Skocz do zawartości
  • 0

Okular ES 24mm – Problem?


ikad85

Pytanie

Witam

Na początku chciałem przywitać wszystkich użytkowników forum oraz przeprosić za „niewiedzę” jeżeli coś głupiego napiszę oraz prosić doświadczonych kolegów o pomoc.

 

Po lekturze tego tutaj forum zakupiłem dla ojca na prezent teleskop wraz z osprzętem, który zamierzam podarować po skompletowaniu całości. Ojciec interesuje się astronomią od jakiegoś czasu, zna podstawy astronomii, rozmieszczenie gwiazdozbiorów itd. Ojciec posiada lornetkę Nikon Action ex 10x50 oraz 16x70 Celestron i teleskopu nie ma i nie miał nigdy.

 

Sprzęt jaki zakupiłem to: SW Dobson 10”, kolimator laserowy Baader Mark III, okular GSO SV 30mm, oraz zestaw okularów Explore Scientific 82 stopnie 4.7, 6.7, 14 oraz 24mm, filtry Lumicon Oiii 2” oraz UHC. Część sprzętu z 2 ręki, dlatego aby w przypadku nie złapania bakcyla nie stracić za dużo.

 

W między czasie zakupiłem również prawdopodobnie dla siebie MAK-a 127, okular zoom 8-24 wraz z montażami AZ4 oraz EQ3-2.

 

Przechodząc do sedna – problem jest z okularem ES 24mm. Wygląda jakby były próby rozbierania tz, dolny pierścień mocujący soczewkę był odkręcany, następnie „ślady” odkręcania są zamaskowane markerem.

 

Pytanie dla doświadczonych kolegów – jak sprawdzić czy jest szczelny (wypełnienie azotem) , nie jestem również w stanie sprawdzić czy obraz jest prawidłowy ze względu na brak doświadczenia.

I po co ktoś miałby rozbierać okular, a może zdarzają się takie przypadki prosto z fabryki lub mało fachowe naprawy gwarancyjne? Na okularze widnieje napis China – jednak z kolegów opinii to przyzwoite okulary w tej cenie.

Mogę podjechać w okolice Wrocławia, Katowic na obserwację do kolegów z forum w celu sprawdzenia na żywo okularu w czasie obserwacji, porównania z innym jeżeli ktoś taki posiada.  Chciałbym nie podarować bubla na prezent a jeżeli coś jest nie tak to zwrócić okular krótkim terminie. .

 

20200715_180157.jpg

20200715_180146.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na CN jest sporo wpisów, że ES potrafią się rozszczelnić, szczególnie po upadkach. Może więc dostała się do środka wilgoć, powstały zacieki i ktoś przed sprzedażą to rozebrał i umył. Diabli wiedzą czy nie zmył jakiejś warstwy, nie rozkolimował przy składaniu. Ja bym to oddał jeżeli jest taka możliwość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Ajot napisał:

Na CN jest sporo wpisów, że ES potrafią się rozszczelnić, szczególnie po upadkach. Może więc dostała się do środka wilgoć, powstały zacieki i ktoś przed sprzedażą to rozebrał i umył. Diabli wiedzą czy nie zmył jakiejś warstwy, nie rozkolimował przy składaniu. Ja bym to oddał jeżeli jest taka możliwość.

Sprzedawca mówi że okular kupił nowy w USA (Hands on Optics) wraz z innymi i pokazał dowód zakupu. Jest trochę zaskoczony, nie zwrócił wcześniej na to uwagi i twierdzi że taki już dostał w przesyłce.

Twierdzi że jeżeli cokolwiek by było nie tak to by w nim nie grzebał tylko oddał do serwisu. Zawsze trzymał je w walizce ostrożnie odkładając i 24 mm używał najmniej, porównywalnie z 4.7 mm.

Zewnętrznie nie ma żadnych śladów używania (tym bardziej upadku). Jeżeli to prawda co mówi to żeby sklep wysłał taki okular???

Proszę użytkowników okularów ES o sprawdzenie czy mają jakiekolwiek ślady po próbie odkręcenia dolnego pierścienia. 

 

I jak jest w okolicy jakaś osoba która mogła by zerknąć przez ten okular byłbym wdzięczny :-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Generalnie sklepy potrafią sprzedawać różny towar, ze zwrotów, naprawiany, wyleżany itp. Mogło faktycznie tak być. Jeden by zauważył od razu i zwrócił, a drugi by nie zauważył. Sprawdź czy działa i zatrzymaj lub po prostu dogadaj się na zwrot.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój ES po tym jak spadł mi z szafki potrafi zaparować od środka - czyli pewnie argonu już tam nie ma. Zewnętrznie wszystko wygląda ok, obrazy też daje ładne.

Jeśli faktycznie Twój był rozkręcany i nie ma wypełnienia to dochodzi Ci ten sam minus czyli zaparowywanie od wew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Patrząc na pociągnięcie markerem, komuś może wyskoczył śrubokręt z rowka podczas próby odkręcenia i przerysował pierścień dociskowy. W moim ES-ie ten pierścień jest nietknięty, nie nosi nawet śladów dokręcania fabrycznego, no ale fabrycznie dokręca się specjalnym narzędziem. Fabryczny okular jest zawsze w środku perfekcyjnie czysty. Jeśli w tym przypadku ktoś amatorsko w nim grzebał, to pod mocnym światłem będzie widać jakieś tam pyłki na wewnętrznych stronach soczewek. Nie da się w domowych warunkach rozkręcić okularu nie zanieczyszczając go wewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Pawlik napisał:

Patrząc na pociągnięcie markerem, komuś może wyskoczył śrubokręt z rowka podczas próby odkręcenia i przerysował pierścień dociskowy. W moim ES-ie ten pierścień jest nietknięty, nie nosi nawet śladów dokręcania fabrycznego, no ale fabrycznie dokręca się specjalnym narzędziem. Fabryczny okular jest zawsze w środku perfekcyjnie czysty. Jeśli w tym przypadku ktoś amatorsko w nim grzebał, to pod mocnym światłem będzie widać jakieś tam pyłki na wewnętrznych stronach soczewek. Nie da się w domowych warunkach rozkręcić okularu nie zanieczyszczając go wewnątrz. 

Pozostałe ES-y nie mają też nie mają żadnych śladów, z tego 2 nowe i 2 używki.

Wyczyściłem dokładnie zewnętrzne soczewki i pyłków nie widać w środku, odbija się tylko pojedynczy który zawsze gdzieś zostanie z góry/dołu.

Od spodu widać nawet następne pierścienie i wyglądają na nietknięte.

Być może to była tylko próba, rysy są w stronę odkręcania....

 

13 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Twój okular na pewno jest wypełniony azotem w około 78% tak, że nie ma co się przejmować :)

 

Czyli mam rozumieć że uszczelnienia są pomiędzy wszystkimi soczewkami? komory pomiędzy sobą nie są połączone?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.