Skocz do zawartości

Kolory gwiazd w achromatach.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Za połowę tak kwoty jest w Astroshopie TS 70/440 .

chodzi chyba o TS ED 70/420

to teleskopik raczej do fotografii. Do wizuala to ma raczej skromne możliwości, a optyka też nie powala. Aberracja chromatyczna jest dość wyraźna, choć tragedii nie ma

na planetach powiększenia na poziomie 120-140x są do przyjęcia ale najlepsze widoki w okolicach 100x

DS-y tylko te jaśniejsze. W zasadzie to najlepiej spisuje się z małymi powiększeniami na poziomie 15x czyli konkuruje z lornetkami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przerobiłem kilka achromatów i wiem jedno. Jakość wykonania optyki ma bezpośrednie przełożenie na ilość szczegółów jakie da się zaobserować oraz maksymalne użyteczne powiększenie. Aberracja jest - to nadal achromat, tylko co innego rozlana "atmosfera" a wyraźna i może nawet jaśniesza ale kreska w około oglądanego obiektu. Najważniejsza jednak jest jakość wykonania zespołu soczewek.

Edytowane przez wampum
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ZbyT napisał:

chodzi chyba o TS ED 70/420

to teleskopik raczej do fotografii. Do wizuala to ma raczej skromne możliwości, a optyka też nie powala. Aberracja chromatyczna jest dość wyraźna, choć tragedii nie ma

na planetach powiększenia na poziomie 120-140x są do przyjęcia ale najlepsze widoki w okolicach 100x

DS-y tylko te jaśniejsze. W zasadzie to najlepiej spisuje się z małymi powiększeniami na poziomie 15x czyli konkuruje z lornetkami

 

pozdrawiam

Właśnie ten.

Dzięki za opis sprzęcika.

Może po prostu zwykły mały achromat i tyle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Też właśnie miałem zaproponować tą tubkę.

Mała, lekka, apertura nienajmniejsza, nie wymaga chłodzenia - patrząc przez nią, to coś pośredniego między achromatem, a ED.

Na spontaniczne wyjścia "na podwórko" jest super., a używaną kupisz taniej (było kilka ofert, sam tak kupiłem).

Ponieważ to jasny sprzęt (F/4,5), to wymaga dobrych okularów, albo pogodzenia się z nieostrymi gwiazdami na brzegu pola widzenia.

Uwielbiam szerokie pola, a tu osiągam rzędu 3, 4, a nawet 5 stopni kątowych. 

W moim przypadku okazał się dobrym wyborem.

 

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

A co sądzicie o tym?

Znalazłem dość ciekawy opis z testów w wizualu. Cena troszkę spora .goła tuba.:g:.

Warto?

 

Fajną tubka z dobrym wyciągiem, jednak cenowo blisko już do EDka. Na kilku ostatnich wyprzedażach Delty była w cenie w granicach 1000 zł jeśli dobrze pamiętam i za te pieniądze byłaby bardzo dobrym zakupem. 

Dobra alternatywą jest też wymieniony wyżej Bresser 102/460. Nie zwracałbym uwagi na dopisek ED w nazwie, bo jednak fiolet występuje na jasnych obiektach dosyć obficie. To bardzo mobilny i niezły teleskopik jako substytut średniej lornetki - używam z powiększeniami 20-40x i pięknie pokazuje letnie rozległe mgławice i pola gwiezdne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.