Skocz do zawartości

Sprzęt do planet


Wojtek

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem wiele histori związanych z teleskopami na balkonach. Długie refraktory, ogniskowej powyżej 1000 mm wystają za balkon co może być dość niebiezpieczne. A nóz komuś z góry spadnie jakaś szmatka, lub ubranie wywieszone po praniu i nieszczęscie gotowe. Owszem jest to chyba ekstremalna sytuacja, ale nie powiedzianie, że nie może się zdarzyć :lol: .

 

Zawsze gdy obserwuje z balkonu mam dziwne przeczucie, że zaraz spadnie mi teleskop i się rozwali. :Boink:

Edytowane przez Adallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Podstawowym ograniczeniem będzie na balkonie seeing a nie kasa i nie ma sensu stosowaćc dużych apertur balkonowych teleskopów licząc na ich pełną rozdzielczość :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Często wynoszę mój 152 f/8 achro refraktor na balkon w budynku jednorodzinnym. Dorobiłem dodatkowy uchwyt do balustrady, która choć jest krótka, to i tak mało stabilna w kierunku poprzecznym - pewnie z czasem przerobię to na rurę stalową montowaną na stałe do płyty balkonu. B)

Z mego, krótkiego doświadczenia balkon pod względem obserwacji rozpatruję na wiele sposobów, tzn.:

 

* mam pokój na piętrze - szybko i ewentualnie na krótko mogę rozłożyć sprzęt - to plus,

* niestety pole "obstrzału" z mego balkonu nie jest super wielkie - to minus, plus że w kierunku południowo-wschodnim, do planet o.k.

* u mnie zimą pewne ryzyko, że śnieg z dachu walnie w wysuniętą rurę,

* pierwszoplanowy zapewne jest seeing - ja nie narzekam - mieszkam na obrzeżu Nowego Sącza i miasto mam po przeciwnej stronie balkonu budynku - (inna sprawa, że tam mam taras :D , poświata od miasta okropna - ciężko cokolwiek odnaleźć niżej nad choryzontem),

 

Tak więc reasumując lubię korzystać z balkonu, pomimo braku komfortu - refraktor jest duży. Ja osobiście kupiłem refraktor, bo mogłem go zwieźć z USA, ma dużą aperturę, nie wymaga okresowych napylań i lubię patrzeć na planety. Dla mnie miejsce, gdzie go rozstawię nie miało żadnego znaczenia (nawet o tym nie myślałem), ale ... dom jednorodzinny, a blok to różnica, więc jeśli sam system optyczny nie robi Ci różnicy i kierowanie się sprawą balkonu ma pierwszoplanowe znaczenie - bierz co krótsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym brał maka, a dokładnie Meade ETX-125 z GOTO i powłokami UHTC. To jest naprawdę wypaśny sprzęt, który na pewno da Ci nie gorsze obrazy planet niż 100ED i to za 5,400zł łącznie z montażem i statywem. Natomiast sama tuba 100ED kosztuje 4,500zł. Mak będzie też bardziej poręczny w obserwacjach balkonowych :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co byście mi doradzili jak chodzi o balkonowy sprzęt planetarny. Czy może coś z tego:

1. 100mm refraktor ED

2. 127mm achro

3. 152mm achro (montaż chyba należałoby wymienić  :icon_confused: )

4. 127-150mm maksutow

 

:icon_question:

Widzę że w uzbrojeniu masz napisane:MT800 Soligor, a jeszcze szukasz czegoś mniejszego do planet :rolleyes: Ja przez swojego MT800 widziałem elegancko planety i dużo jaśniejsze (co jest ważne) niż w S/C przy zbliżonym powiekszeniu. Jeśli jednak już to tylko Maksutow i to jak najwiekszy. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też ostotnio stanąlem przed wyborem sprzętu planetarnego i kupię refraktor 100 lub 120. Ostatnio mialem Soligor RT1000 i maksa o zbliżonych parametrach. Mialem oba instrumenty na raz i wybralem się za miasto aby potestować je w tych samych warunkach.

Jak się okazalo refraktor wypadl rewelacyjnie

i osobiście refraktor bym Ci polecil a jeśli ma to być coś na prawdę zgrabnego to coś w stylu slynnego ALMAKA od Pleszki. Najpierw jednak sprubuj osobiście potestować różne instrumenty (może na zlocie w Bieszczadach) nim dokonasz wyboru. w końcu masz na razie przez co obserwować, a to dobry sprzęt!

pozdrawiam

Edytowane przez }AURORA{
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar

ja myślę wręcz że krótki nie jest najlepszy do planet ze względu na aberacje,wiem że kolega ma niewielki balkon ale zdecydowanie polecil bym o ogniskowej 1000mm

 

Wydaje mi się, że Oskar wskazuje refraktor 100 ED APO (tak wynika z pierwszego

z Jego dwóch postów), a tutaj nie ma mowy o aberracji, a jeśli będzie to na pewno

na poziomie niezauważalnym w obserwacjach wizualnych. Sam używam Oriona ED

(80/600) i z chęcią zamieniłbym go na coś krótszego, albo przynajmniej z tą samą

ogniskową ale z obiektywem większym o jakieś 25-50 procent (tylko cena powala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli apo to może być krótkie, chociaż w ED może wystąpić niewielka aberracja chromatyczna. Co innego achromat. Tu do planet musi być długa ogniskowa. Sam mam F/8 i aberracja występuje. F/5 do planet się nie nadają. Polecałbym powyżej F/12, a to już długie rury. Mak na balkon to będzie dobry sprzęt, tym bardziej, że nie wymaga tak solidnego montażu jak długi refraktor. Apo również dobre, ale drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

I dlatego też właśnie Maki bez widocznej aberracji chromatycznej i czysto dyfrakcyjnym obrazem są tak fajnym i kompaktowym rozwiązaniem do planetarnych obserwacji, szczególnie tych balkonowych :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzuję wobec wątpliwości: w ogóle to uważam, że najlepszy do planet na balkon będzie APO FL 102/820. Myślę, że dobrze z planetami sobie poradzi ED 100, aczkolwiek tu już jest malutka aberracja - chyba dlatego orion 100 ED ma ogniskową 1000, a nie krótszą. A jak achro to f/10 i też fajnie popatrzysz na planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.