Skocz do zawartości
  • 0

Optyka, problem.


Imar

Pytanie

Problem się tyczy zestawu który się składa z SW Newtona 130/650 korektora komy baader mpcc II oraz kamery sbig 2000XM.

Wszystko połączone na złączki produkcji Tomka Piwka gwintowane, korektor z wyciągiem jest połączony za pomocą specjalnej złączki M54/M48, kolimacja trzyma w punkt, wyciąg jest sztywny,pająk monolit nic się nie wygina, tuba dobrze wychłodzona. odległość matryca/korektor zachowana w wartości podawanej przez producenta.

Głównym problemem jest uciekąjący jeden róg, zawsze ten sam bez względu na położenie teleskpu, jak i dokładność kolimacji (kontroluje kolimacje za każdym razem gdy przykręcam kamerę), również obrót kamery nie ma znaczenia.

Kontroluje za pomocą CCD Inspectora.

Wynik jest zawsze zbliżony dość mocno do tego, Aspect ratio waha się od 13-15 a krzywizna jest mniej więcej stała na poziomie 13.

Może trochę zmieniają się wartości procentowe w Aspect map między subklatkami, (gdzieś przeczytałem że na to może wpływać gradient,LP lub inne podobne czynniki. itp)

Klatki używane do pomiarów pochodzą z obszaru nieba ubogiego w obiekty ds i jasne gwiazdy, w swoich pomiarach staram się stosować do zasad użytkowania softu.

Tu przykład co mam na myśli. Co może powodować taką destrukcje obrazu, już walczę z tym całe wakacje. Powinienem użyć tilt adapteru ?416233232_Beztytuu.thumb.jpg.18fda7b31e040d2136acf46941b47d63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A masz klatke, gdzie jest wiecej (niz 78!) gwiazd? Zaczalbym od zwiekszenia szans otrzymania poprawnych wynikow.

Wyciag moze i sztywny a jak z osiowoscia? Moze "sztywno nieosiowy..."? pierwsza forka (ta w tle) niby mowi, ze OK ale aspect ratio slabiej.

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Tayson napisał:

Nie bardzo rozumiem po co screen z malowidlami zwierząt???? 

Pokaż klatkę z gwiazdkami.

 

Wydaje mi się że nie ma co kombinować jak na oko będą dobre to nie zaglądaj więcej w aspect map. Krzywiznę masz bardzo dobrą. 

 

Mam kilka monitorów zsprzeglonych na raz, jak robisz print screen  to robi się na wszystkich. Jeśli przeszkadza proszę patrzyć bardziej na lewo :-)

Nie na oko nie jest dobrze, gwiazdy wyraźnie lecą na powiększeniu 100. Na tyle wyraźnie że każdy mi zwróci na to uwagę że coś nie tak, dlatego chcę to poprawić inaczej nie zawracał bym sobie glowy

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Vaud napisał:

A masz klatke, gdzie jest wiecej (niz 78!) gwiazd? Zaczalbym od zwiekszenia szans otrzymania poprawnych wynikow.

Wyciag moze i sztywny a jak z osiowoscia? Moze "sztywno nieosiowy..."? pierwsza forka (ta w tle) niby mowi, ze OK ale aspect ratio slabiej.

Wyciąg był centrowany też u Tomka Piwka na tubie mam naniesiony znacznik gdzie wypada idealny punkt osi wyciagu, nie zostawiłem tego przypadkowi. Nie uważam że to to, problem ten występował i przed serwisem. I też ten sam róg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minutes ago, Selmak said:

Wyciąg był centrowany też u Tomka Piwka na tubie mam naniesiony znacznik gdzie wypada idealny punkt osi wyciagu, nie zostawiłem tego przypadkowi. Nie uważam że to to, problem ten występował i przed serwisem. I też ten sam róg.

Nie chodzi o wyznacznie punktu. Dwie proste przecinaja sie tak czy siak w jednym. Chodzi zatem, zeby te proste (os optyczna i os wyciagu) sie pokrywaly.

Ja bym sprobowal dluzsze ekspozycje (by miec wiecej gwiazd) i odjecie darkow (tak jak z reszta napisano w instrukcji)

Edytowane przez Vaud
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minutes ago, Selmak said:

Mam kilka monitorów zsprzeglonych na raz, jak robisz print screen  to robi się na wszystkich. Jeśli przeszkadza proszę patrzyć bardziej na lewo :-)

To moze sam tez popatrz tam bardziej do srodka, gdzie wiecej niebieskiego. Wtedy i aspect ratio sie unormuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Selmak napisał:

Mam kilka monitorów zsprzeglonych na raz, jak robisz print screen  to robi się na wszystkich. Jeśli przeszkadza proszę patrzyć bardziej na lewo :-)

Rób PrintScreena z Alt'em, wtedy zrzucasz tylko aktywne okno ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Vaud napisał:

Nie chodzi o wyznacznie punktu. Dwie proste przecinaja sie tak czy siak w jednym. Chodzi zatem, zeby te proste (os optyczna i os wyciagu) sie pokrywaly.

Ja bym sprobowal dluzsze ekspozycje (by miec wiecej gwiazd) i odjecie darkow (tak jak z reszta napisano w instrukcji)

Sorry ale to nic nie zmieni, czy tych gwiazd będzie dużo więcej na zdjęciu czy mniej, one i tak lecą w jednym rogu czy to na 1 min exp czy na 15 min exp.

Odjęcie darków, zmieni trochę sam obraz i ewnetualnie procentowy stosunek  ale nie naprostuje gwiazd, tak jak pisałem będzie to wartość między 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, seg napisał:

Rób PrintScreena z Alt'em, wtedy zrzucasz tylko aktywne okno ;)

Dobra, dobrze wiedzieć.

 

Teraz, Tomasz_Habaj napisał:

Być może, to nieosiowosc samej matrycy. 

Jak duża może być taka nie osiowość ? ile wystarczy by tak zdegradować obraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, Selmak said:

Sorry ale to nic nie zmieni, czy tych gwiazd będzie dużo więcej na zdjęciu czy mniej, one i tak lecą w jednym rogu czy to na 1 min exp czy na 15 min exp.

Odjęcie darków, zmieni trochę sam obraz i ewnetualnie procentowy stosunek  ale nie naprostuje gwiazd, tak jak pisałem będzie to wartość między 13-15.

Spoko, jak tam chcesz. Zgadzam sie, ze to moze duzo nie zmienic ale statysycznie rzecz biorac 78 gwiazd to tyle co prawie nic, tym badziej jesli np 70% z nich akurat pada na czesc matrycy gdzie AR masz OK a tam gdzie slabo zaledwie pare sztuk i to ciemniejszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Vaud napisał:

Selmak pisze, ze obrot kamery nie ma znaczenia - jesli tak faktycznie jest to AspectRatio by tanczyl przy roznej orientacj/obrocie kamery.

Wg. mnie to issue telesop/fokuser

Tu chyba bym się spierał, raczej nie tańczył by bo sama matryca pozostaje nie ruchoma. wyjaśnia to chyba dlaczego zawsze jest to ten sam róg ? dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Vaud napisał:

Spoko, jak tam chcesz. Zgadzam sie, ze to moze duzo nie zmienic ale statysycznie rzecz biorac 78 gwiazd to tyle co prawie nic, tym badziej jesli np 70% z nich akurat pada na czesc matrycy gdzie AR masz OK a tam gdzie slabo zaledwie pare sztuk i to ciemniejszych

No dobra to też wezmę pod uwagę gdy będę mam nadzieje dzisiaj(bo będzie pogoda) sprawdzał. Ale rewelacji się nie spodziewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, Selmak said:

Tu chyba bym się spierał, raczej nie tańczył by bo sama matryca pozostaje nie ruchoma. wyjaśnia to chyba dlaczego zawsze jest to ten sam róg ? dobrze myślę ?

A co masz na mysli w pierwotnym watku piszac "również obrót kamery nie ma znaczenia." tj. ta kamera nieruchoma czy jednak obracasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Vaud napisał:

A co masz na mysli w pierwotnym watku piszac "również obrót kamery nie ma znaczenia." tj. ta kamera nieruchoma czy jednak obracasz

Mam na myśli to że gdy zchodzi obraz z kamery to zawsze jej "lewa strona będzie tą lewą" na ekranie również, to miałem na myśli, dlatego degradacja występuje zawsze w tym jednym obszarze, jak to wspomniał Tomasz Habaj z powodu nie osiowości matrycy.

Obrót kamery z korektorem co do teleskopu nie zmienia sytuacji, to miałem na myśli zawsze leci ten sam róg., korektor z kamerą mam na sztywno, tam nic nie rotuje.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeczytalem ponownie i mysle, ze powodem nie jest tilt kamery (mozna przetestowac jak w pdf ponizej).

https://www.sxccd.com/maintenance_info/Aligning_CCD.pdf

 

Kluczowe jest "Obrót kamery z korektorem co do teleskopu nie zmienia sytuacji"

To oznacza, ze problem nie lezy w ukladzie (kamera-korektor) czy samej kamerze tylko w zgodnosci osi tego ukladu z osia optyczna teleskopu

 

Dwa przyklady obrazkow z CCD inspektora wskazujace gdzie lezy problem

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/reason-of-field-tilt-problems-and-how-to-solve-it.html

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, Vaud napisał:

Kluczowe jest "Obrót kamery z korektorem co do teleskopu nie zmienia sytuacji"

To oznacza, ze problem nie lezy w ukladzie (kamera-korektor) czy samej kamerze tylko w zgodnosci osi tego ukladu z osia optyczna teleskopu

Dlaczego? Przecież jest odwrotnie. Gdyby kolimacja była idealna, korektor osiowy i obudowa kamery osiowa, natomiast krzywa matryca, to obracając kamerę lub korektor z kamerą względem tuby, otrzymamy właśnie efekt braku zmian, czyli nadal lewy-górny róg pozostaje tym złym.

 

Selmak, wrzuć proszę jakąś klatkę, która obrazuje problem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, MateuszW napisał:

Dlaczego? Przecież jest odwrotnie. Gdyby kolimacja była idealna, korektor osiowy i obudowa kamery osiowa, natomiast krzywa matryca, to obracając kamerę lub korektor z kamerą względem tuby, otrzymamy właśnie efekt braku zmian, czyli nadal lewy-górny róg pozostaje tym złym.

 

Selmak, wrzuć proszę jakąś klatkę, która obrazuje problem.

Podeśle klatki gdy będę miał możliwość dostać się do pc którym steruje setupem, dzięki za zainteresowanie.

Na chwile obecną mam tylko klatkę 900s z testów prowadzenia montażu. tam też leci ten felerny róg.

Ta klatka nie nadaje się do CCDI ale tu też aspect ratio jest na poziomie 13, tak z ciekawości mówiąc.

M110 jak by kogoś interesowało.

Autosave Image set3-001x900.jpg

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minutes ago, MateuszW said:

Dlaczego? Przecież jest odwrotnie. Gdyby kolimacja była idealna, korektor osiowy i obudowa kamery osiowa, natomiast krzywa matryca, to obracając kamerę lub korektor z kamerą względem tuby, otrzymamy właśnie efekt braku zmian, czyli nadal lewy-górny róg pozostaje tym złym.

 

Selmak, wrzuć proszę jakąś klatkę, która obrazuje problem.

Racja, odwrotnie! Orientacja obrazu na ekranie = orientacja chipu kamery. Jesli wiec zawsze odstaje ten sam rog (i wykluczymy problem z polaczeniem kamera-korektor i/lub z samym korektorem) to problem lezy w nieprostopadlosci (tilt) chipu kamery wzgl osi optycznej.

Pomoglaby fotka gladkiego pola gwiazdowego (bez wiekszych obiektow) z duza liczba gwiazd i jego analiza z CCD Insp.

Edytowane przez Vaud
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zwróciłem uwagę na nieosiowośc samego chipu w kamerze, bo sam to kiedyś przerabiałem. Wszystko skręcone na sztywno i problem zawsze z tym samym rogiem. To był bardzo mały rozmiar matrycy (Atik 314), a mimo wszystko problem doskonale widoczny. Jak bardzo się zdziwiłem, jak podpiąłem swojego Canona (pełna klatka) i wszystkie rogi były idealne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, Tomasz_Habaj napisał:

Zwróciłem uwagę na nieosiowośc samego chipu w kamerze, bo sam to kiedyś przerabiałem. Wszystko skręcone na sztywno i problem zawsze z tym samym rogiem. To był bardzo mały rozmiar matrycy (Atik 314), a mimo wszystko problem doskonale widoczny. Jak bardzo się zdziwiłem, jak podpiąłem swojego Canona (pełna klatka) i wszystkie rogi były idealne.

Nie będzie to łatwo ogarnąć, docelowo musiałby być tilter robiony na zamówienie, ten sbig ma tylko 1 cm backfocusu by zachować dystans od korektora komy, nie ma na rynku tak małych tiltów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.