Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


megrez23

Rekomendowane odpowiedzi

16 sierpnia 2020. Dzisiejsza obserwacja to przełom jeśli chodzi o szczegóły na Marsie. Szkic to tylko nieudolna namiastka tego co można było dostrzec na Marsie moim sprzętem. Ciemny owal na godzine jedenastej to wschodzące Mare Acidalium (trochę podobny obraz do księżycowego Morza Przesileń). W obserwacji wykorzystałem parę Plossli Bresser'a 15 mm. W BCO18 tarcza planety trochę za mała, w BCO10 zbyt duży wpływ  seeingu. 15-ki okazały się złotym środkiem. Szkoda tylko, że zaczęły pojawiać się niewiadomo skąd chmury. Pozdrawiam

 

IMG_20200817_084812.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny szkic, na dole widać jasne Hellas a po lewej bardzo charakterystyczny fajkowaty kształt Sinus Sabaeus (albo Sabaus, różnie piszą, klasyk marsjański obok wielkiej Syrty).

Teraz żałuję, że nie obserwowałem ostatniej nocy, bo ostatnio były nie za dobre warunki i nieciekawy region Marsa było widać więc odpuściłem tym bardziej, że byłem zmęczony a tu widzę, że było na co potrzeć. 

Ogólnie wielki szacun za te szkice, widać po nich że astronomia obserwacyjna wciąż żyje i ma się dobrze. Ja dla siebie nazywam astronomię wizualną "gałowybałuszaczową" (kto oglądał na Cartoon Network "Zwyczajny serial" ten wie o co chodzi :icon_wink: ) .     

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem ten szkic to tylko nieudolna namiastka oddania tego co było widać. Coś mi się wydaje, że ten MAK 150 pokarze niewiele mniej niż 10-cio calowy Newton, którym obserwowałem Marsa w 2003-im i 2005-ym. Już widzę, że faza, kolorystyka i czapa polarna wyglądają niesamowicie. I już wiem, że następny będzie MAK180. Chłodzenia tuby się nie obawiam, ponieważ jestem balkonowcem i już się dosyć ujeździłem na obserwacje. Co do seeingu to w ciągu dwóch i pół roku obserwacji z balkonu muszę stwierdzić, że 90% na jakość obrau ma to co dzieje się w atmosferze. Pozdrawiam

Edytowane przez megrez23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 sierpnia 2020. Walka z chmurami. Tylko przez chwilę Mars wyglądał zza zasłony. Siedziałem i zerkałem tak od 02:30 do 04:00. Mimo tych krótkich chwil udało się ponownie dostrzec to co powyżej na szkicu z 16-ego. Pięknie widoczne Sinus Sabaeus i Sinus Meridiani jako ciemna kreska zakończona jakby zgrubieniem. Wschodzące Mare Acidalium i jasna Hellas przy terminatorze. Było zbyt niestabilnie pod względem zachmurzenia, żeby szkicować. Jutro musi się udać. Obserwuję korzystając z Bino SW i parki  Plossli Bresser'a 15 mm. Kupiłem filtr Baadera pomarańczowy. Po wielu próbach z filtrami ten okazał się dla mnie najodpowiedniejszy do Marsa (jeśli mam zamiar korzystać z filtra). Pozdrawiam

15979119323053748799663866466801.jpg

15979119582604027975449907033264.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 sierpnia 2020. Kolejne podejście do Marsa. Tym razem szkic bez obróbki przy biurku, czyli taki jaki powstał przy okularach. Całkiem ładny widok tego poranka. Widoczne Syrtis Major, Hellas, Sinus Sabaeus i Meridiani.

Pozdrawiam

IMG_20200824_111859.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Co ten filtr pomarańczowy zmienia w obrazie? W sensie tego co widać bez niego i z nim?

Ten filtr gasi trochę blask Marsa, ponieważ przepuszcza 46% światła /mamy wtedy wrażenie lepszego seeingu/. Dzięki temu że wygasza niebieskie i zielone widmo światła poprawia nieco kontrast niektórych struktur albedowych powierzchni Planety. Zwłaszcza pomiędzy tymi niebieskawymi i zielonkawymi, a tymi bardziej pomarańczowymi. Można jeszcze stosować inne kolory, żeby zobaczyć chmury orograficzne, pył, szron, i takie tam... Dla mnie wystarczy, żeby były widoczne nieco wyraźniej tzw. kontynenty. Rzadko zdarzają się warunki, żeby studiować Marsa wykorzystując całą paletę kolorowych filtrów. Dla mnie ten pomarańczowy jest tym jedynym, który zostawiam do obserwacji Marsa. Myślę, że znajdzie on zastosowanie również w Maku 180. Na temat filtrów są różne opinie. Osobiście uważam, że dobrego teleskopu i co najważniejsze seeingu nic nie zastąpi...

 

Tutaj masz trochę: https://agenaastro.com/articles/guides/visual-and-imaging-filters/choosing-a-color-planetary-filter.html

 

Jowisz i Saturn - solo

Wenus - niebieski lub filetowy

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym żadnego kolorowego filtru nie używał, co najwyżej szary neutralny, albo polaryzacyjny do wygaszenia silnego blasku planety. Ten pomarańczowy dusi kolory niebieskie chmur i mgieł o marsjańskim poranku i nad rejonami polarnymi. Raz spróbowałem i więcej nie chciałem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno podczas obserwacji Marsa (GSO 8", okular ES 6,7 1,25") użyłem filtra polaryzacyjnego zmiennego ES 2", po odpowiednim ustawieniu przyciemnienia mogłem lepiej dostrzec detale. Jednak to o wiele jaśniejszy Newton, więc tutaj miało to sens, ciekawe czy pomogłoby w maku - za około 1,5 tygodnia sprawdzę :)

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do owego blasku "przepalonych planet" już się przyzwyczaiłem. Księżyc też oglądam bez filtra. Oko przyzwyczaja się i detal jest dla mnie dobrze widoczny. Bardziej irytuje mnie rozproszenie światła wokół planety ale to już chyba wina tego konkretnego okularu (SLV).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc bez filtra ogląda... kamikadze :D Jeszcze napisz że całą tarczę naraz i w pełni :D przecież na to jak na teściową - nie da się patrzeć

Ale ja nie to chciałem... Mars, 21 sierpnia 2020, SW 8", barlow 3x, ASI120MC-S, surowe klatki z różnymi filtrami, powiększone, ostrzone na oko, seeing nie narzucał się jakością:


Filtr GSO fioletowy #47 + IR block (UV pass)


Baader solar continuum:
Baaader >610 (chyba z UV/IR block)
ZWO IR >850nm
Pełne pasmo + korektor dyspersji (chyba ostrość nie do końca wyszła albo nie dałem UV/IR block)
Pełne pasmo + korektor dyspersji + UV/IR block
i widzę że nawet apropos dyskusji :) Próbowałem to z ciekawości stackować w Sirilu, ale w 20 minut się nie udało więc uznałem, że szkoda czasu Edytowane przez lkosz
  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 sierpnia 2020. Kolejna obserwacja Marsa przy mniej sprzyjających warunkach seeingowych niż poprzednio. Tym razem korzystam z Plossli GSO 12 mm. Próbuję również obserwacji z filtrami GSO 23A, GSO ND96 - 0,3 oraz bez filtra. Po raz kolejny obraz planety jest najlepszy z filtrem pomarańczowym . 24 lipca obserwowałem Marsa w tych samych warunkach. Jednak ze względu na średnicę planety, teraz bez trudu można dostrzec przerwę między Mare Cimmerium i Mare Tyrrhenum zwaną Hesperią. Pomimo gorszego seeingu lepiej widać było Hellas i czapę polarną. Pozdrawiam

IMG_20200830_162639.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję i zazdroszczę.

U mnie albo chmury albo brak czasu bo chęci nie brakuje.

A co do Księżyca w pełni to pewnie że bez filtra oglądam. Jeszcze w ES 100° żeby cała tarcza była:D

Jednak wolę w 9 lub 6mm . Wtedy najdrobniejszy szczegół mam.

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lemarc napisał:

Jakieś kolorki by się przydaly.

Postaram się i cieszę się, że tak doświadczeni Miłośnicy Astronomii tutaj zaglądają.

 

14 minut temu, Mariusz Psut napisał:

U mnie albo chmury albo brak czasu bo chęci nie brakuje.

Mariusz, mam oczy jak zombie. Przypłacę to zdrowiem i rozpadem rodziny.

 

17 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jednak wolę w 9 lub 6mm . Wtedy najdrobniejszy szczegół mam.

Przy Twojej aperturze w dobrych warunkach "rozjedziesz" Marsa.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 września 2020. Mars pokazuje co raz więcej w małej aperturze. Myślę, że zaczyna się dobry /około dwumiesięczny/ okres obserwacyjny w Polsce. Poniżej "surowy szkic" z dzisiejszej obserwaimageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c341imageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c341cji. Pozdrawiam

IMG_20200904_073433.jpg

IMG_20200904_185928.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, wczoraj odbyłem krótkie obserwacje wizualnych, testowałem maka 127 z nowym montażem. Z tanim Plosslem GSO 12 mm bez problemu widziałem czapkę polarną i zarys struktury (Terra Sirenum), a warunki były naprawdę kiepskie. Już nie mogę się doczekać lepszych warunków :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Dokładnie, wczoraj odbyłem krótkie obserwacje wizualnych, testowałem maka 127 z nowym montażem. Z tanim Plosslem GSO 12 mm bez problemu widziałem czapkę polarną i zarys struktury (Terra Sirenum), a warunki były naprawdę kiepskie. Już nie mogę się doczekać lepszych warunków :) 

Najlepsze przed nami, o ile pogoda pozwoli. Trzeba korzystać z każdej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.