Skocz do zawartości
  • 0

Guiding


Łysy Łysy

Pytanie

Witam ponownie:emotion-5:Jaknzwykle przychodzę do Was pytaniem i prośbą,sprawa wygląda tak,guiding of samego początku jakoś mnie nie lubi, polarna,ale od czasu postawienia słupa powoli to ogarniam,ustawiona przez eqmoda i aliginuje w stellarium.Po ustawieniu polarnej nigdy nie mam jej centralnie w wizjerze aparatu i nigdy nie trafiam w pierwszą gwiazdę podczas aliginacji.Po  poprawieniu eqmodem druga i następna już są w centrum,pytanie czy takie coś jest normalne czy jeszcze może coś do poprawienia?I sprawa druga,dodaje wykres guidingu, wszystko wygląda w miarę dobrze aż nagle skoki i gwiazda ucieka,os RA wyważona dobrze,ale niestety DEC nie,aparat przeważa,muszę zakupić jakiś odważnik. czy to może być przyczyną?Chodzi o ten skok,jest w miarę systematyczny.montaz heq5 nie opakowany.Dzięki

IMG_20200921_212530.jpg

IMG_20200921_203148.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Przerabiałem nie dawno to co ty i ja się przekonałem na swoim przypadku że montaże SW mogą prowadzić gładko, nawet tak.

hqdefault.jpg

Ale jak się pozbędziesz wszelakich drgań i czegokolwiek co może przeszkadzać (zła kabelkologia itp)

Takie same ząbki na wykresie mam gdy mam mont na słupie jak ty (już sama praca silników napędu RA daje pewne drgania), też można mieć dobre prowadzenie ale całość długo się wycisza, zanim się rozejdą te drgania.

Ważne też wyważenie osi RA,złe wyważenie też powodowało mi drgania co jeszcze nasiliło ten efekt.

Przekonałem się że dużo lepiej tłumi drgania solidny drewniany statyw.

Jak ręką zabrał.

Teraz kombinuje co wymyślić na te drgania z swoim słupem.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Łysy Łysy napisał:

Zgoda,ale cholera lubię sobie wziąć lornetkę, usiąść koło laptopa z kawą i patrzeć raz na monitor raz na niebo, relaksuję się przy tym strasznie,dziwne ale tak mam

Spoko. ja tylko tak wspominam o tej stabilności i drganiach bo muszę się tym przejmować....ty nie musisz ;-) twój obecny zestaw nie musi być tak mega stabilny bo masz mała skalę i nie musisz naświetlać po 20-30 minut.

Popraw ustawienie na biegun za pomocą sharpcap, ogarnij kabelki by nie przeszkadzały, podregulujesz parametry Phd2 i będzie git.

Ogólnie to należy się czepiać sprzętu i czegokolwiek dopiero gdy biegun będzie dobrze ustawiony, to absolutny mus.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Masz racje,jak będą wychodzić mi 15 minutowe klatki to będę mega szczęśliwy,no 10-cio też,a z biegunem to myślałem,że ustawienie  eqmodem w zupełności wystarczy, dzisiaj będzie testowanie i ogarnianie kabli,a potem próbna sesja,zobaczymy.Dzięki wszystkim za rady,macie wszyscy po zimnym jak się kiedyś spotkamy na jakimś zlocie:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, Łysy Łysy napisał:

Zgoda,ale cholera lubię sobie wziąć lornetkę, usiąść koło laptopa z kawą i patrzeć raz na monitor raz na niebo, relaksuję się przy tym strasznie,dziwne ale tak mam

To nie jest dziwne :D ja mam wszystko zautomatyzowane do stopnia w którym mógłbym pójść spać ale to jest cały urok przebywać pod rozgwieżdżonym niebem (pomijając może ujemne temperatury ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Selmak napisał:

Twój sprzęt pozwala ustawić biegun bardzo precyzyjnie i nie musisz się bawić w wskazania z eqmod.

Montaż masz nowy ale to żadna gwarancja że lunetka w nim nie jest przekoszona.

Wykorzystaj tą metodę. Zajmuje minutę.

 

Pod tym podpisuję się obiema rękami i nogami. SharpCap to jest mus i warto wyłożyć tych kilka złotych na niego. Dobre ustawienie z tym programem + wyważenie setupu i w phd mam dwie płaskie linie niczym odczyt mojego EEG ;D 

St4 nadaje się do jednego - kosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Pod tym podpisuję się obiema rękami i nogami. SharpCap to jest mus i warto wyłożyć tych kilka złotych na niego. Dobre ustawienie z tym programem + wyważenie setupu i w phd mam dwie płaskie linie niczym odczyt mojego EEG ;D 

St4 nadaje się do jednego - kosz.

Nie trzeba płacić, wersja 2.9 jest za free, obecnie nie do pobrania. ale mam sprawdzone źródło skąd instalkę wziąć ;-)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Selmak napisał:

Nie trzeba płacić, wersja 2.9 jest za free, obecnie nie do pobrania. ale mam sprawdzone źródło skąd instalkę wziąć ;-)

Mam wersję free ale tam nie ma ustawiania na polarną,musi być pro,a każda złotówka odłożona przybliża mnie do SpaceCata,więc jeżeli możesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Tuvoc napisał:

Pod tym podpisuję się obiema rękami i nogami. SharpCap to jest mus i warto wyłożyć tych kilka złotych na niego. Dobre ustawienie z tym programem + wyważenie setupu i w phd mam dwie płaskie linie niczym odczyt mojego EEG ;D 

St4 nadaje się do jednego - kosz.

Na pewno spróbuję, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, delaa napisał:

To by wskazywało na coś w przekładni. Co to znaczy "w miarę" i jaki jest okres tego piku. Możesz dać logi z PHD2 z tej sesji? 

Chyba że wiatr, najgorszy jest wiatr....

Proszę logi z tej i wczorajszej sesji,poprawiłem wypoziomowanie ,polarna ustawiona z eqmoda,nie miałem za dużo czasu na inne programy,następnym razem

PHD2_GuideLog_2020-09-21_200221.txt PHD2_GuideLog_2020-09-22_190653.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za krótko żeby coś powiedzieć - problem pojawia się co godzinę i 10 minut mniej więcej ... ale nie da się tego złapać na 100% bo sesja przerwana ;-( jakby były trzy na jednym logu byłoby coś wiadomo - to może być przypadek a może nie ...

 

guide.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, delaa napisał:

Za krótko żeby coś powiedzieć - problem pojawia się co godzinę i 10 minut mniej więcej ... ale nie da się tego złapać na 100% bo sesja przerwana ;-( jakby były trzy na jednym logu byłoby coś wiadomo - to może być przypadek a może nie ...

 

guide.jpg

Czyli zrobić dłuższą sesje i zobaczymy, jeżeli faktycznie będzie to regularny skok to czeka mnie rozkręcanie montażu?i szukanie czego?dzieki.A może jest ktoś z Krakowa kto się zna na takich naprawach i za odpowiednią kwotę mógłby to ogarnąć?

Edytowane przez Łysy Łysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie sądzę żeby cokolwiek cię czekało z tego co piszesz. 

Teleskop z kamerą i montaż służy do robienia zdjęć (obiektów na niebie). Jeśli zdjęcia (pojedyncze klatki) będą ok to nie ma o czym mówić.

Na razie to masz wykres i to nie wiadomo czego tak naprawdę.

Gdyby montaż służył do robienia wykresów bez pików to jest problem.

Spokojnie na razie rób zdjęcia i nie lataj z tym jak z pęcherzem ;-) tylko ustaw na dłużej i zbieraj materiał (po to wydałeś hajs prawda? chyba że "na wykres" ;-)

Astrofotografia jest jednym z tych hobby przez które można wylądować w psychiatryku i w dodatku bez grosza w portfelu,

więc się nie daj ;-) To mogło być cokolwiek i bez znaczenia.

 

 

EDIT:

Ten czas nie pasuje do niczego periodycznego jak na razie. 

pełny obrót worma w HEQ5 to około 10 minut 38 sek, gdyby to było na zębatkach pośrednich czasy są jeszcze krótsze nie wiem czy coś nie zmieniali ostatnio ale na dużej byłoby tyle co napisałem na średniej wtedy 393 sekundy na małym (tym co na silniku) około 130 sekund.

 

Ta godzina dziesięć nie pasuje tu na ten moment. 

Edytowane przez delaa
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, delaa napisał:

Nie sądzę żeby cokolwiek cię czekało z tego co piszesz. 

Teleskop z kamerą i montaż służy do robienia zdjęć (obiektów na niebie). Jeśli zdjęcia (pojedyncze klatki) będą ok to nie ma o czym mówić.

Na razie to masz wykres i to nie wiadomo czego tak naprawdę.

Gdyby montaż służył do robienia wykresów bez pików to jest problem.

Spokojnie na razie rób zdjęcia i nie lataj z tym jak z pęcherzem ;-) tylko ustaw na dłużej i zbieraj materiał (po to wydałeś hajs prawda? chyba że "na wykres" ;-)

Astrofotografia jest jednym z tych hobby przez które można wylądować w psychiatryku i w dodatku bez grosza w portfelu,

więc się nie daj ;-) To mogło być cokolwiek i bez znaczenia.

 

 

EDIT:

Ten czas nie pasuje do niczego periodycznego jak na razie. 

pełny obrót worma w HEQ5 to około 10 minut 38 sek, gdyby to było na zębatkach pośrednich czasy są jeszcze krótsze nie wiem czy coś nie zmieniali ostatnio ale na dużej byłoby tyle co napisałem na średniej wtedy 393 sekundy na małym (tym co na silniku) około 130 sekund.

 

Ta godzina dziesięć nie pasuje tu na ten moment. 

Masz całkowitą rację, wczoraj na 15 10 minutowych do kosza poszła 1,nie zarabiam na tym,tylko robię to bo lubię,zamykamy temat , dzięki za uświadomienie że nie o wykres tu chodzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może coś gdzieś zahacza, kable albo coś? Gdzie wieszasz pilota od montażu? Kable zwisają do ziemi czy dyndają w powietrzu?

Może to być też jakiś przeskok kulki któregoś łożyska, takie coś nie będzie regularne i dopóki jest żadkie to nie ma się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To moga byc jakieś syfy na slimacznicy. Gdyby były na ślimaku to problemy byłby bardziej systematyczny. 

 

To nowy montaż, czy uzywka? Tak czy inaczej myślę, że warto zajrzeć do środka. Jak nie czujesz się na siłach, to lepiej sam nie próbuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nowy,a czy czuję się na siłach?jeżeli to kwestia rozkręcenia i złożenia bez żadnych znaczników czy coś w tym stylu to tak, jeżeli coś bardziej skomplikowanego ,to  lepiej nie będę ruszał,zawsze zostają mi jakieś śrubki mimo że wszystko skręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.