Skocz do zawartości

ILE WYDAŁEŚ NA ASTROHOBBY?


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
Astronomia to nie jest tanie granie ..... (niestety) :) Ale zamilowanie do tych paru gwazdek wystarcza by wydac majatek :)

 

No można też taniej, ja przymierzam się do Atm, powoli mozolnie gromadze części mam już pajączka i wyciąg a niebawem będę klecił rurkę z aluminium o śr. 30 cm. Wszystko bedę kupował "z drugiej" ręki, wiec koszty nie powinny być wysokie. Dobsona i oprawę zwierciadła zrobię sam, (z małą pomocą) -największy koszt stanowić będą lusterka ale i to można kupić taniej np. na forach astro. Bardzo chciałbym kupić syntę 10 cali ale mnie na to nie stać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, astronomia to zainteresowanie, które do tanich nie należy. Ale z drugiej strony prawie każde inne hobby wymaga nakładów finansowych i często również nie małych. Cóż, tak to już jest...

 

(...) koleżanki małżowinki :o

:ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że wszyscy głosowali uczciwie (czy. raz), to zaskoczyło mnie że aż około 30 osób zadeklarowało się, że już wydało ponad 15tys. na swoje hobby ( koszt wyjazdów na zloty też wliczyciście w całość? ;) )

Bardzo ciekawa ankieta w każdym razie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga NIDa. Przy takich ankietach ważne jest odp. sformułowanie pytania, zwłaszcza że zwykle jest ono b. krótkie. Tak sformułowane pytanie (jak w tym wątku) niebezpiecznie rozmydla granice wydatków (wyjazdy, książki i licho wie co jeszcze). O ile pamiętam pytanie zrozumiałem po swojemu - ile wydałeś na SPRZĘT do astroobserwacji. Gdybym doliczył koszty budowy obserwatorium to trafiłbym do najwyższego przedziału (a tak trafiłem gdzieś w połowie). Ale może tak jak w tabloidach - liczy się głównie zabawa i podtrzymanie tematu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że koszty, to ile zmarnowanego czasu ;), bo jak inaczej nazwać bezczynne wpatrywanie się w gwiazdy lub siedzenie przed komputerem i pisanie o np. kamykach, które spalają (topią się) w atmosferze itp. bzdurach :)

 

Jeżeli pomnożę ilość czasu (godziny), które spędziłem w ten sposób (obserwacje + astronomia "w komputerze") razy moją skromną stawkę godzinową to wychodzi mi ok. 150 000 zł. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo stawka godzinowa jest przystepna, tylko wyrobil juz 3 lata nadgodzin :)

 

Pozdrawiam.

 

No i trzeba wziac pod uwage, ze stawki za prace w weekendy i swieta, nie mowiac juz o godzinach nocnych sa odpowiednio wyzsze. Jak sie to wszystko uwzgledni, to wyjdzie pewnie wspolczynnik x4 w stosunku do normalnej taryfy w dzien roboczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde minął już ponad rok od początku tej ankiety... nie wiedziałem że jeszcze ona żyje wogóle... :blink: trzeba by założyć nową chyba, bo ja np kliknąłbym dziś już inny przedział... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Ja po kupnie ostatniego okularu, to znaczy Swana 33mm wydam w sumie licząc z krzesełkami , stolikiem i wszystkimi dodatkami 3500 zł.

Miałem cholera wydać 2500 zł, tak więc przekroczyłem limit o 40 %.

Dużo poszło na okulary, ale zgodnie ze starą zasadą: dobre okulary są na pół życia, a z teleskopem się nie żenie i za pare latek mogę go sprzedać i kupić inny.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.