Skocz do zawartości
  • 0

Problem z refraktorem


Buri

Pytanie

Cześć. Od paru miesięcy posiadam ten  https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-eq2-90-900?from=listing sprzęt. Od kilku obserwacji zauważyłem lekka jakby mgiełkę wkoło obiektów które obserwowałem. Wyczyściłem to się dało chociaż nie widziałem zbyt wielu zabrudzeń. Problem występuje dalej  a wczoraj wręcz Mars jakby „bulgotal”. Nie mogłem ustawić na nim ostrości a księżyc był za mgiełka. Ktoś może coś poradzić? 
pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Co czyściłeś? Obiektyw, okular, bo soczewka od strony oka szybko się zapaćka.  Obiektywu nie dotykaj z byle powodu. Jak zaparuje, to sam obeschnie w domu. Kurz najlepiej zdmuchnąć gruszką lekarska, ale nie taką co ma wyjmowana końcówkę, bo może wystrzelić w soczewkę, albo większym nowym pędzlem o długim włosie i nie za często. Inne powody jak wyżej przedmówca napisal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Warunki były Teraz  nie gorsze niż zawsze. Po prostu widzę zmianę przy obserwacjach i szukam powodu. 
do czyszczenia mam zestaw  z gruszka ( do czyszczenia tego typu sprzętu). Czyli tam w środku nic nie rozkręcać? Tam

raczej nie będzie przyczyny. Czyli rozumiem ze to kwestia raczej złego seeingu. Dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, nie rozkręcaj refraktora :) nic tam nie trzeba myć. No chyba że wpadła Ci tam tłusta kanapka... :) jeśli nie, to te pięć pyłków na krzyż nie robią żadnej różnicy

Warunki się dość znacznie zmieniły, bo się znacznie ochłodziło więc łatwiej o kondensację wody na soczewkach, szczególnie okularu. Teraz wieczorem nie mamy 25 stopni, tylko 10, więc teleskop trzeba wychłodzić przed obserwacjami i uważać żeby sobie nie zaparować okularu wydychanym powietrzem. Pojawiają się mgły, smog i zachmurzenie, zwłaszcza w ostatnim tygodniu-dwóch mamy sporo chmur, a z budynków wydobywa ciepłe powietrze. To wszystko ma wpływ na obraz.

Dla pewności możesz jeszcze sprawdzić na jakiejś gwieździe w zenicie kolimację, czy obraz dyfrakcyjny jest równy i punktowość gwiazdy (biorąc poprawkę na aberrację chromatyczną oczywiście) w całym polu widzenia

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Buri napisał:

Czyli tam w środku nic nie rozkręcać?

Absolutnie nie rozkrecać!

Poczekac na dobry seeing i ogladac obiekt co najmniej 15 stopni ponad horyzontem.

Zresztą tak jak Ci pisali - mogła to być prawie niewidoczna chmurka lub mgiełka, jesli nie zaparowana optyka.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Buri napisał:

Od paru miesięcy posiadam

Za wcześnie na czyszczenie, chyba że obserwujesz w młynie. 

 

Może masz podobny powód jak ja kiedyś. Na zewnątrz zrobiło się chłodno, mieszkanie trzeba grzać. Ciepłe powietrze ucieka, np. przez otwarte drzwi balkonowe i psuje widok. 

Soczewka nie zaparowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zależy jeszcze gdzie się obserwuje, bo są tacy co obserwują przez otwarte okno, zamiast wyjść choćby na balkon, albo poza budynek.  Nawet poza domem obraz może  być kiepski, jeśli obiekt obserwacji jest zbyt nisko nad horyzontem. Np. obecnie Jowisz i Saturn są nisko nawet w górowaniu i niestety obrazy tych planet w teleskopie nie są zadowalające, widać silne turbulencje atmosfery. Mgiełka wokół obiektów to efekt zawilgocenia  łzawiącym okiem zewnętrznej soczewki okularu, co da się usunąć najprościej skrawkiem ręcznika papierowego. Jest sterylny.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, JSC napisał:

Absolutnie nie rozkrecać!

Poczekac na dobry seeing i ogladac obiekt co najmniej 15 stopni ponad horyzontem.

Zresztą tak jak Ci pisali - mogła to być prawie niewidoczna chmurka lub mgiełka, jesli nie zaparowana optyka.

Dziwne że nie poradziłeś mu dłuższego odrośnika takiego zresztą jak sam posiadasz (widziałem na zdjęciach)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kompas napisał:

Dziwne że nie poradziłeś mu dłuższego odrośnika takiego zresztą jak sam posiadasz (widziałem na zdjęciach)

To jest bardzo dobra rada: zrób sobie przedłużkę na fabryczny odrośnik. Pomoże i na roszenie, i na boczne światło, które może padać na obiektyw.

Ja mam dorobione z karimaty coś takiego jak na zdjęciu. Jest wyflokowane w środku, żeby nie było odblasków.
Uważaj, aby przedłużka nie była za długa, żeby nie zasłaniała Ci obiektywu. Ja wyznaczyłem to "graficznie" rozrysowując sobie bieg promieni przed obiektywem.
Coś podobnego zakładam też na szukacz.

ED80_odrosnik+80mm_S.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.