Skocz do zawartości

Kwazar podwójny - Q0957+561


gawain74

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję Ci tego bardzo ciekawego obiektu i to w niełatwych warunkach. 

Z tematem trafiłeś dla mnie w 10-kę. QSO 0957+561 jest też moim celem w najbliższym czasie, ale troszkę w innej "dziedzinie". Chciałbym zarejestrować jego widmo, co w przypadku tego kwazara jest trudne. Nie jest zbyt jasny, ale co gorsze w zakresie 4000A-7500A jego linie emisyjne nie są tak wyraźne jak w przypadku wielu innych kwazarów. Ma niefortunne z=1.416, więc w tym zakresie silne linie Ly α oraz C IV nie są widoczne i pozostają nam do identyfikacji dość słabe C III, C II i Mg II, ale spróbować trzeba.

Jeszcze raz gratuluję. Planujesz kolejne QSO, czy to jednorazowa sprawa ?

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gawain74 napisał:

Obiekt jest odległy o 8,7 mld lat świetlnych od Ziemi

I pomyśleć, że na zdjęciu jest prezentowany obiekt, fotony którego wyruszyły do nas kiedy jeszcze Słońca nie było nawet w planach :)

Gratuluję, dla mnie to bardzo ciekawy obiekt!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś 2 lata temu złapałem go na pojedyńczej klatce z SW150/750 ale na bardzo wysokiej czułości więc zlał mi się w jedną plamkę światła. Miałem plan spróbować rozdzieliś składniki. Teraz mam dodatkową motywację

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, isset napisał:

I pomyśleć, że na zdjęciu jest prezentowany obiekt, fotony którego wyruszyły do nas kiedy jeszcze Słońca nie było nawet w planach :)

Gratuluję, dla mnie to bardzo ciekawy obiekt!

I to jest powód dla którego na niego zapoluje. Pytanie czy nie wybieram się z motyką na Słońce przy 280mm ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jagho napisał:

Chciałbym zarejestrować jego widmo, co w przypadku tego kwazara jest trudne.

Bardzo jestem efektów tego zadania, będę kibicował jak w supernowych zresztą :)

Przed kilkoma laty zarejestrowałem kwazara B1422+231, który składa się z czterech składników - też w wyniku soczewkowania. Oczywiście nie było mowy aby je rozdzielić ED-kiem.

Od dawna fascynują mnie odlegle obiekty, zaczęło się od Dalekich Obserwacji: góry, industrial itp.

Potem przyszedł czas na kwazary. Bardzo zainspirował mnie @LibMar takim oto tematem

@Darek_B myślę, że z 280mm można spróbować. Na ED, było jeszcze trochę zapasu w rozdzielczości.

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej należy spróbować, że jest to najsłynniejszy chyba kwazar (optycznie podwójny) bo jeden z jego obrazów przygasł kiedyś tak specyficznie, że w ten sposób prawdopodobnie odkryliśmy najdalszą planetę w kosmosie o jakiej wiemy. W owej galaktyce co jest oddalona o 4 miliardy l.ś. i po drodze.

Zjawisko wskazywało na planetę 3x większą od Ziemi. Czyli nie np na planetoidę w U. S. - jakoś to wykluczyli :g:

 

Siema

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, monter napisał:

A tak jeszcze jedno, gdzie szukać takich podobnych fajnych perełek? 

Polecam korzystanie ze znanej bazy SIMBAD, a dokładnie z opcji zapytań do bazy (criteria query). To świetne narzędzie. Osoby mające do czynienia z SQL'em pewnie od razu "załapią" o co chodzi. W polu "Enter a search expression" wprowadzamy nasze zapytanie.  Ważne jest, aby w bocznym panelu RETURN zaznaczyć "display" (jeżeli będzie "object count" to tylko zwróci nam liczbę znalezionych obiektów).

image.png.71093a3620c53d0253f3f77aa3561eb6.png

Jeżeli na przykład wprowadzimy wyrażenie:


rah >= 11 & 
rah <= 13 & 
dec >= 0 &
maintypes = 'QSO'

 

i wciśniemy SUBMIT QUERY to w wyniku otrzymamy kwazary (QSO) z rektascensji 11, 12 oraz 13 i dodatnich deklinacji. Oczywiście jest ich bardzo dużo. Warto więc zawęzić nieco nasze kryterium do obiektów jaśniejszych niż np. 16.5m. Dodajemy więc 1 linię:

 

rah >= 11 & 
rah <= 13 & 
dec >= 0 &
maintypes = 'QSO' &
vmag < 16.5

 

Możemy też zadać inne kryteria. Niech baza wyświetli nam wszystkie odległe obiekty (nie tylko kwazary) z ww. RA jaśniejsze niż 15m.

Posłużymy się tu parametrem przesunięcia ku czerwieni (redshift).
Jeżeli wprowadzimy:

 

rah >= 11 & 
rah <= 13 & 
dec >= 0 &
redshift > 0.15 &
vmag < 15

 

to otrzymamy w wyniku obiekty nieba północnego RA od 11 do 13, jaśniejsze od 15m i odległe o ponad 2 mld lat świetlnych (choć astronomowie skalach kosmologicznych nie lubią się już posługiwać odległością, a raczej właśnie przesunięciem ku czerwieni).
Warto używać tej metody, ponieważ wiele obiektów (np. słynny 3C 273) w bazie opisanych jest nie jako QSO ale np. BLL (galaktyka aktywna BL Lac). Można też się posłużyć parametrem otypes = 'QSO' i 3C 273 zostanie wówczas wylistowana. Tych kryteriów i sposobów użycia jest naprawdę mnóstwo, ale nie ma tu miejsca, aby je opisywać. Odsyłam na stronę.

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 4
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.