Skocz do zawartości

Dual Cam - astrophoto bino - setup.


delaa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Trochę poczytałem sytuacja na razie dynamiczna ale już nie hipotetyczna ;-)

Internet trochę mówi ale mało...

Dual cam - jak byście to zrobili jak byłoby uzasadnione ze względu na późniejsze możliwości wykorzystania materiału do budowy jednego obrazu :

1. Dwa identyczne tory - dwie kamery np kolorowe robią jednocześnie dokładnie to samo podwajam czas akwizycji - najprostsza sytuacja.

2. Dwie różne kamery - identyczna optyka jedna zbiera kolor (OSC) drugo no właśnie co

a) H-a - do wykorzystania jako co  ? jako L ?

b) luiminancję - wiadomo lepszą niż OSC 

3. A może jeszcze inaczej?

Cały czas mówię o względnie szerokich polach APSC/MFT  z ogniskowymi koło 250 mm 

Założenie jest takie że zbieram więcej materiału w tym samym czasie - a mam go coraz mniej (pesel jest stały;-) 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno to być elastyczne .  W jednym kole L i komplet narrowbandów, w drugim LRGB. Optymalnie - dwa identyczne koła i komplety filtrów.

Minimum to OSC jako jedna kamera i L w drugim kole . Ha jako luminancji nie da sie wykorzystać

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz z ciekawości czy dla kogoś w kontekście tego, że kończysz z astrofotografią ... ?

https://astropolis.pl/topic/73787-pe%C5%82ny-zestaw-astrofotograficzny-przykro-mi/

 

Dwie osoby, z którymi mam kontakt zbierają materiał dwutorowo jednocześnie, ale jestem mocno zajęty więc jeśli to tylko ciekawość to odpuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RMK dla siebie więc. jak nie masz czasu to odpuść faktycznie. Bo czas jest najcenniejszy. 

Wątek jest w archiwum - ale może nie widać dostatecznie wyraźnie ;-)

-------

@wessel - dzięki - tak myślałem, że na start OSC + L  rozumiem że to rozwiązanie jest bardziej optymalne niż 2 x OSC ? i zbieranie po prostu jednoczasowo tego samego materiału ?

Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, delaa napisał:

@RMK dla siebie więc. jak nie masz czasu to odpuść faktycznie. Bo czas jest najcenniejszy. 

Wątek jest w archiwum - ale może nie widać dostatecznie wyraźnie ;-)

-------

@wessel - dzięki - tak myślałem, że na start OSC + L  rozumiem że to rozwiązanie jest bardziej optymalne niż 2 x OSC ? i zbieranie po prostu jednoczasowo tego samego materiału ?

Pozdr.

Nie ma znaczenie archiwum tylko prawdomówność. Odpuściłem sobie.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, delaa napisał:

@RMK dla siebie więc. jak nie masz czasu to odpuść faktycznie. Bo czas jest najcenniejszy. 

Wątek jest w archiwum - ale może nie widać dostatecznie wyraźnie ;-)

-------

@wessel - dzięki - tak myślałem, że na start OSC + L  rozumiem że to rozwiązanie jest bardziej optymalne niż 2 x OSC ? i zbieranie po prostu jednoczasowo tego samego materiału ?

Pozdr.

2x OCSCto bez sensu. Musi byc mono do ewentualnego NB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wessel napisał:

2x OCSCto bez sensu. Musi byc mono do ewentualnego NB.

Ok - dzięki w rozumiem że (startowo zakładając brak koła na mono) L z mono będzie bardziej wartościowe niż uzyskane z koloru, chodzi mi o te procesy w stylu LLRGB tak jak tutaj:
http://www.astronomersdoitinthedark.com/dslr_llrgb_tutorial.php.

Miałem na początku wątpliwości czy nie wykorzystać po prostu "podwajania" ilości klatek w ten sposób ale to operacja ilościowa (w efekcie poprawiająca a choćby SNR), jednak wydaje mi się że L z kamery mono da najprawdopodobniej dodatkową informację.

====

@Darek_B - prosiłem żebyś usunął mój  wątek z giełdy albo swój wpis "ze się nie możemy dogadać"... po moim dialogu z @RMK chyba rozumiesz dlaczego... przewidziałem taką sytuację... 

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - więc zaczynam ogarniać, jest plan jest realizacja są podjęte kroki. 

Potrzebuję wsparcia merytorycznego bo są dwie opcje.

Co jest wspólne:

cam1 = ASI 071

cam2 = ASI 1600

Canon 200 mm

i tu zaczynają schody bo możliwości są dwie:

 

Opcja na "szerzej" - czyli APSC + Canon robi kolor 4/3 + Samyang 135mm robi L

FOV - obrazek:

canon_samyang_fov.png.100026305a3a5121f5598dc13e3a3ec3.png

071+200 daje 4.92''/pixel

1600+135 daje 5.8''/pixel

 

Opcja na "węziej" czyli APSC + JakiśKot (najpewniej czerwony) robi kolor + 4/3 z Canonem robi L

FOV obrazek (prawda że fajnie?):

 

canon_redcat_fov.png.65ae6caa4b8dd9fe67668deee3109473.png

071+250 daje 3.94 ''/pixel

1600+200 daje 3.91''/pixel

 

Jakie są za i przeciw poza tym że opcja nr 2 jest droższa o 1K PLN...

 

Czy to że w przypadku 135mm+ASI1600 jest teoretycznie niska rozdzielczość - prawie 6 arcsec/pixel (w praktyce to mam seeing który powoduje że widać Jowisza i nic więcej) to jest problem - czy fakt że materiał na L będzie zbierany całą matrycą nie spowoduje że i tak będzie lepszy niż kolor i "spasuje"?

 

Czy lepiej trzymać się sytuacji nr2 - jest wąsko i prawie w punkt z rozdzielczością....

 

Nie wiem - proszę o opinię, którą pewnie wezmę pod uwagę.

 

PS. Opcja "na szeroko" jest tańsza i pozwala na odrobinę fajniejsze kadry (APSC+200mm wyznacza pole w tym wypadku) ale czy warto czy niższa rozdzielczość L nie zepsuje sprawy??

can_071.thumb.jpg.2132714139f464ffdad2ca82f383009f.jpg

Opcja na wąsko jest droższa ale jakby wszystko lepiej dopasowane... za to taki kadr jak powyżej się nie uda... tzn jest na styk...

1600_200.thumb.jpg.e5711f62f34adae02874437cbd84c484.jpg

 

 

I co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro Pixel Procesor.

Algorytmy DDC (dynamic distortion correction)

LNC( local normalization correction) i MBB (multi band blending).

Składa obrazy z setupów różniących się ogniskową i w konsekwencji polem zakładając ten sam detektor o czynnik 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wessel napisał:

Nie znam innego, sorry :) który ma funkcje local distortion correction

Astro Pixel Processor ma tę funkcję. Nigdy nie miałem potrzeby jej używania, więc nie wypowiem się z jakim skutkiem działa, ale instrukcja mówi, że jest możliwość składania materiału z różnych kamer i optyki.

EDIT: @delaa mnie ubiegł:)

Edytowane przez cyberboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam w tandemie ED80 z flattenerem 0.85x  (510mm) oraz Oriona EONa z flattenerem TSFLAT (500mm). Obie tuby mają założone Nikony D5100. Materiał zbieram równolegle, tory optyczne są możliwie identyczne i nie miałem do tej pory problemu ze zbieraniem materiału i jego stackowaniem :)

Stackuję w Astro Pixel Processor po uprzednim skalibrowaniu klatek z obu zestawów odpowiednimi klatkami kalibracyjnymi :)

 

PS: tak, na przeciwwadzie wisi jeszcze trzeci Nikon :D

 

IMG_20200914_101544.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ podoba mi się ta droga. APP pewnie złoży babę z dziadem jak będzie trzeba - na lokalnym forum są wątki na ten temat. Nie ma problemów z wieloma sesjami z wielu miejsc nawet - w końcu jeden z ich "flagowych" projektów jak całe to zamieszanie startowało to była Rozeta zdaje się z 8 miejsc, więc jestem spokojny, składałem sesje oddzielone od siebie o rok... i się złożyły.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sidiouss napisał:

Materiał zbieram równolegle, tory optyczne są możliwie identyczne i nie miałem do tej pory problemu ze zbieraniem materiału i jego stackowaniem :)

Jak tak przypadkiem udało Ci się zgrać równoległość tub bez regulacji obejm? Kadry się pokrywają?

Jakim softem sterujesz i jak radzisz sobie ze sterowaniem dwoma aparatami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MateuszW napisał:

Jak tak przypadkiem udało Ci się zgrać równoległość tub bez regulacji obejm? Kadry się pokrywają?

Jakim softem sterujesz i jak radzisz sobie ze sterowaniem dwoma aparatami?

Mam spięte sterowanie dwoma aparatami przez APT (https://astrophotography.app/usersguide/multi_camera_operation.htm). Co do kadru, to w obejmach trochę walczyłem żeby zgrać kadry i po dodaniu filcowych podkładek kadry są praktycznie identyczne :) Aż takim purystą nie jestem, najwyżej sobie delikatnie cropuję :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to mniej więcej tak:
@RMK - pozdrawiam ozięble.

Dlatego było dzisiaj tyle wiercenia ;-) *status

Sprawdziłem - wyważa się.

na tej płycie jeszcze będzie komputer + grzałki.

Popatrzymy jak to będzie zbierać. Dwa fokusery ZWO+Astromechanics = ma być full auto ;-)

fotki:

 

Obejmy co Canona - mistrzostwo świata w wykonaniu LordOfTheRings - @sidiouss 

 

1605823696839.jpg

1605823696847.jpg

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@delaato jest świetny pomysł. Też o tym myślałem i może zrealizuję. Rozpatruję kilka wersji: 4xrefraktor 152mm f/8 - tylko NB, 3x Newton 305mm f/5 - tu już być może także RGB..( w sumie 4x 305mm też się zmieści :) ) Zależy mi na detekcji słabych obiektów. Z tym nr PESEL mam podobnie jak Ty, nie wiem - każdy tak ma? :).

A i jeszcze coś, co mnie trochę gnębi ( taki dylemat) - czy jeden większy telep, np. 18" -20" da w czymkolwiek lepszy efekt ( zasięg, detal przy długich ekspozycjach, nie LI), niż kilka mniejszych pracujących równolegle z takimi samymi detektorami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.