Skocz do zawartości

Gwiazda Barnarda


diver

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Fajne kolory gwiazd :) co zmieniłeś w obróbce? :D

Nic szczególnego nie robiłem. "Technologia" jak zwykle: dużo pracy na maskach. Trochę odważniej saturowałem kolory gwiazd i trochę kombinowałem z histogramami w kolorach. Dosypałem odrobinę więcej niebieskiego, stąd te delikatne purpury na niektórych gwiazdach, szczególnie na Barnardzie. Nie jest to super odwzorowanie, ale postanowiłem tak zostawić.

Natomiast najbardziej walczyłem z tłem, bardzo jasnym i nierównym. Gwiazdki są widoczne, ale z tła wydobywa się raczej słabizna. Cóż, i w takie "białe" noce trzeba się jakoś zabawiać. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tuvoc napisał:

Projekt na dekadę.

Dlaczego na dekadę? Żeby obserwować jej ruch własny? Wystarczy pół dekady. ;)

 

Barnard2005.gif.e88eecfc6ecaadaf921490c1eedf54d1.gif

Źródło obrazka: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_Barnarda#/media/Plik:Barnard2005.gif

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za stosunkowo niedługi czas (ale nie za życia typowego człowieka bo za 11.7 tys. lat) będzie to projekt na miesiące, gdyż leci ona w nasze pobliże

i będzie najbliższą od Słońca gwiazdą (w odległości około 3 lata świetlne) przez przysłowiowy "kwant czasu" ;)

Siema

p.s.

Obecnie jest odległa o 6 lat świetlnych.

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ekolog napisał:

Za stosunkowo niedługi czas (ale nie za życia typowego człowieka bo za 11.7 tys. lat) będzie to projekt na miesiące, gdyż leci ona w nasze pobliże

i będzie najbliższą od Słońca gwiazdą (w odległości około 3 lata świetlne) przez przysłowiowy "kwant czasu" ;)

Prawda.

Tymczasem zamieszczam obrazek uzupełniający gif-a z Wikipedii, ilustrujący ruch gwiazdy w latach 1985-2020. Położenia z lat 1985-2005 zamarkowałem, natomiast ostatnie położenie to real z mojej fotki. Barnard przemieszcza się na tle "stałych" gwiazd o ok. 10" na rok, co pozwala łatwo obserwować jej ruch nawet rok do roku.

 

964010692_Barnards_Star_motion_crop_800_800_grey.jpg.f7b92423b9bba0f5fcd13ac5d8f20256.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, ekolog napisał:

I wyraźnie przyspiesza (uchwyciłeś to, a ja tylko ukazuję) - pytanie czy prędkość rośnie  czy to zwykłe skutki geometryczne - im bliżej tym zmiana położenia (kątowa) coraz większa na jednostkę czasu.

Niee, ja po prostu niedokładnie wrysowałem położenia gwiazdy z lat 1985-2005 (robiłem to na oko). Sądzę, że chyba jednak nie przyspiesza. ;)

Chodziło mi o orientacyjną wizualizację, a nie precyzyjny obraz ruchu gwiazdy.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, GrzegorzP napisał:

ale skoro kolejny raz pojawia się taki temat, to pokażę swój projekcik.

Piękny projekcik. Dzięki za uzupełnienie mojego tematu. :)

 

15 godzin temu, GrzegorzP napisał:

to mam jeszcze 61 Cygni,

Noo, tą 61 Cyg to mnie zainspirowałeś @GrzegorzP! Proper motion stars wyłapywałem wyłącznie przy okazji analizy moich kadrów. Ale teraz zwrócę na nie na pewno większą uwagę. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.