Skocz do zawartości
  • 0

Guiding


Łysy Łysy

Pytanie

Witam ponownie:emotion-5:Jaknzwykle przychodzę do Was pytaniem i prośbą,sprawa wygląda tak,guiding of samego początku jakoś mnie nie lubi, polarna,ale od czasu postawienia słupa powoli to ogarniam,ustawiona przez eqmoda i aliginuje w stellarium.Po ustawieniu polarnej nigdy nie mam jej centralnie w wizjerze aparatu i nigdy nie trafiam w pierwszą gwiazdę podczas aliginacji.Po  poprawieniu eqmodem druga i następna już są w centrum,pytanie czy takie coś jest normalne czy jeszcze może coś do poprawienia?I sprawa druga,dodaje wykres guidingu, wszystko wygląda w miarę dobrze aż nagle skoki i gwiazda ucieka,os RA wyważona dobrze,ale niestety DEC nie,aparat przeważa,muszę zakupić jakiś odważnik. czy to może być przyczyną?Chodzi o ten skok,jest w miarę systematyczny.montaz heq5 nie opakowany.Dzięki

IMG_20200921_212530.jpg

IMG_20200921_203148.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
40 minut temu, Łysy Łysy napisał:

skok,jest w miarę systematyczny

To by wskazywało na coś w przekładni. Co to znaczy "w miarę" i jaki jest okres tego piku. Możesz dać logi z PHD2 z tej sesji? 

Chyba że wiatr, najgorszy jest wiatr....

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Witam ponownie:emotion-5:Jaknzwykle przychodzę do Was pytaniem i prośbą,sprawa wygląda tak,guiding of samego początku jakoś mnie nie lubi, polarna,ale od czasu postawienia słupa powoli to ogarniam,ustawiona przez eqmoda i aliginuje w stellarium.Po ustawieniu polarnej nigdy nie mam jej centralnie w wizjerze aparatu i nigdy nie trafiam w pierwszą gwiazdę podczas aliginacji.Po  poprawieniu eqmodem druga i następna już są w centrum,pytanie czy takie coś jest normalne czy jeszcze może coś do poprawienia?I sprawa druga,dodaje wykres guidingu, wszystko wygląda w miarę dobrze aż nagle skoki i gwiazda ucieka,os RA wyważona dobrze,ale niestety DEC nie,aparat przeważa,muszę zakupić jakiś odważnik. czy to może być przyczyną?Chodzi o ten skok,jest w miarę systematyczny.montaz heq5 nie opakowany.Dzięki

IMG_20200921_212530.jpg

IMG_20200921_203148.jpg

Spróbuję pomóc "hurtem" na ile potrafię:

- po pierwsze to co wisi na tym HEQ5? Ile waży? Może być tak jak mówi kolega @delaa szczególnie jeśli jest to systematyczny błąd, ale jest jeszcze kilka opcji. Pytanie co stawiasz tam i jeszcze może zapytam jak zasilasz? Power tank czy z sieci?

- alignacja zawsze startuje od sporej niedokładności do coraz większej. Przy 3--ciej gwieździe już powinieneś być bardzo blisko

- ostatnia kwestia to raczej rada niż odpowiedź i związana jest z poprzednim punktem oraz programem do obsługi lustrzanki - jeśli można polecić to zrezygnowałbym od razu z tego badziewia. Sam używam APT (Astronomical Photography Tool). Po pierwsze masz masę przydatnych funkcji i dużo większą kontrolę nad DSLR (plany sesji, wsparcie ustawiania maską Bahtinova, kontrola montażu, focusera etc.)  a po drugie i najważniejsze obsługę plate solvingu. Jak się do tego przekonasz to nigdy nie wrócisz (no może poza foto planetarnym) do alignacji i stellarium ;D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, taki mały offtop, ale może wytłumaczę w paru zdaniach jaka jest różnica pomiędzy alignacją na gwiazdy, a plate solve. Otóż przy alignacji kierujesz teleskop na gwiazdę, ale nie trafiasz, więc wprowadzasz poprawki i synchronizujesz montaż, wtedy montaż wie, o ile się pomylił i następnym razem trafia lepiej i tak kilka cykli.

Natomiast plate solve działa inaczej. Montaż kieruje się na zadany mu obiekt, robi krótkie zdjęcie (u mnie około 8 sekund) obszaru na który patrzy, następnie odpowiednie oprogramowanie (PlateSolve2, ASTAP, astrometry.net lub inne) analizuje zdjęcie i za chwilę teleskop już wie, gdzie DOKŁADNIE jest skierowany.

Więc jak widzisz plate solve to niewątpliwie szybsza i dokładniejsza metoda rozpoznawania kierunku "patrzenia" teleskopu.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

^ i to 8 sekund no może 20 - zamyka sprawę orientacji układu względem nieba. @Łysy Łysy N.I.N.E zainstaluj. Na Jutubach jest wszystko krok po kroku. Ja nie wiem jak można było bez.

Potrzebujesz Ascoma, PHD2 i skonfigurowaną N.I.N.E , CdC i- nic więcej.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, delaa napisał:

To by wskazywało na coś w przekładni. Co to znaczy "w miarę" i jaki jest okres tego piku. Możesz dać logi z PHD2 z tej sesji? 

Chyba że wiatr, najgorszy jest wiatr....

Logi z sesji,tak daleko jeszcze nie doszedłem,dopiero się uczę,ale postaram się po pracy znaleźć i wrzucę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, delaa napisał:

CdC

A po co CdC? W NINA masz wspaniały Framing Assistant i bazę obiektów, która działa offline. Bezpośrednio z Framing Assistant można utworzyć sekwencję, zaplanować mozaikę lub po prostu skierować teleskop na wybrany obszar nieba: https://nighttime-imaging.eu/docs/develop/site/tabs/framing/

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, isset napisał:

W NINA masz wspaniały Framing Assistant

Fakt - pokazuje nawet w "w tabelce" co na dziś jest możliwe do zrobienia... z wykresem kiedy będzie dobrze ;-)

CdC po to żeby zachować pozory "Astronomii" ;-)

W tym sofcie w zasadzie nic nie trzeba robić... można dzień (ba tydzień) wcześniej zaplanować sesję i iść na nockę do roboty (kable tylko trzeba mieć poogarniane) ;-)

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, Tuvoc napisał:

Spróbuję pomóc "hurtem" na ile potrafię:

- po pierwsze to co wisi na tym HEQ5? Ile waży? Może być tak jak mówi kolega @delaa szczególnie jeśli jest to systematyczny błąd, ale jest jeszcze kilka opcji. Pytanie co stawiasz tam i jeszcze może zapytam jak zasilasz? Power tank czy z sieci?

- alignacja zawsze startuje od sporej niedokładności do coraz większej. Przy 3--ciej gwieździe już powinieneś być bardzo blisko

- ostatnia kwestia to raczej rada niż odpowiedź i związana jest z poprzednim punktem oraz programem do obsługi lustrzanki - jeśli można polecić to zrezygnowałbym od razu z tego badziewia. Sam używam APT (Astronomical Photography Tool). Po pierwsze masz masę przydatnych funkcji i dużo większą kontrolę nad DSLR (plany sesji, wsparcie ustawiania maską Bahtinova, kontrola montażu, focusera etc.)  a po drugie i najważniejsze obsługę plate solvingu. Jak się do tego przekonasz to nigdy nie wrócisz (no może poza foto planetarnym) do alignacji i stellarium ;D 

Nic szczególnego tam jeszcze nie ma, SW80/400 plus canon i lunetka guidingowa z Asi 120 mini,więc dosyć lekko,zasilane z sieci.Tak na drugiej i trzeciej gwieździe jest już wszystko ok,martwiła mnie tylko tak pierwsza,ale jak mówisz że tak ma być to ok.O programach typu APT to Nawet nie słyszałem,obyczaje,ale jeśli płatny to jeszcze nie ten czas

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, delaa napisał:

To by wskazywało na coś w przekładni. Co to znaczy "w miarę" i jaki jest okres tego piku. Możesz dać logi z PHD2 z tej sesji? 

Chyba że wiatr, najgorszy jest wiatr....

Oby nie,trochę bym się zdenerwował,to jest nówka sztuka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Nic szczególnego tam jeszcze nie ma, SW80/400 plus canon i lunetka guidingowa z Asi 120 mini,więc dosyć lekko,zasilane z sieci.Tak na drugiej i trzeciej gwieździe jest już wszystko ok,martwiła mnie tylko tak pierwsza,ale jak mówisz że tak ma być to ok.O programach typu APT to Nawet nie słyszałem,obyczaje,ale jeśli płatny to jeszcze nie ten czas

Zarówno APT jak i N.I.N.A. są darmowe. Ten drugi też jest świetny chociaż osobiście na początek zaczął bym z APT. To jest moje subiektywne odczucie, ale mam wrażenie, że APT jest trochę mniej przytłaczający na samym początku. Zresztą co osoba to inny soft uzna za ten najlepszy. Warto sobie zainstalować kilka i wyrobić zdanie samemu.

Co do montażu to faktycznie nie ma dużego obciążenia. Zanim jednak zaczniesz go rozkręcać to pokaż logi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, cwic napisał:

Guiding: Moim zdaniem coś ci zachaczyło o coś, jakiś kabel albo cuś.

Ustawienia 3 gwiazdy: Pierwszej nigdy nie trafia, to norma, czasem drugiej też nie i to też norma.

Właśnie coś sobie uświadomiłem,guiding mam przez port st4 z kamery do montażu i kabel w kamerce strasznie luźno siedzi,wystarczy delikatnie ruszyć i wychodzi jakąś 1/3 z gniazda,niby wszystko cały czas połączone,ale może to robi jakieś zakłócenia,spróbuję go odwrócić i zobacze wtedy, ewentualnie jak większość z Was pewnie ma, zrobię guiding przez eqmoda,zawsze to jeden kabel mniej,dzięki za sugestię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wrzuć - gdzieś w necie jest tabelka z czasami pomiędzy maksimami błędów które pojawiają się okresowo w odniesieniu do elementów mechanicznych większości popularnych montaży muszę sobie przypomnieć gdzie (PESEL mi przeszkadza) ;-) Nic nie szukaj poza czasem na hobby ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Łysy Łysy z NINA możesz zrobić tak automatyczna sesje że odpalasz o 20:40 i możesz iść spać. Później rano zależnie od tego gdzie focisz składasz /przykrywasz i od prądu odłączasz. Laptopa też ustawiasz by się sam wyłączył :)

Szkoda zdrowia na hobby też 

Edytowane przez danon
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.