Jump to content
 • 0

Dodatki do teleskopu


Question

Część.

Posiadam teleskop GSO Dobson 10'' Deluxe. Przy kupowaniu wydawało mi się że okulary Super View 30 mm / 2'' I Super Plossl 9 mm / 1,25" które znajdowały się w zestawie i filtr księżycowy + obrotowa mapa nieba i atlas w zupełności mi wystarczą. Ale jak to w życiu bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia i człowiek zaczyna dostrzegać że to można by zobaczyć w większym powiększeniu, a tamto może w trochę mniejszym itp. Więc pytanie brzmi jakie dodatki i inne szmery bajery przydałoby się dokupić dla większego komfortu, możliwości i różnorodności obserwacji. Wydaje mi się że Barlow x2 to pewniaczek ale pozostają rzeczy takie jak filtry itp itd albo może jakiś okular pomiędzy tymi 30 a 9 mm. Czekam na porady.

Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Witaj, napisz proszę jakie obiekty najbardziej Cie interesują, planety czy dsy, komety itp. Podaj również informację gdzie obserwujesz , w mieście czy na wsi, oraz jaki budżet możesz przeznaczyć na te dodatki. Wstępnie proponuję 2 dobre okulary zamiast barlowa, podaj te informacje o których wspomniałem wyżej to doradzę   co konkretnie opłaca się wybrać.

 

Edited by Jan Astralbreeze
Link to post
Share on other sites
 • 0

Po co ci barlow skoro masz 9 mm? Niech zgadnę - chcesz jeszcze WIĘKSZE przybliżenie, najlepiej 100000000 razy.

A tak serio - dokup ES 14 mm lub Morpheus 12,5 mm , a zamiast szukacza zestawowego kup sobie red dota lub szukacz kątowy i czekaj na pogodne niebo.

 

Szmery bajery wyrzuć do kosza.

Najważniejsze jest dobre niebo, więc warto zatankować auto i wybrać się np. w Bieszczady :D 

 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Odpowiedź na pytania powyżej. 

 

Przyzwoite okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. Takie, które dadzą źrenicę wyjściową 5mm, 2,5mm, 2mm i coś w okolicy 1mm+.

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu. 

Czyli ogniskowa_okularu_w_mm = Źrenica_wyjściowa * światłosiła_teleskopu. 

Morpheusze mają nieco mniejsze pole niż Explore Scientific 82 stopnie. A moim zdaniem większe zawsze się przydaje, zwłaszcza na początku. 

Link to post
Share on other sites
 • 0
2 minuty temu, Jan Astralbreeze napisał:

Jeszcze nie wiadomo jaki kolega ma budżet :) Te co podaliście są za tysiaka

Z AliExpress? 

Link to post
Share on other sites
 • 0
1 godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

Witaj, napisz proszę jakie obiekty najbardziej Cie interesują, planety czy dsy, komety itp. Podaj również informację gdzie obserwujesz , w mieście czy na wsi, oraz jaki budżet możesz przeznaczyć na te dodatki. Wstępnie proponuję 2 dobre okulary zamiast barlowa, podaj te informacje o których wspomniałem wyżej to doradzę   co konkretnie opłaca się wybrać.

 

Tak naprawdę to interesują mnie zarówno planety jak i głębokie niebo dlatego myślałem nad barlowem x2 i jakimś jednym dodatkowym obiektywem żeby mieć duży zakres możliwości. Niebo mam wiejskie dlatego zanieczyszczenie światłem jest niewielkie. A jeżeli chodzi o budżet to na razie nie chciałbym chyba przekraczać 500 no może 600 złotych.

Link to post
Share on other sites
 • 0

Do rozległych obiektów głębokiego nieba zostaw tego super view 30mm, mam takiego samego i jest całkiem niezły.  Jeżeli masz do dyspozycji 600 złoty, to moim zdaniem powinieneś wybrać jeden dobry okular albo jeden dobry barlow.

Opcja z barlowem: Ja kupiłem tańszego i spełnia swoją rolę ale szału nie ma, więc poleciłbym Ci od razu coś z wyższej półki żeby 2 razy nie kupować Soczewka Barlowa Tele Vue 2x 1,25" . Idealnie za 600 złoty https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-tele-vue-2x-1-25-quot?from=listing

Opcja z okularem, kjacek napisał jaki okular jest dobry es 82 stopnie, chyba za 650 złoty w teleskopy.pl

Rozejrzyj się na tutejszej giełdzie, jest akurat w sprzedaży sporo okularów

 

 

Link to post
Share on other sites
 • 0

Ludzie, ileż razy można pisać: zakup Barlowa do wizuala w teleskopie z ogniskową 1200 mm po prostu nie ma sensu. To tylko sprawi więcej roboty po ciemku podczas obserwacji. Znacznie lepiej kupić po prostu okular o odpowiedniej ogniskowej. Barlow ma sens np. w teleskopach klasy 130/650 albo 150/750, gdzie okular do powiększeń planetarnych, czyli ok. 150-200x musiałby mieć ekstremalnie krótką ogniskową. Co za tym idzie, byłby albo skrajnie niewygodny (mały eye relief -wysunięcie źrenicy wyjściowej), albo bardzo drogi ze względu na złożoną konstrukcję.

Pablo, do tego zestawu okularów co masz potrzebujesz jeszcze 1-2 okularów maksymalnie (i nie nazywaj ich obiektywami :emotion-5: ). W pierwszej kolejności coś do planet, bo Twoje 9mm to trochę za małe powiększenie (133x), 7-6 mm byłoby optymalne (171-200x), sam radziłbym raczej 7 mm. 9-tki się nie pozbywaj, przyda się do niektórych małych rozmiarowo DS-ów jak planetarki czy gromady kuliste. No i może coś pośredniego między tą 9-tka a 30-tką. Coś o szerokim polu dobrze pracującego ze światłosilnym teleskopem  klasy F/5. Typu i ogniskowej konkretnie nie doradzę, bo tych konstrukcji dobrze nie znam. Ale trzymałbym się źrenicy wyjściowej rzędu 4-3 (2.5?) mm przy wyborze. To sugeruje ogniskowe w granicach 18-15 mm (13 mm?). Dodatkowym, ale niekoniecznym kryterium może być np. założenie, że przy tym "średnim" powiększeniu chcesz jeszcze zmieścić w polu widzenia całą tarczę Księżyca z minimalnym marginesem (przyda się na niektóre okazje).

Pozdrawiam

-J.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Thanks
   • 214 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.