Skocz do zawartości

Pierwsze kroki


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia bardzo ciekawe, mam kilka uwag jednak choć na astrofoto się znam jak kura na pieprzu.

 

- Megrez 80/480 to refraktor ?

 

Zdjęcia mają bardzo dużą aberację, ja bym jednak deczko wycisnął soki ze zdjęć programem graficznym (zmniejszył intensywność kolorów, kontrast, jasność, gamma i proporcje RGB, może nawet zrobił jako czarno białe).

 

Wydaje mi się też, że cyfry (lustrzanki) nie znoszą dugich ekspozycji, stąd taki a nie inny wynik. Próbuj zrobic też ekspozycje 20-60 sek. powinny coś nowego wnieść do zdjęć.

 

To na tyle uwag niedoświadczonego cyfrowolustrzanoastrofotografa. :D

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro niedoświadczeni się wypowiadają, to ja też nie będę się szczypał. Zdjęcie Oriona jest chyba trochę za jasne, chociaż nie jestem pewny czy to nie jest wina ekranu notebooka. Ale jak zastosowałem coś tak prostego jak Auto Contrast w PS to wyglądało sporo lepiej. Poza tym warto by je trochę odczerwienieć. No i oczywiście jak by było wiecej materiało to jeszcze lepiej by to wyglądało :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem lekko pobawić się levelsami ,saturacją i kur... (nie przechodzi mi przez gardło :D ) no tymi ... krzywymi.

Widzę że można dużo wycisnąć z tego zdjęcia.

Może by tak wrócić do tradycji umieszczania w celach dydaktycznych surowego materiału do obróbki?

Oczywiście jeśli istnieje taka możliwość.

ps. Może kiedyś też takie zrobię :Beer:

kon_arka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek zrób Mefrezowi diafragme do 65mm będzie miał światło jak 80 ED f/7,5 a może ta aberracja nie będzie tak beszczelana :rolleyes:

 

ps. wielki szacunek dla warsztatu graficznego dla Darka :Salut: pieknie zgaszona aberracja.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się też, że cyfry (lustrzanki) nie znoszą dugich ekspozycji, stąd taki a nie inny wynik. Próbuj zrobic też ekspozycje 20-60 sek. powinny coś nowego wnieść do zdjęć.

 

 

Możesz rozwinąć to dość ciekawe stwierdzenie "... że cyfry (lustrzanki) nie znoszą dugich ekspozycji..." :icon_question:

 

 

Mi się wydaje że ekspozycje 20 sekundowe mogłyby wnieść najwyżej czarne tło ( również w miejscach mgławic ) ;)

 

PS.O usuwaniu aberracji było juz na forum. Watek "aberracja" lub jakoś tak , założył go Adamo w dziale astrofoto.

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nad tym posiedziałem i stwierdziłem że wszystkie kanały są przesunięte w kierunku magenty, więc je wróciłem na miejsce i trochę zbalansowałem. Ale i tak jest za mało materiału żeby znikły szumy i pikseloza. Nikon też ma zielono niebieski filtr IR więc trzeba trochę dłużej naswietlać tę mgławicę tym bardziej że jest bardzo słaba i najlepiej wychodzi przez H-alfa na cz/b kamerce. Te ciemne plamy to paprochy na tylnej soczewce obiektywu zapewne.

kon.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak duży odzew. Włoże RAWy na sieć w poniedziałek, jak pojawie się w pracy. Wtedy

będzie można docisnąć materiał do końca. W sumie mam jeszcze 9 fotek Oriona z poprzednich

nocy. Spróbuje je dorzucić do tych 10ciu i zobaczę wtedy co wyjdzie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dorzuciłem materiał z jeszcze dwóch nocy. Doszło więc 9 ekspozycji. Niestety to były głównie

30 sekundówki robione na ISO 1600. Podszedłem do tematu zupełnie od nowa i wyszło mi coś

takiego. Jakoś mi się niezbyt podoba, ale trudno mi wyprodukować coś lepszego. Może za

mało cierpliwy jestem:

 

kon2.jpg

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, a ten megrezik podczepiony pod ostrowickiego Zeissika szalikiem czy jest już uchwyt?

 

Uchwyt ślusarz zrobił dopiero w piątek, więc Megrezik był jeszcze przyczepiony za pomocą kabla

i niebieskiego worka foliowego :)

 

Arek

 

P.S. Paweł: szczególnie Plejady fajnie Ci wyszły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax - tu masz watek watek o usuwaniu aberracji:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5049

Właśnie ten link miałem podczepić.

Dzięki Adam.

W sumie to podstaw obróbki uczyłem się od dwóch fachmanów:

Na Kudłaczach od pomorskiego speca od astrofoto ( i nie tylko :Beer: ) Przemasa, a na zlocie w Jodłowie podglądałem w tłumie wyczyny Adama Jesiona :Beer:

ps.

"Megrezik był jeszcze przyczepiony za pomocą kabla

i niebieskiego worka foliowego "

:ha: Pokaż nam to na fotce. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.