Skocz do zawartości

Lornetka 50mm z filtrami UHC 2" - ktoś? / coś?


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam, choć niewielkie.

Mam Canona 15x50 IS, ma ona na wlocie gwinty filtrowe 58mm, u braci Chińczyków kupiłem przejściówki na filtr 2":
https://www.aliexpress.com/item/32567069204.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.65d84c4dO9IFx5

 

Mam też jeden filtr UHC marki "noname" i jeden CLS Optolonga. Na pewno fajniej widać różne mgiełki z filtrami niż bez, ale lornetka ma stosunkowo małą - przynajmniej do DSów - źrenicę wyjściową, więc jakiegoś ogromnego szału nie ma. No i z racji tego, że mam dwa różne filtry, to i kolory w obu okularach nieco się różnią i daje to taki trochę dziwny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się raz Omegonem 2,1x42 z dwoma UHC-S (gwinty 2” są od przodu na obiektywach) i np Rozeta była widoczna dość wyraźnie. Niebo na miejscówce to było solidne 4 Bortle’a. Ciekawe jakby latem wypadły w tym zestawieniu okolice Łabędzia.

Link do lornetki:

https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-lornetka-2-1x42/p,50354

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w grę wchodzą też lornety kątowe to liczba dostępnych do obserwacji obiektów drastycznie rośnie. Taki Lumicon czy Astronomik w porównaniu z noname od Chinola to jednak większa pewność jakości i najpewniej lepsza transmisja światła.
 

Tak w sumie to po co Ci 2”? Nie lepiej używać 1,25” od strony okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Astrobonq napisał:

Tak w sumie to po co Ci 2”? Nie lepiej używać 1,25” od strony okularów?

No właśnie nadal się waham, z jednej strony boję się, że okularów długoogniskowych (31 &40) i tak nie przefiltruję, musiałbym filtry mocować między okularem a okiem....

Filtry 2" pozwolą mi z przodu filtrować lornetki 50mm oraz wkręcić je w diagonal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie umiejscowienie filtra na okularach naraża je na wysmarowanie rzęsami. Z drugiej strony 1,25” kuszą ceną.
Ja bym się chyba nastawiał na dobór filtrów głównie pod kątem tych większych lornet. Patrzyłem kiedyś przez klony tego Fujinona (DO Extreme) 7x50 i 15x70 z parką OIII Baadera - 1,25” mocowane na okularach - i było strasznie ciemno. Gwiazdy zgaszone, tło czarne a na mgławicach jakoś lepiej też nie było. Z tego co czytałem to jednak wiele osób odbiera te konkretne filtry jako „ciemne”, więc może z parką UHC Lumicona byłoby lepiej.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, astrokarol napisał:

A co znaczy "okularów długoogniskowych (31 &40) i tak nie przefiltruję" ? Przecież filtr do tych okularów też można założyć...

Mam na myśli, że moich okularów 31mm/2" i 40mm/2" nie obsłużę filtrami 1,25" w klasyczny sposób, czyli z filtrem przed okularem. Nie wiem jak to zda egzamin ZA okularem - źrenicę wyjściową mam około 5,2mm (31mm) oraz 6,67 (40mm) ale okulary są szerokie - 70*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Marcin_G napisał:

Mam na myśli, że moich okularów 31mm/2" i 40mm/2" nie obsłużę filtrami 1,25" w klasyczny sposób, czyli z filtrem przed okularem. Nie wiem jak to zda egzamin ZA okularem - źrenicę wyjściową mam około 5,2mm (31mm) oraz 6,67 (40mm) ale okulary są szerokie - 70*

Ja bym zrobił tak, że jeśli mam tylko dwa okulary 2", resztę 1,25" a lornetkę więcej niż 50 mm to kupił bym filtry 1,25" i filtr kład bym na okular (choć mogą parować !) . Jeśli lornetka do 50 mm, kupił bym 2" i zrobił adapter do lornetki na filtry. 

Np. tak: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/18048-druk-3d/&tab=comments#comment-219541

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używałem Lidletki z filtrami UHC i OIII wysokiej klasy - 1000 Oaks.

 

UHC (Narrowband) - szerokość połówkowa ~26 nm - bardzo dobrze się spisywał

OIII - szerokość połówkowa ~11 nm, najwęższy filtr na rynku przepuszczający obie linie tlenu (496 i 501 nm) - jak dla mnie już trochę zbyt ciemny do lornetki. Jego miejsce to duży Newton.

 

SAM_4384_ap.jpg.3d1a3a702863e3c7279d215f7e43bb94.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Lidletką. Apertura mimo że typowa dla tej klasy sprzętu (~45mm) i tak jest ograniczona przelotem filtrów 2" (~43-44mm). Kontrast trochę niższy niż np. w Aculonie, za to większe i ostrzejsze po brzegach pole widzenia. Jakbym się miał czegoś konkretnie przyczepić to mostka okularowego - ale powiedzmy, że to bez znaczenia dla parametrów optycznych, choć rozprasza w trakcie obserwacji.

 

57 minut temu, Marcin_G napisał:

Czy zdjęcie w Twoim awatarze to OA na Suchorze?

Tak,  w roku 2000....

Suhora_2a_m.jpg.d92e1689f3bcec008a1388c94d6fb854.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.