jakiś dobry, szerokokątny w okolicach 13mm.

Potem jakiś planetarniak ~6mm. Następnie filtr 2" ultrablock. A na koniec (raczej "koniec początku" :P ) w miarę docelowy długi okular szerokokątny. 

Fakt, nie wziąłem pod uwagę, że do gso dają takie:)

Co nie zmienia faktu, że:

1. porządna mapa nieba

2. pozniej małe powiekszenie i duże pole (można na tym skończyć lub poz 3 ) do wstępnego namierzenia

3. ewentualne duże powiększenie

Gwarantuję, że ilość znajdowanych obiektów zwiększy się dramatycznie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.