Skocz do zawartości

NGC 2174 " Monkey Head "


Grzegorz Czernecki

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Robię klatki po 60s , ale za to dużo, żeby potem przyjemnie się wyciągało nie męcząc się z szumem ;)

Jedna klatka dłuższa ma lepszy SNR i później taki stack wyciąga się równie dobrze. Kwestia posiadania 20-30 klatek łącznie. Wiadomo że sumaryczny czas się liczy ale jedna dłuższą to zawsze więcej szczegółów? 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotka Grzesiek!

 

A przy okazji... Krótkie czasy ekspozycji w przypadku CMOSów wynikają z niskiego szumu odczytu. Żeby uzyskać porównywalny SNR w CCD trzeba istotnie wydłużać ekspozycję.

Przykładowo, szum odczytu dla ASI1600 wynosi 1,7e- a dla Atik460ex 5e- a to oznacza, że taki sam SNR dla pojedyńczej klatki na Atiku uzyskuje się dopiero 3x dłuższym czasie ekspozycji. Warto dodać, że wartość dla ASI1600 podałem dla unity gain (1e-/ADU), a dzięki regulowanym wzmocnieniu w przetworniku ADC można z szumem odczytu zejść do 0,6e- co teoretycznie tworzy dystans SNR pomiędzy CCD i CMOS na poziomie ponad 8x. W praktyce to trochę bardziej skompilowane, bo przy ekstremalnym wzmocnieniu studnia staje się płytka i pojawia się szum digitalizacji...

 

@Marvaz zobacz to, może zmienisz zdanie ;)

 

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem pytać Grzegorz czemu tylko 60sek. W takim razie po co chlodzona kamera :) Po co guiding? Tym bardziej, ze jestem zainteresowany tą kamerą(to zwo294 jak dobrze pamiętam) vs mój d810. Ja przy klatkach po 4 minuty walcze z szumem jednym dwoma suwakami (minimalnie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, innerside napisał:

Też miałem pytać Grzegorz czemu tylko 60sek. W takim razie po co chlodzona kamera :) Po co guiding? Tym bardziej, ze jestem zainteresowany tą kamerą(to zwo294 jak dobrze pamiętam) vs mój d810. Ja przy klatkach po 4 minuty walcze z szumem jednym dwoma suwakami (minimalnie). 

Chłodzić nie trzeba poniżej 10". Hamal pisał o tym.

Co do guidingu to ja właśnie ostatnio nie guiduje :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w filmie jest mowa o długości klatki vs bezsensowne palenie tla i light polution. A jesli robie z filtrem to czasy wydluzaja nawet 5-25 krotnie :) We wzorze jest brane pod uwagę zanieczyszczenie światłem, więc teoria o 60 sek klatkach w cmosach można między bajki włożyć. 
 

edit.... no chyba, że masz szczęscie i masz bortle 1 pod domem :)

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, innerside said:

Ale w filmie jest mowa o długości klatki vs bezsensowne palenie tla i light polution

Oczywiście, bo w ten sposób ograniczasz do minimum wpływ light pollution, a więc poprawiasz SNR. To jest super prosta matematyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, innerside napisał:

Ale w filmie jest mowa o długości klatki vs bezsensowne palenie tla i light polution. A jesli robie z filtrem to czasy wydluzaja nawet 5-25 krotnie :) We wzorze jest brane pod uwagę zanieczyszczenie światłem, więc teoria o 60 sek klatkach w cmosach można między bajki włożyć. 
 

edit.... no chyba, że masz szczęscie i masz bortle 0 pod domem :)

Pisałem dla filtru L. Dla narrowbandu jest dłużej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, innerside said:

Ale ten wzór tak samo ma zastosowanie do cmos jak i do ccd chyba przy tym samym gain

Dokładnie tak, ale szum odczytu w CMOS jest wielokrotnie niższy. W podanym przeze mnie wyżej przykładzie gain (stały, nieregulowany) dla Atika 0,27e- a szum odczytu 5e-, podczas gdy dla takiego samego gain dla ASI1600 szum odczytu wynosi około 3x mniej. To oznacza, że SNR pojedyńczej klatki jest wyższy dla CMOS. Ograniczanie czasu ekspozycji kompensuje płytszą studnię, a mnogość klatek podnosi SNR w stacku. Dla dociekliwych polecam również poniższy film.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RadekK napisał:

Dokładnie tak, ale szum odczytu w CMOS jest wielokrotnie niższy. W podanym przeze mnie wyżej przykładzie gain (stały, nieregulowany) dla Atika 0,27e- a szum odczytu 5e-, podczas gdy dla takiego samego gain dla ASI1600 szum odczytu wynosi około 3x mniej. To oznacza, że SNR pojedyńczej klatki jest wyższy dla CMOS. Ograniczanie czasu ekspozycji kompensuje płytszą studnię, a mnogość klatek podnosi SNR w stacku. Dla dociekliwych polecam również poniższy film.

 

 

Krótko i na temat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam aż tak bardzo od stromy naukowej do tego nie podchodzę bo się aż tak nie znam, ale jak to o czym piszą tutaj zwolennicy długich czasów ma się do fotek Łukasza Sujki , który jak dla mnie to ścisła czołówka nie tylko Polskiego astrofoto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ no nijak bo on robi planety zdaje się głownie ;-)

 

A nie - przepraszam ... Astrobin się nie doładował ;-) są DS-Y ;-)

U mnie w 10 s to sygnał nie zdąży dolecieć po usb do laptopa,

więc naświetlam dłużej ;-)

Edytowane przez delaa
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.