Skocz do zawartości

Lunt 50/350 LS50THa/B400P


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy nie wziąć, jest w promocji w Astroshopie: https://www.astroshop.pl/teleskopy-sloneczne/lunt-solar-systems-teleskop-sloneczny-50-350-ls50tha-b400pt/p,44940 . Teraz mam PST i to jest trochę mało, za mała średnica i za szerokie pasmo. Tylko czy filtr blokujacy B400 wystarczy ? I czy kamerka złapie całą tarczę (w PST Chamaleon jak i ASI224 nie łapią).  I ostatnie, czy nadaje się do przeróbek, aby móc się podłączyć pod większą aperturę (bo słysząłem, że sa różne wersje Lunta i nie wszystkie się nadają). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten teleskop a PST miałem więc pomogę :)

8 minut temu, Charon_X napisał:

Teraz mam PST i to jest trochę mało, za mała średnica i za szerokie pasmo.

Różnica będzie ale nie dramatyczna. Lunt będzie ciut jaśniejszy, bardziej kontrastowy (lepsza sepracja) i będzie mniej winietował. No i będzie ciut ostrzej bo to lepsza optyka. Ale to nie będzie jakiś wielki efekt WOW. Po prostu stwierdzisz, że jest nieco lepiej.,

 

8 minut temu, Charon_X napisał:

Tylko czy filtr blokujacy B400 wystarczy ?

Zależy do czego - do wizuala wystarczy. Do foto będzie winietować, ale nie dużo. Do foto potrzebujesz B600

 

13 minut temu, Charon_X napisał:

 I czy kamerka złapie całą tarczę (w PST Chamaleon jak i ASI224 nie łapią). 

PG Chameleon nie obejmie całej tarczy - braknie dosłownie na styk. To niestety mała matryca. Ja robiłem sklejki z dwóch kadrów.

 

14 minut temu, Charon_X napisał:

 I ostatnie, czy nadaje się do przeróbek, aby móc się podłączyć pod większą aperturę (bo słysząłem, że sa różne wersje Lunta i nie wszystkie się nadają). 

Nadaje się. Wszystkie Lunty z czerwonym strojeniem ciśnieniowym się nadają.

Ale w zależności od modowanej ogniskowej musisz wymienić filtr blokujący na większy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Mam ten teleskop a PST miałem więc pomogę :)

Różnica będzie ale nie dramatyczna. Lunt będzie ciut jaśniejszy, bardziej kontrastowy (lepsza sepracja) i będzie mniej winietował. No i będzie ciut ostrzej bo to lepsza optyka. Ale to nie będzie jakiś wielki efekt WOW. Po prostu stwierdzisz, że jest nieco lepiej.,

 

Zależy do czego - do wizuala wystarczy. Do foto będzie winietować, ale nie dużo. Do foto potrzebujesz B600

 

PG Chameleon nie obejmie całej tarczy - braknie dosłownie na styk. To niestety mała matryca. Ja robiłem sklejki z dwóch kadrów.

 

Nadaje się. Wszystkie Lunty z czerwonym strojeniem ciśnieniowym się nadają.

Ale w zależności od modowanej ogniskowej musisz wymienić filtr blokujący na większy

 

 

Lunt 60mm to już różnica masakryczna jest, chociaż zawsze jeszcze by się trochę przydało. Ale Lunt 60 już za drogi zdecydowanie, nie mówiąc o większych. 

Z B600 już całą tarczę Chameleon łapie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunt 60 nie nadaje sie do przerobek . Obiektyw , to pojedyncza soczewka korygowana optyka przed etalonem, wiec zastapienie jej wiekszym achromatem wniesie znieksztalcenia . Mozna podobno wymienic optyke etalonu , ale to raczej wyzsza szkola jazdy . 

Lunt 50 posiada achromatyczy obiektyw i jak najbardziej mozna go modowac - sam taki zamowilem z mysla o modzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2020 o 08:50, Charon_X napisał:

Lunt 60mm to już różnica masakryczna jest, chociaż zawsze jeszcze by się trochę przydało. Ale Lunt 60 już za drogi zdecydowanie, nie mówiąc o większych. 

Z B600 już całą tarczę Chameleon łapie ? 

Warto również zastanowić się nad taką alternatywą jak filtry DayStar

http://www.daystarfilters.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 795 Euro.

https://www.apm-telescopes.de/de/sonnenbeobachtung/h-alpha-teleskope/h-alpha-60mm-oeffnung/daystar-solarscout-ss60-ds.html

Można też w Astroshopie podać im link do tańszej ceny to też obniżą na 795 Euro..

https://www.astroshop.pl/teleskopy-sloneczne/daystar-teleskop-do-obserwacji-slonca-st-60-930-solarscout-ss60-ds-h-alpha-ota/p,59709#tab_bar_1_select

DayStar to bardzo fajny sprzęt - za taką cenę nie dostanie się nigdzie takiej szerokości pasma H-alfa.

 

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, heweliusz napisał:

Cena 795 Euro.

https://www.apm-telescopes.de/de/sonnenbeobachtung/h-alpha-teleskope/h-alpha-60mm-oeffnung/daystar-solarscout-ss60-ds.html

Można też w Astroshopie podać im link do tańszej ceny to też obniżą na 795 Euro..

https://www.astroshop.pl/teleskopy-sloneczne/daystar-teleskop-do-obserwacji-slonca-st-60-930-solarscout-ss60-ds-h-alpha-ota/p,59709#tab_bar_1_select

DayStar to bardzo fajny sprzęt - za taką cenę nie dostanie się nigdzie takiej szerokości pasma H-alfa.

 

Pełna zgoda troszkę ja spartoliłem moją myśl :) chodziło mi o dedykowane okulary daystar które to można podłączyć praktycznie do dowolnego teleskopu i cieszyć się super obrazami Słońca. :)

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego SolarScouta też można wyciągnąć tego Quarka i użyć w innym teleskopie.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ERF i winietowania ale tu się nie wypowiem bo nie testowałem :)

Trzeba mieć tylko na uwadze, że Quarki mają wbudowanego barlowa - 4x o ile dobrze pamiętam więc teleskopy których z nimi używamy muszą być raczej szybkie

https://www.astroshop.pl/teleskopy-sloneczne/daystar-teleskop-do-obserwacji-slonca-st-60-930-solarscout-ss60-ds-h-alpha-ota/p,59709#tab_bar_1_select

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka z PST na nieco większego Lunta moim zdaniem trochę mija się z celem. Wg mnie jeśli robić zmiany to najlepiej się przesiąść na min. 80mm apertury. PST też można łatwo przerobić używając dowolnego achromatu F10 i efekty są naprawdę niezłe (kiedyś się w to bawiłem). Używam Quarka od kilku lat i mogę powiedzieć że jest dla mnie jak na razie docelowy. Jednak Quarka bardziej polecałbym osobom które do tej pory używały teleskopu słonecznego i doskwiera im niedosyt apertury, powiększeń i szczegółów. Dla osoby która dopiero zaczyna przygodę z h-alha Quark może być nieco rozczarowujący, ponieważ wymaga cierpliwości.  Największa zaleta Quarka to możliwość użycia go w dowolnym refraktorze, zwykły achromat wystarczy. Wg specyfikacji powinien być to teleskop od F4 do F8, jednak F4 pokaże mało szczegółów, a F8 może okazać się za ciemny. Optymalny byłby F6. Kolejny plus to że nie wymaga stosowania ERF do 80mm apertury. Do 120mm-150mm wystarczy zwykły filtr UV/IR cut wkręcony w nasadkę, chociaż powyżej 120mm pełnoaperturowy ERF będzie bezpieczniejszy. Sam używam full ERF w 120mm teleskopie, chociaż ze zwykłym UV/IR cut`em też wszystko działa bez zarzutów, nic się nie pali, nic się nie przegrzewa. 

To teraz minusy. Wbudowany telecentryk 4,3x który praktycznie uniemożliwia uzyskanie pełnego dysku słońca w okularze (chyba że w teleskopie poniżej ogniskowej 400mm). Strojenie etalonu odbywa się poprzez temperaturę którą steruje elektronika, więc potrzebne jest zasilanie. Ze względu że od razu uzyskujemy mocnego powera (4,3x ogniskowa teleskopu) całość bardzo podatna jest na seeing, który jak wiadomo w dzień potrafi być kapryśny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Z tego SolarScouta też można wyciągnąć tego Quarka i użyć w innym teleskopie.

 

W instrukcji napisane jest:  że niby nie można wyciągnąć (nie z tego najtańszego w linku).

 

W teleskopie SolarScout cała tarcza Słońca mieści się jeszcze przy użyciu okularu 15 mm (z tego co pamiętam).

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, heweliusz napisał:

W instrukcji napisane jest:  że niby nie można wyciągnąć (nie z tego najtańszego w linku).

 

W teleskopie SolarScout cała tarcza Słońca mieści się jeszcze przy użyciu okularu 15 mm (z tego co pamiętam).

W  Luncie też piszą że nie można wyciągać etalonu :)

To nie znaczy że się nie da. 

No chyba że zrobili jakieś zmyślne zabezpieczenie typu singlet w obiektywie plus korekcja na Quarku ale nie wydaje mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Lukasz83 napisał:

W  Luncie też piszą że nie można wyciągać etalonu :)

To nie znaczy że się nie da. 

No chyba że zrobili jakieś zmyślne zabezpieczenie typu singlet w obiektywie plus korekcja na Quarku ale nie wydaje mi się.

Może i racja.

Ostatnio oddałem mój SolarScout do Astroshop bo miałem jakiś paproch na filtrze blokującym.

Myślałem, że dadzą nowy, ale okazało się że oczyścili filtr. Czyli rozkręcali (niby  jako diler mają prawo do prostych napraw).

Jeszcze nawet nie sprawdziłem działania po oczyszczeniu. Ktoś miał podobny przypadek ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Solarscout wydaje się ciekawą alternatywą. Niepokoi tylko ta długa ogniskowa - obraz nie będzie zbyt ciemny ? Może z okularami długoogniskowymi - jak sobie z nimi radzi. Czy lustrzanka złapie całą tarczę ? Kamerka raczej bez szans, ale jak dużą część tarczy złapie np Chameleon 2 czy kolorowa ASI 224 ? Co w tmy jest za Quark i czym rózni się od zwykłego Quarka (1000zł wiecej niż Solarscout) i dlaczego miałbym go nie użyć w wiekszym teleskopie ?

I jak taki Solarscout wypada w porównaniu do Lunta ?

 

Wracając do Luntów - skąd wiadomo, że wszystkie Lunty 60 sa na pojedynczej soczewce, a 50 na achromacie ? I czy wszystkie 50 da się przerabiać - może zaczęli jakieś zabezpieczenia robić.

 

I jak wyglądałyby przeróbki - fajnie byłoby kupić Lunta 50 lub SS60 i móc przerzucać Luntowy moduł lub Quark do refraktora ED 102/714. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozważasz próżniejszą przeróbkę na większy teleskop to brałbym raczej Lunta lub standardowego Quarka. Zabezpieczeń w tych teleskopach nie ma, a raczej bym tego tak nie nazwał, bardziej producenci mogą utrudniać przeróbki, chociażby soczewkami przed i za etalonem, lub po prostu małymi filtrami blokującymi które w przeróbkach na większe teleskopy będą po prostu winietować. Solar Scouta bym sobie odpuścił, dla mnie to zwykły Quark i to jeszcze ze zmniejszonym etalonem, więc ewentualna przeróbka może być bez sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam forum solarchat . Bardzo mozliwe , ze lunt 50 sostanie wycofany ze sprzedazy -stad przecena - ja sie skusilem . Kazdy lunt 60 tha posiada obiektyw z pojedyncza soczewka korygowany ukladem optycznym etalonu - szkoda , bo model ten posiada etalon 35 mm w porownaniu do lunta 50 z etalonem 20 mm zdaje sie , ale obiektywem achro wiec latwy mod .  Sa coniektorzy , ktorzy zmodyfikowali uklad optyczny etalonu w luncie 60 tha .

Opcja jest tez nowosc lunta LS60MT z objektywem ed zdaje sie , wiec teoretycznie bedzie mozliwy mod , pod warunkiem zaakceptowania ceny prawie 1800 d i w europie podejrzewam blisko 2000 e 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I już po promocji w Astroshopie, Lunt wrócił do ceny absurdalnej. Słyszałem, że dla kamerki liczy się tylko ogniskowa, a nie światłosiła, przypiąłem okazyjnie Chameleona do Lunta 60 i już jest jakieś 80% tarczy, trzeba by ze 4 kadry aby skleić całą tarczę ( o ile ICE się nie pogubi). 

Ciągle nie wiem czy Daystar nie jest lepszą alternatywą (nadal ludzka cena za Solarscouta), ale nie wiem ile bym musiał sklejać tych kadrów Chameleonem i czy by się dało, aby złożyć całą tarczę. Całą tarczę powinna złapać jeszcze lustrzanka, ale ciężko o dobrą jakość zdjęcia. Ale podobno są kamery z bardzo dużą matrycą, że nawet z takiego Solarscouta złapie całą tarczę. 

Same Quarki droższe niż Solarscout i jest kilka rodzajów: ten za 5400: ( czym się różnią wersje chromosfera i protuberancje)

 

https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-sonnenfilter-quark-h-alpha-fuer-spektive-chromosphaere/p,63939

https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-sonnenfilter-quark-h-alpha-fuer-spektive-protuberanzen/p,63940

 

I za 6100:

 

https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-quark-h-alfa-protuberancje/p,44774

https://www.astroshop.pl/filtry-okularowe/daystar-quark-h-alfa-chromosfera/p,44775

 

I do tego jeszcze ERF-y i jeszcze jakiś mały refraktor z bardzo krótką ogniskową dla całej tarczy. Już wychodzi spory koszt. 

 

Wizualnie ostatnio porównywałem Lunta 60 z miejscowego obserwatorium ze swoim PST, już jest lepszy detal, ale jakoś słabo z efektem WOW ( chociaż może to też przez niską aktywność), rzeczywiście to powinno być 80-100mm, aby już było fajnie. 

 

Aha wciaż jeszcze jest Coronado na rynku, ale poza PST są tylko Solarmaxy od 70mm i ceny chyba 13k na Astoshopie. 

 

Edytowane przez Charon_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Charon_X napisał:

 

 

 

 

Aha wciaż jeszcze jest Coronado na rynku, ale poza PST są tylko Solarmaxy od 70mm i ceny chyba 13k na Astoshopie. 

 

https://telescopes.net/store/coronado-solarmax-iii-70mm-double-stacked-h-alpha-solar-telescope-with-bf10-case.html tu taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do małego refraktora z Quarkiem nie potrzebujesz żadnego ERF`a. Pełną tarczę Słońca można uzyskać z ogniskową max ok. 400mm, zachowując przynajmniej F6 wychodzi że potrzebny będzie refraktor nie większy niż 60mm, więc nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania. Lepszy jednak będzie Lunt lub Solarmax. Jeśli masz Coronado PST możesz nie dużym kosztem użyć go do przeróbki w refraktorze F10 - jednak mały BF będzie winietował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to wiem, ale 400mm to pełną tarczę można uzyskać z jakimś okularem czy w kamerce ? Dlaczego Lunt czy Solarmax będa lepsze ? Quark czy Solarscout mają chyba węższe pasmo, tylko ta ogniskowa przez tego Barlowa. Lunty i SM to w zasadzie jest polowanie na używki, Daystar jest nieco bardizej przystepny cenowo, ale finalnie i tak trzeba czegoś "rozwojowego", aby dojść do apertury ze 100mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest ogniskowa teleskopu max 400mm, która po przejściu przez barlowa 4,3x wyjdzie jakieś 1800mm a z takiej ognikowej rozmiar dysku Słońca mieści się spokojnie w etalonie który ma średnicę ok. 20mm. W okularze też się zmieści jeśli tylko jego pole na to pozwoli. Lunt czy Coronado jest lepszy bo tam pełny obraz tarczy jest bez kombinowania. Kupując SMIII 70 za 2500$ dostajesz tak naprawdę teleskop z etalonem 60mm, więc taniej wyjdzie kupić Lunta 60mm. Jeśli planujesz teleskop h-alpha powyżej 100mm to wg mnie Quark jest bezkonkurencyjny cenowo - wsadzasz go do dowolnego refraktora z filtrem UV/IR cut i masz gotowy teleskop h-alpha. Zestaw Quark + refraktor 100mm + dobra kątówka + UV/IR Cut możesz mieć za jakieś 7500pln, Lunt 100mm to wydatek ponad 30000pln. Różnica w cenie  jest ogromna, nie wiem czy warta różnicy w obrazach na korzyść Lunta. 

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem instrukcję z tego Solarscouta https://astronomyplus.com/wp-content/uploads/2019/12/Daystar-Solar-Scout-60mm-Manual.pdf

 

Z tego wynika, że można bez problemów użyć tego Quarka w innym refraktorze analogicznie do normalnego Quarka, tylko ten ma mniejszy etalon . Więc jakbym dokupił filtr IR/UV https://www.astroshop.pl/filtry-blokujace/daystar-filtry-blokujace-uv-ir-2-/p,63518 to z moim ED miałbym teleskop h-alpha 100mm za jedyne 5k.

 

O Luncie 100mm nie ma co pisać, taka cena, że można od razu włożyć między bajki, alternatywą dla Quarków jest babranie się w przeróbki małych Luntów i Coronado, ale tutaj chyba trzeba już pełnego ERF do apertury 100mm i jeszcze chyba jakiś większy filtr blokujący, i jeszcze sporo złączek, na które by trzeba było zlecić gdzieś wykonanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

Cena tego filtra to przesada. 2x tańszy jest Astronimik IR Block który możesz kupić w polskim sklepie. Jeszcze tańszy jest Baader UV/IR Cut ale zauważyłem że z Quarkiem obniża jednak kontrast, dlatego używam Astronimika który działa idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.