Jump to content

Sprzęt do planet


Wojtek
 Share

Recommended Posts

Witam, co byście mi doradzili jak chodzi o balkonowy sprzęt planetarny. Czy może coś z tego:

1. 100mm refraktor ED

2. 127mm achro

3. 152mm achro (montaż chyba należałoby wymienić :icon_confused: )

4. 127-150mm maksutow

 

:icon_question:

Link to comment
Share on other sites

Słyszałem wiele histori związanych z teleskopami na balkonach. Długie refraktory, ogniskowej powyżej 1000 mm wystają za balkon co może być dość niebiezpieczne. A nóz komuś z góry spadnie jakaś szmatka, lub ubranie wywieszone po praniu i nieszczęscie gotowe. Owszem jest to chyba ekstremalna sytuacja, ale nie powiedzianie, że nie może się zdarzyć :lol: .

 

Zawsze gdy obserwuje z balkonu mam dziwne przeczucie, że zaraz spadnie mi teleskop i się rozwali. :Boink:

Edited by Adallo
Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Podstawowym ograniczeniem będzie na balkonie seeing a nie kasa i nie ma sensu stosowaćc dużych apertur balkonowych teleskopów licząc na ich pełną rozdzielczość :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Cześć

Często wynoszę mój 152 f/8 achro refraktor na balkon w budynku jednorodzinnym. Dorobiłem dodatkowy uchwyt do balustrady, która choć jest krótka, to i tak mało stabilna w kierunku poprzecznym - pewnie z czasem przerobię to na rurę stalową montowaną na stałe do płyty balkonu. B)

Z mego, krótkiego doświadczenia balkon pod względem obserwacji rozpatruję na wiele sposobów, tzn.:

 

* mam pokój na piętrze - szybko i ewentualnie na krótko mogę rozłożyć sprzęt - to plus,

* niestety pole "obstrzału" z mego balkonu nie jest super wielkie - to minus, plus że w kierunku południowo-wschodnim, do planet o.k.

* u mnie zimą pewne ryzyko, że śnieg z dachu walnie w wysuniętą rurę,

* pierwszoplanowy zapewne jest seeing - ja nie narzekam - mieszkam na obrzeżu Nowego Sącza i miasto mam po przeciwnej stronie balkonu budynku - (inna sprawa, że tam mam taras :D , poświata od miasta okropna - ciężko cokolwiek odnaleźć niżej nad choryzontem),

 

Tak więc reasumując lubię korzystać z balkonu, pomimo braku komfortu - refraktor jest duży. Ja osobiście kupiłem refraktor, bo mogłem go zwieźć z USA, ma dużą aperturę, nie wymaga okresowych napylań i lubię patrzeć na planety. Dla mnie miejsce, gdzie go rozstawię nie miało żadnego znaczenia (nawet o tym nie myślałem), ale ... dom jednorodzinny, a blok to różnica, więc jeśli sam system optyczny nie robi Ci różnicy i kierowanie się sprawą balkonu ma pierwszoplanowe znaczenie - bierz co krótsze

Link to comment
Share on other sites

Też bym brał maka, a dokładnie Meade ETX-125 z GOTO i powłokami UHTC. To jest naprawdę wypaśny sprzęt, który na pewno da Ci nie gorsze obrazy planet niż 100ED i to za 5,400zł łącznie z montażem i statywem. Natomiast sama tuba 100ED kosztuje 4,500zł. Mak będzie też bardziej poręczny w obserwacjach balkonowych :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Witam, co byście mi doradzili jak chodzi o balkonowy sprzęt planetarny. Czy może coś z tego:

1. 100mm refraktor ED

2. 127mm achro

3. 152mm achro (montaż chyba należałoby wymienić  :icon_confused: )

4. 127-150mm maksutow

 

:icon_question:

Widzę że w uzbrojeniu masz napisane:MT800 Soligor, a jeszcze szukasz czegoś mniejszego do planet :rolleyes: Ja przez swojego MT800 widziałem elegancko planety i dużo jaśniejsze (co jest ważne) niż w S/C przy zbliżonym powiekszeniu. Jeśli jednak już to tylko Maksutow i to jak najwiekszy. Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Witam

Też ostotnio stanąlem przed wyborem sprzętu planetarnego i kupię refraktor 100 lub 120. Ostatnio mialem Soligor RT1000 i maksa o zbliżonych parametrach. Mialem oba instrumenty na raz i wybralem się za miasto aby potestować je w tych samych warunkach.

Jak się okazalo refraktor wypadl rewelacyjnie

i osobiście refraktor bym Ci polecil a jeśli ma to być coś na prawdę zgrabnego to coś w stylu slynnego ALMAKA od Pleszki. Najpierw jednak sprubuj osobiście potestować różne instrumenty (może na zlocie w Bieszczadach) nim dokonasz wyboru. w końcu masz na razie przez co obserwować, a to dobry sprzęt!

pozdrawiam

Edited by }AURORA{
Link to comment
Share on other sites

Oskar

ja myślę wręcz że krótki nie jest najlepszy do planet ze względu na aberacje,wiem że kolega ma niewielki balkon ale zdecydowanie polecil bym o ogniskowej 1000mm

 

Wydaje mi się, że Oskar wskazuje refraktor 100 ED APO (tak wynika z pierwszego

z Jego dwóch postów), a tutaj nie ma mowy o aberracji, a jeśli będzie to na pewno

na poziomie niezauważalnym w obserwacjach wizualnych. Sam używam Oriona ED

(80/600) i z chęcią zamieniłbym go na coś krótszego, albo przynajmniej z tą samą

ogniskową ale z obiektywem większym o jakieś 25-50 procent (tylko cena powala).

Link to comment
Share on other sites

Jeśli apo to może być krótkie, chociaż w ED może wystąpić niewielka aberracja chromatyczna. Co innego achromat. Tu do planet musi być długa ogniskowa. Sam mam F/8 i aberracja występuje. F/5 do planet się nie nadają. Polecałbym powyżej F/12, a to już długie rury. Mak na balkon to będzie dobry sprzęt, tym bardziej, że nie wymaga tak solidnego montażu jak długi refraktor. Apo również dobre, ale drogie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

I dlatego też właśnie Maki bez widocznej aberracji chromatycznej i czysto dyfrakcyjnym obrazem są tak fajnym i kompaktowym rozwiązaniem do planetarnych obserwacji, szczególnie tych balkonowych :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Precyzuję wobec wątpliwości: w ogóle to uważam, że najlepszy do planet na balkon będzie APO FL 102/820. Myślę, że dobrze z planetami sobie poradzi ED 100, aczkolwiek tu już jest malutka aberracja - chyba dlatego orion 100 ED ma ogniskową 1000, a nie krótszą. A jak achro to f/10 i też fajnie popatrzysz na planety.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.