Skocz do zawartości

Słońce, Mak i temperatura


knowak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Obserwuję tym co mam, a że mam Maka 127mm, to w Słońce też nim celuję, choć to oczywiście nie jest to sprzęt słoneczny. Głównie szybkie wyjścia z aparatem, bo mam strach przed Słońcem w visualu mimo dokładnego sprawdzania stanu folii. ;) Niestety przy ogniskowej rzędu 1700mm obraz z ND5.0 jest już dość ciemny i czasy rzędu 1/1000s wymagają w APS-C Canonie czułości ISO800-1600, a to znowu zaczyna szumieć. Zacząłem się zastanawiać nad kupnem arkusza ND3.8, ale czy to z kolei nie spowoduje nadmiernego grzania zamkniętej tuby? Czy da się to jakoś policzyć/oszacować?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia ND3.8 da Ci 10^1.2 16 razy więcej światła niż ND5.0. Czyli mógłbyś zejść z ISO 1600 na ISO 100 przy zostawieniu czasu i przysłony. Trudniej z obliczeniami temperatury. Ale zgaduję, że tuba bardziej grzeje się i tak od zewnątrz, bo światło słoneczne w obiektywie stłumione jest i tak ponad 6 tysięcy razy. A owijasz tubę jakąś folią odbijającą ?

Acha, ND3.8 NIGDY nie użyłbym do wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie policzyłem za wskazówką @WhyDuck ile watów dostanę z całej apertury z ND3.8 i liczba wyszła nadal śmiesznie niska jeśli chodzi o grzanie, dziękuję.

Oczywiście ND3.8 nigdy do wizualnych obserwacji (ale zawsze trzeba przypominać). Jakoś to sobie oznaczę czaszkami żeby kiedyś nie pomylić filtra. ;)

 

Na razie tuby nie owijam, bo wychodzę na krótko, a i tak stoi przodem do Słońca.

Edytowane przez knowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie jakiś czas temu folię ND3,8 do maka 150 i z powodzeniem używam. No grzeje się wszystko, ale nie jakoś spektakularnie, nie widzę jakichś drastycznych różnic w porównaniu do np. ED100 z folią ND5,0 na wlocie. Zresztą, jak aparatowi będzie za ciepło, to się po prostu wyłączy.

Nawet niedawno na ten temat gdzieś tu rozmawialiśmy i konkluzja jest taka, że bardziej się matryca grzeje od samego działania niż od padającego na nią światła słonecznego - które oczywiście coś tam dokłada i przegrzewanie nieco przyspiesza, ale nie jakoś dramatycznie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Acha, ND3.8 NIGDY nie użyłbym do wizuala.

Przy małej źrenicy wyjściowej dlaczego by nie? Jak obraz jest za ciemny w ND5, a w ND3,8 jest odpowiedni to nie ma przecież problemu. Również jak stosuje się dodatkowe filtry SC lub OIII, ND3,8 jest obowiązkowy do wizuala bo w ND5 nic nie widać.

Nd3,8 jest po prostu 15x jaśniejszy niż ND5 i tyle - nie ma tu żadnej magii. Więc jeśli obraz w teleskopie z powodu małej źrenicy lub dodatkowego filtra stanie się kilka razy ciemniejszy to stratę możemy zrekompensować jaśniejszą folią. ND3,8 nie należy używać np w newtonie 12" z okularem 30 mm, bo wtedy obraz będzie bardzo jasny, ale w Maku 127 z krótszym okularem? Co ma stać na drodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Baadera z folią 3.8 piszą raz "Not suitable for visual observation" i dwie linijki poniżej "This material is not intended to serve for protection during visual solar observation". W innym miejscu "for photography only”.
Prawda, że ND5.0 z SC daje ciemne obrazy przy dużych powiększeniach i często Księżyc obserwuje się dużo jaśniejszy. Ale ja Słońca z ND3.8 nie będę obserwował, bo nie wiem ile do mojego oka (i oczu moich dzieci) dociera IR, którego nie widzimy, a czasem gapimy się długo. Także SC ma charakterystykę podaną od 400 do 700 nm i nie wiem, co on robi z IR. Dlatego trzymam się ściśle zaleceń producenta. Tu nie zamierzam eksperymentować i na wszelki wypadek piszę co wyczytałem. A każdy oczywiście zrobi jak będzie uważał.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mareg napisał:

Na stronie Baadera z folią 3.8 piszą raz "Not suitable for visual observation" i dwie linijki poniżej "This material is not intended to serve for protection during visual solar observation". W innym miejscu "for photography only”

To jest informacja na poziomie "kawa jest gorąca", po to żeby ktoś bez rozumu nie zrobił sobie krzywdy. Bo w dużym teleskopie i z krótkim okularem mógłby potencjalnie sobie zaszkodzić, ale nie w kombinacji w której obraz jest ciemny.

Zresztą sam Baader dawał do SC kawałek folii ND3,8, bo używanie go z ND5 nie ma zwyczajnie sensu.

32 minuty temu, Mareg napisał:

dociera IR, którego nie widzimy,

To zakładasz UR/IR cut i po problemie.

 

Nikogo oczywiście nie zmuszam, piszę tylko żeby podchodzić do tego z głową a nie bezwzględną bojaźliwością, bo tak to byśmy ognia nie wynaleźli, bo jeszcze ktoś się poparzy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale póki ktoś tego wszystkiego nie przemyśli dobrze, to ze Słońcem lepiej zakładać wariant pesymistyczny. :) Teleskopy.pl na przykład mają ładny wykres, który pokazuje, że ND3.8 przepuszcza dużo więcej UV: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420

Przed włożeniem tam oka dokładnie trzeba się przyjrzeć cechom ew. dodatkowego filtra. Moim skromnym zdaniem osobnika z awersją do ryzyka.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.