Skocz do zawartości

N.I.N.A. - Nighttime Imaging 'N' Astronomy


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj uruchomiłem w końcu sesję, ale chyba coś skopałem w nazwie folderu ponieważ NINA tworzyła osobny folder dla każdej klatki. Ktoś wie dlaczego ?

image.thumb.png.f35a2b3b9a9181a62455ca902c794ed6.png

 

image.thumb.png.3cb9d0dbf254ba1e918a6b99cfcb8514.png

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slashe "\" między dolarami oznaczają "utwórz nowy katalog".

 

Ja mam tak:    $$TARGETNAME$$\$$TARGETNAME$$_$$IMAGETYPE$$_$$DATETIME$$_Filter_$$FILTER$$_$$SENSORTEMP$$°C_$$EXPOSURETIME$$s_$$GAIN$$_$$OFFSET$$_focus_$$FOCUSERPOSITION$$_$$FRAMENR$$

 

i w Image file path: D:\AstroImages\

 

nie odczuwam potrzeby robienia skomplikowanych podkatalogów. W PI WBPP i tak mi sam wszystko porozdziela. Wiem, wiem... podział na filtry ma (niby) pomóc. Pewnie tak w Sirilu. W PI zupełnie bez znaczenia.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie dodać słowny opis co dana wartość oznacza - dla samego siebie bo pamiętać co jest co nie trzeba np.   _Filtr_$$FILTER$$_temp=$$SENSORTEMP$$°C_     da mi w nazwie pliku  "...  _Filtr_RED_temp=-10.1°C ..."

 

To ułatwia bo nawet w Windows Explorer można wyszukiwać np  *Filtr_RED*  i mi windoza sama wydzieli pliki z czerwonego filtra.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po instalacji wersji 3.0 nie działa mi wczytywanie obrazów. We wcześniejszej działało. Ktoś wie o co chodzi ? 

 

Edit : We wcześniejszej wersji sky atlas w ogóle nie znajdował LDN1235. W tej wersji już jest, natomiast nie działa pobranie obrazu z  serwera HIPS. Dla innych obiektów działa.


image.thumb.png.94aeb41a26d0bab5f3d3df5dffa06379.png

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po długich oporach powoli przestawiam się z APT na NINA. Jedą z rzeczy jaka jest w APT a nie widzę w NINA to przeglądanie wcześniej zrobionych zdjęć. W APT w zakładce image mamy listę zrobionych zdjęć i szybko możemy przejrzeć i odsiać nieudane fotki z dowolnego dnia. Jest też funkcja "auto cancel exposure", która przerywa ekspozycję jeżeli błąd prowadzenia osiągnie wyznaczoną przez nas granicę. Możemy dzięki temu uniknąć zdjęć z poruszonymi gwiazdami i nie tracimy czasu na dokończenie nieudaniej ekspozycji. Czy w NINA nie ma jakiejś szybkiej opcji przeglądania zdjęć i przerywania ekspozycji w trakcie jej naświetlania jeżeli wystąpi zbyt duży błąd prowadzenia? Ewentualnie może jakiś inny program polecacie do wstępnego odsiania nieudanych zdjęć?  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiesiek1952 Dziękuję serdecznie za te tutki! Ostatnimi czasy postanowiłem urozmaicić hobby i wejść trochę mocniej w astrofoto. Wcześniej przez wiele lat był czysty wizual. Gdyby nie te tutoriale pewnie grzebałbym się pół roku w Ninie i phd. Życzę rozwoju kanału i bardzo proszę o niezaprzestanie na obsłudze softu . Ma Pan gigantyczną wiedzę w temacie, proszę dzielić się nią ze światem ;) 
Pozdrawiam Krystian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Szymoff napisał(a):

Ja po długich oporach powoli przestawiam się z APT na NINA. Jedą z rzeczy jaka jest w APT a nie widzę w NINA to przeglądanie wcześniej zrobionych zdjęć. W APT w zakładce image mamy listę zrobionych zdjęć i szybko możemy przejrzeć i odsiać nieudane fotki z dowolnego dnia. Jest też funkcja "auto cancel exposure", która przerywa ekspozycję jeżeli błąd prowadzenia osiągnie wyznaczoną przez nas granicę. Możemy dzięki temu uniknąć zdjęć z poruszonymi gwiazdami i nie tracimy czasu na dokończenie nieudaniej ekspozycji. Czy w NINA nie ma jakiejś szybkiej opcji przeglądania zdjęć i przerywania ekspozycji w trakcie jej naświetlania jeżeli wystąpi zbyt duży błąd prowadzenia? Ewentualnie może jakiś inny program polecacie do wstępnego odsiania nieudanych zdjęć?  

 

 

No cóż. Programy się różnią i pewnie zawsze będą. Mamy wybór. 🙂  W NINA można podejrzeć zdjęcia w trakcie sesji w zakładce "Image History", po sesji w webbrowserze jeśli mamy plugin "Web Session History Viewer" (jest w tutkach).  W NINA jest po prostu nieco inne podejście bo program w założeniu ma działać w pełnym automacie (u mnie tak działa). Po każdym zdjęciu "w tle" jest oceniane HFR i ilość gwiazd. Jak przekroczy zadane normy to NINA może wywołać ostrzenie. Miernikiem zdjęcia jest dość obiektywne HFR. Masz do dyspozycji wszystko to co jest w "Triggers" i w "Loop" każde z nich może przerwać sekwencję. Np. ostatnio zacząłem używać "reconnect camera on download failure" bo mi się w nocy ze dwa razy zdarzyło to download failure i wystarczyło manualnie zrobić to "reconnect...". Teraz robi się samo i nie muszę wstawać z wyra.  

 

Moje osobiste zdanie na temat przerywania zdjęcia bo guiding "zaszalał" jest na NIE. Guiding "też człowiek" i też popełnia błędy i potrafi pokazać spory "peak" bo seeing zaszalał a guiding idzie jak powinien. Przerywanie klatki trwającej 10 min w NB po 9 min naświetlania "bo guiding" dla mnie nie ma sensu. Najczęściej tego na zdjęciu i tak nie widać a przed zakończeniem ekspozycji i tak nie wiadomo co wyjdzie. 

 

Założenie podstawowe to od określenia czy przerwać sesję jest "Observatory Control System" czyli jakiś OCS. U mnie tę rolę spełnia Cloudwatcher i tam ustawiam co uznaję za SAFE czyli jest sens robić kolejne zdjęcia. Jak się robi UNSAFE bo np. wieje to NINA parkuje teleskop i zamyka dach. Jak się w nocy poprawi to otwiera dach i wykonuje dalej zadaną sekwencję. To, poprawnie ustawione, działa naprawdę dobrze i poruszone klatki zdarzają mi się tylko wtedy jak zrobię override bo chcę coś zrobić na siłę kiedy rozsądek mówi "daj se spokój".  NINA jest programem od akwizycji. Od przeglądania zdjęć są inne programy. 

 

Program do wstępnej oceny - w PixInsight jest Blink. Bez Pixa dowolny FIT'sViewer, może być nawet ten wbudowany w ASI Studio. Fotki są i tak już na dysku więc co za różnica czym je wyrzucimy. 

 

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.