Skocz do zawartości
  • 0

BM AR-102xs wybór kątówki i barlowa


Beat

Pytanie

Wracając po wielu latach do starej pasji, poczytawszy nieco,
optymalizując koszty,warunki obserwacji, wymagania  nabyłem BM
AR-102xs na AZ3 wraz z okularami: kitowym 26mm oraz GSO super
plozle 12mm i 6mm (oba w zestawie).
Czytałem, że kitowe kątówki 1,25" są słabej jakości i należałoby ją wymienić na dobrą 2".
Muszę liczyć się z kosztami ...znam filozofię z wiadrem plozli muszę jednak optymalizować.
 Czy warto kupić kątówkę 2" z aliexpres, np. Celestron, tanie dielektryczne ok. 200-250pln.
Do jutra jest w promocji dielektryczna SVbony 2" za 177pln.

Podobno w światłosilnych teleskopach sprawdza się układ barlow + dłuższy okular. Chciałbym zatem sprawdzić barlowa z tymi co już mam okularami. Jaki barlow lepiej się sprawdzi.
Wytypowałem sobie trzy tańsze (do 300zl) z dobrymi opiniami:
-GSO ED 2x 2"
-Baader Q-Barlow 2.25x 
-Vixen T2 2x 
Czytałem że GSO ED 2x 2" ma problem z ostrzeniem i modyfikuje się
 go przez skrócenie tulejki. Czy w przypadku AR102xs ten problem również by wystąpił.

 

Rozważam też późniejszy zakup Maxvision 82 stopnie 8,8mm lub 6,7mm z dwoma barlowami 2x i 2,25x.

Bardzo błądze ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
12 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

 

Zainstalowałem do takiego właśnie refraktorka ten mój noktowizor - który waży prawie dwa kilo (i jest dość długi, bo ze stosowną przedłużką wyszło prawie 40cm) - i wyciąg radzi sobie z tym bez żadnego problemu. Tylko środek ciężkości wychodzi poza tym śmiesznym małym dovetailem :D więc to by trzeba uwzględnić podczas używania ciężkich akcesoriów. Ale można np. tego dovetaila odkręcić i przykręcić odwrotnie.

Super sprawa z tym refraktorem widzę że nie tylko na gwiazdy się nadaję. Mógłbym prosić zdjęcie na pw. jak to wygląda i nazwę noktowizora dzięki z góry.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O tuż to, zależy do czego się stosuje, np do ciasnych podwójnych i planet, tak robię i z powodzeniem. Niech ten kto ma krótki refraktor spróbuje, myślę, że warto. Aby np "dobrać" się do pierścieni Saturna, zmniejszyłem aperturę w TS 15x70 do 60mm i przy jeszcze dość jasnym niebie udało się bez problemu, a i Księżyc jest jeszcze ładniejszy,choć bez też jest super. Więc kto ma chęć niech spróbuję i sam oceni. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tym zmniejszaniem apertury... Ma to sens, gdy widzimy aberację chromatyczną, zmniejszymy ją w ten sposób. Jednak sugeruję robić to, tylko gdy jest to konieczne. 

Jeśli chcemy zobaczyć mgiełki, to nic to nie da, wprost przeciwnie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, kjacek napisał:

Z tym zmniejszaniem apertury... Ma to sens, gdy widzimy aberację chromatyczną, zmniejszymy ją w ten sposób. Jednak sugeruję robić to, tylko gdy jest to konieczne. 

Jeśli chcemy zobaczyć mgiełki, to nic to nie da, wprost przeciwnie. 

Pełna zgoda panie kolego!!! Pozdrawiam!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Arek79 napisał:

Super sprawa z tym refraktorem widzę że nie tylko na gwiazdy się nadaję. Mógłbym prosić zdjęcie na pw. jak to wygląda i nazwę noktowizora dzięki z góry.

 

 

Ale to jest na gwiazdy :D

Jak skończę to dziś ogarniać (zostało mi kilka rzeczy do doszlifowania - dosłownie i w przenośni), to wrzucę jakieś foty tutaj:

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ale to jest na gwiazdy :D

Jak skończę to dziś ogarniać (zostało mi kilka rzeczy do doszlifowania - dosłownie i w przenośni), to wrzucę jakieś foty tutaj:

 

Człek się za każdym razem się uczyć i  czegoś nowego dowiaduje :excl: gratuluję projektu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie chcę zakładać nowego tematu więc może spytam w tym.

Złożyłem wstępnie taki zestaw pod tego bressera i bino.

Bino jak i kątówka, okulary mam nadzieję że będą w przyszłości współpracować z innymi sprzętami (w planach jest rozważany również bresser 152s, a w dalszej przyszłości jakieŚ APO ED, może wielki newton)

- montaż Nano AZ

- bino WO

- barlow GSO 2X 2" ED

- kątówka WO Dura Bright 90 1,25"

- baader hyperion 10mm 68stopni x2

- baader hyperion 24mm 68stopni x2 lub Celestron X-Cell LX 25mm 60 stopni

- GSO SV 15mm 1,25" 70 stopni x2

 

Czy będzie to ok? A może warto wymienić niektóre rzeczy na coś lepszego pod bino w tych cenach? Ewentualnie co jeszcze dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, marvson napisał:

- montaż Nano AZ

- bino WO --> I bardzo dobrze. Odszukaj na stronie producenta ile mm ma przelotu. Im więcej tym lepiej pod kątem doboru niewinietujących okularów

- barlow GSO 2X 2" ED --> W jakim celu? Rozsądne jak na Bressera 102/460 powiększenia osiągniesz BEZ barlowa z okularem o ogniskowej około 6-7mm

- kątówka WO Dura Bright 90 1,25" --> W ten sposób pozbawiasz się możliwości korzystania z szerokich pól. A do Bressera 152mm to konieczność. Do Maka nie zaszkodzi

- baader hyperion 10mm 68stopni x2 --> OK

- baader hyperion 24mm 68stopni x2 lub Celestron X-Cell LX 25mm 60 stopni --> Bierz Hyperiona, między 60 i 68 stopni różnica jest spora.

- GSO SV 15mm 1,25" 70 stopni x2 --> nie mam dobrych wspomnień z Erflami o polu 70*, trochę małe odsunięcie źrenicy....

 

Czy będzie to ok? A może warto wymienić niektóre rzeczy na coś lepszego pod bino w tych cenach? Ewentualnie co jeszcze dokupić?

Moje widzimisię w Twoich pisankach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, Marcin_G napisał:

Moje widzimisię w Twoich pisankach

Ten barlow jest po to by ostrzyło z bino. W sumie są dostępne jakieś o powiększeniu mniejszym niż 2x?

 

Zastanawiam się jeszcze czy nie iść na całość i zainwestować w okulary 82 stopnie...

 

Do tego kątówkę 2" z odbiciem w pionie. Ale jaką?

Edytowane przez marvson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, marvson napisał:

Zastanawiam się jeszcze czy nie iść na całość i zainwestować w okulary 82 stopnie...

Jak to mawiają Niemcy: "jain" czyli czyli tak, ale nie.

powyżej ogniskowej 24mm (np w ES-ach) okulary są ZA GRUBE by dwa obok siebie mogłby być włożone w bino. Poza tym - małym druczkiem - są również za ciężkie.

Natomiast te o ogniskowych, powiedzmy - 8,8 ~ 20 - jak najbardziej można iść w 82*

Ciekawą opcją jest seria Morpheus Baadera: duży relief 20mm, rozsądnie duze pole 76* i bardzo dobre recenzje na rynku.

Sam będę kupował dla siebie parkę 17,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wszystkim za tak szeroki odzew.
Wiem, że jest to teleskop przeznaczony do DS i dużych pól, ale chcę go również wykorzystać do obserwacji planet.
Oprócz lornetki 10x50 innego sprzętu nie mam.

Skoro maksymalne powiększenie to 2xD czyli 200x, ale
zbliżając się do niego traci się kontrast i rozdzielczość.
Czytałem też że bardziej realnym mnożnikiem jest 1,5xD.
Z okularem Maxvision 82 stopnie 6,7mm dostanę 68x,+ barlow
2x -137x, powiększenie 150x (okular GSO super ploss 6mm + barlow 2x). Jaka będzie jakość obrazu waszym zdaniem, o ile seeing łaskawy będzie.

Jaką krotność barlowa 2x dostanę umieszczając go przed kątówką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Beat napisał:

Wiem, że jest to teleskop przeznaczony do DS i dużych pól, ale chcę go również wykorzystać do obserwacji planet.

Mam malucha, ale założę mu opony od Ferrari. Chciałbym osiągnąć podobne prędkości jak ten sportowy samochód... 

 

Sorki, to tak nie działa. Powiększenie max to mit, zwłaszcza w takim sprzęcie. 

Planety owszem, zobaczysz ale jako plamki. Nie oczekuj cudów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Beat napisał:

Czytałem też że bardziej realnym mnożnikiem jest 1,5xD.

Z okularem Maxvision 82 stopnie 6,7mm dostanę 68x,+ barlow
2x -137x, powiększenie 150x (okular GSO super ploss 6mm + barlow 2x). Jaka będzie jakość obrazu waszym zdaniem, o ile seeing łaskawy będzie.

Jaką krotność barlowa 2x dostanę umieszczając go przed kątówką ?

6,7mm z barlowem 2x to 3,35mm.

Źrenica_wyjściowa = 3,35mm / 4,5 = 0,7mm... 

Ciemno, widzę ciemność... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, kjacek napisał:

6,7mm z barlowem 2x to 3,35mm.

Źrenica_wyjściowa = 3,35mm / 4,5 = 0,7mm... 

Ciemno, widzę ciemność... 

Akurat wielkością źrenicy nie przejmowałbm się. Ostatnio jadąc po bandzie  - używam  150x i 200x w apo 90mm więc źrenica jest 0,60 mm i 0,45mm. Ważne, aby transmisja okularu była dobra.

Natomiast powiększenia powyżej 80x w Bresserze 102/460 na planetach to już zły pomysł. Około 100x - bardzo zły. 120x - fatalny 150x - porażka.

Barlowa wkładasz w wyjście z diagonala. A w niego okular. Ale zrób sobie przysługę - nie rób tego; rysa na psychice pozostanie na długo.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jaką krotność barlowa 2x dostanę umieszczając go przed kątówką ?

Barlow umieszczony przed kontówką uniemożliwi wyostrzenie z okularem w końcówce. Ostatnio sam oglądałem Marsa w mak 127 a potem w achro SW 102/500 i jest to dla mnie  przepaść w jakość obrazu na korzyść maka. dodatkowo na minus problem że złapaniem ostrości obrazu w achro 102 z vixenem slv 4.Na plus brak prawie abberacji chromatycznej. Oba były na tym samym montażu z prowadzeniem. 

Kiedyś używałem es 6.7 i Barlowa baadera 2.25 co skutkowało zwiększeniem abberacji chromatycznej. Zatem lepiej w tak jasnych refraktor ach nie używać ich a kupić krótszy okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

...tym bardziej, że niemal wszystkie aktualnie produkowane okulary krótkoogiskowe.....mają już wbudowanego barlowa. Ten wątek poruszłem temacie o okularach Sky Rover.

 

Podsumowując: obserwacje planet można podzielić na udane oraz przez Bressera 102/460 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co się tyczy Bressera 102/460 i obserwacji planet uważam co innego. W zeszłym tygodniu bardzo ładnie świecił w okna Mars wiec wykorzystałem dziurę w chmurach i wyszedłem przed blok z Bresserem, zbytnio wychłodzić mu się nie dałem więc na początek okular 26mm Plossl z zestawu, obraz ładny ale beż szczegółów, następnie 11mm ES i tu już wyraźnie było widać szczegóły, trzy małe plamki, ale za to wyraźnie odcinające się na pomarańczowej małej tarczce. W okularze 6,5mm ES obraz już nie był za ostry, kiepski seeing dał już tu o sobie znać, za to Księżyc nawet w 4,5mm Meade wyraźny i ostry, aczkolwiek falowanie atmosfery swoje dokładało. Pozdrawiam!!!

Ps. Aczkolwiek do obserwacji planet i Księżyca zamiast filtrów zmniejszających jasność tych obiektów używam diafragmy nawet 70mm zakładanej na obiektyw. 

Edytowane przez Hagen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

>Hagen

Dzięki za nadzieję :) 

Najważniejsza jest praktyka a ja chcę kupić Maxvision 82 które uchodzą za klony ES ( 6,5mm ? a nie 6,7mm). Idę wiec w Twoim kierunku.

Używałeś barlowa w tym teleskopie z ES lub innymi + diafragma na planetach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z początku gdy dokonałem zakupu tego refraktora skusiłem się i pożyczyłem barlowa 1,5x licząc że zmniejszy to ilość okularów w zestawie, ale szczerze piszą efekt mnie raczej nie zachwycił. Teraz dysponuję 26mm Plossl który był w zestawie sklepowym z teleskopem(daje ładne obrazy w szerokim polu), 11mm ES 82°, 6,5mm ES 82° i 4,5mm Meade 60° którego używam głównie do Księżyca. Seeing u nas jest jaki jest i naprawdę b.bobre trafić warunki to gra jak na loterii dlatego najczęściej używam 11mm ES i 6,5mm, chociaż szczerze pisząc to zamiast 6,5mm bardziej pasowałby 8 czy 8,5mm właśnie ze względu na warunki. 26mm czasem włożę w wyciąg, ale do naprawdę szerokich pól to mam lornetę TS 15x70 MX Marine. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

>Hagen

Jaki to był barlow 1,5x ? Podejrzewam że wiesz że słaby barlow zepsuje efekt.

Czytałem też że niektóre barlowy z niektórymi okularami nie współpracują (mają już barlowa w sobie ?).

16 godzin temu, Smorff84 napisał:

Kiedyś używałem es 6.7 i Barlowa baadera 2.25 co skutkowało zwiększeniem abberacji chromatycznej. Zatem lepiej w tak jasnych refraktor ach nie używać ich a kupić krótszy okular.

W refraktorach trzeba się pogodzić z jakąś dozą A.Chrom..Dla Ciebie jest nie do przyjęcia rozumiem. Różnimy się wrażliwością oka na nią . 

 Podobno występuje na obrzeżach planety czy księżyca (czyli nie na obiekcie)  i wzmaga ją duża jasność obiektu- pomaga przesłona. Chciałem zapytać jaka była ostrość, kontrast - inne cechy obrazu - też rozważam zakup Barlowa baadera 2.25. ?

Edytowane przez Beat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.