Skocz do zawartości
  • 0

Dodatki do teleskopu


_Pablo_

Pytanie

Część.

Posiadam teleskop GSO Dobson 10'' Deluxe. Przy kupowaniu wydawało mi się że okulary Super View 30 mm / 2'' I Super Plossl 9 mm / 1,25" które znajdowały się w zestawie i filtr księżycowy + obrotowa mapa nieba i atlas w zupełności mi wystarczą. Ale jak to w życiu bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia i człowiek zaczyna dostrzegać że to można by zobaczyć w większym powiększeniu, a tamto może w trochę mniejszym itp. Więc pytanie brzmi jakie dodatki i inne szmery bajery przydałoby się dokupić dla większego komfortu, możliwości i różnorodności obserwacji. Wydaje mi się że Barlow x2 to pewniaczek ale pozostają rzeczy takie jak filtry itp itd albo może jakiś okular pomiędzy tymi 30 a 9 mm. Czekam na porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witaj, napisz proszę jakie obiekty najbardziej Cie interesują, planety czy dsy, komety itp. Podaj również informację gdzie obserwujesz , w mieście czy na wsi, oraz jaki budżet możesz przeznaczyć na te dodatki. Wstępnie proponuję 2 dobre okulary zamiast barlowa, podaj te informacje o których wspomniałem wyżej to doradzę   co konkretnie opłaca się wybrać.

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po co ci barlow skoro masz 9 mm? Niech zgadnę - chcesz jeszcze WIĘKSZE przybliżenie, najlepiej 100000000 razy.

A tak serio - dokup ES 14 mm lub Morpheus 12,5 mm , a zamiast szukacza zestawowego kup sobie red dota lub szukacz kątowy i czekaj na pogodne niebo.

 

Szmery bajery wyrzuć do kosza.

Najważniejsze jest dobre niebo, więc warto zatankować auto i wybrać się np. w Bieszczady :D 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odpowiedź na pytania powyżej. 

 

Przyzwoite okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. Takie, które dadzą źrenicę wyjściową 5mm, 2,5mm, 2mm i coś w okolicy 1mm+.

Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu. 

Czyli ogniskowa_okularu_w_mm = Źrenica_wyjściowa * światłosiła_teleskopu. 

Morpheusze mają nieco mniejsze pole niż Explore Scientific 82 stopnie. A moim zdaniem większe zawsze się przydaje, zwłaszcza na początku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

Witaj, napisz proszę jakie obiekty najbardziej Cie interesują, planety czy dsy, komety itp. Podaj również informację gdzie obserwujesz , w mieście czy na wsi, oraz jaki budżet możesz przeznaczyć na te dodatki. Wstępnie proponuję 2 dobre okulary zamiast barlowa, podaj te informacje o których wspomniałem wyżej to doradzę   co konkretnie opłaca się wybrać.

 

Tak naprawdę to interesują mnie zarówno planety jak i głębokie niebo dlatego myślałem nad barlowem x2 i jakimś jednym dodatkowym obiektywem żeby mieć duży zakres możliwości. Niebo mam wiejskie dlatego zanieczyszczenie światłem jest niewielkie. A jeżeli chodzi o budżet to na razie nie chciałbym chyba przekraczać 500 no może 600 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do rozległych obiektów głębokiego nieba zostaw tego super view 30mm, mam takiego samego i jest całkiem niezły.  Jeżeli masz do dyspozycji 600 złoty, to moim zdaniem powinieneś wybrać jeden dobry okular albo jeden dobry barlow.

Opcja z barlowem: Ja kupiłem tańszego i spełnia swoją rolę ale szału nie ma, więc poleciłbym Ci od razu coś z wyższej półki żeby 2 razy nie kupować Soczewka Barlowa Tele Vue 2x 1,25" . Idealnie za 600 złoty https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-tele-vue-2x-1-25-quot?from=listing

Opcja z okularem, kjacek napisał jaki okular jest dobry es 82 stopnie, chyba za 650 złoty w teleskopy.pl

Rozejrzyj się na tutejszej giełdzie, jest akurat w sprzedaży sporo okularów

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ludzie, ileż razy można pisać: zakup Barlowa do wizuala w teleskopie z ogniskową 1200 mm po prostu nie ma sensu. To tylko sprawi więcej roboty po ciemku podczas obserwacji. Znacznie lepiej kupić po prostu okular o odpowiedniej ogniskowej. Barlow ma sens np. w teleskopach klasy 130/650 albo 150/750, gdzie okular do powiększeń planetarnych, czyli ok. 150-200x musiałby mieć ekstremalnie krótką ogniskową. Co za tym idzie, byłby albo skrajnie niewygodny (mały eye relief -wysunięcie źrenicy wyjściowej), albo bardzo drogi ze względu na złożoną konstrukcję.

Pablo, do tego zestawu okularów co masz potrzebujesz jeszcze 1-2 okularów maksymalnie (i nie nazywaj ich obiektywami :emotion-5: ). W pierwszej kolejności coś do planet, bo Twoje 9mm to trochę za małe powiększenie (133x), 7-6 mm byłoby optymalne (171-200x), sam radziłbym raczej 7 mm. 9-tki się nie pozbywaj, przyda się do niektórych małych rozmiarowo DS-ów jak planetarki czy gromady kuliste. No i może coś pośredniego między tą 9-tka a 30-tką. Coś o szerokim polu dobrze pracującego ze światłosilnym teleskopem  klasy F/5. Typu i ogniskowej konkretnie nie doradzę, bo tych konstrukcji dobrze nie znam. Ale trzymałbym się źrenicy wyjściowej rzędu 4-3 (2.5?) mm przy wyborze. To sugeruje ogniskowe w granicach 18-15 mm (13 mm?). Dodatkowym, ale niekoniecznym kryterium może być np. założenie, że przy tym "średnim" powiększeniu chcesz jeszcze zmieścić w polu widzenia całą tarczę Księżyca z minimalnym marginesem (przyda się na niektóre okazje).

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.