Skocz do zawartości

Czy znacie tę serię okularów: Sky Rover


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, dobrychemik napisał:

Ale coś się parametry nie zgadzają. Dla Sky Roverów podają zdecydowanie większe ER: okular 15mm ma mieć ER aż 22 mm, podczas gdy Altair 15mm ma ER równy 16mm. Podejrzewam, że sklep na Ali trochę nagina rzeczywistość.

Albo podaje ER od soczewki (która jest zagłebiona) a nie płaszczyzny korpusu okularu. 
https://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/binocular-accessories/binocular-eyepieces/apm-ultra-flat-field-15mm-eyepiece-65-fov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Lukacz napisał:

post-269196-0-66126600-1510470581.png

ale nie są nimi, swany  WO to  Erfle

A tu na przekroju pięknie widzimy, że..... modele 15, 18, i 24 to klasyczne okulary hybrydowe: połączenie konstrukcji Erfle'a (górne grupy o dużej średnicy) z dodanym barlowem (dolne soczewki o niższej średnicy) Podobną drogą poszedł Pentax w serii XW

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bartolini napisał:

Zrobiłem kolaż UFFa z niektórymi układami z patentu Naglera.

https://www.cloudynights.com/topic/651872-raytracing-nagler-ultrawides-patents/

430781051_uffvsnagler.png.a040f01b5ea77b74730e1c1db853090d.png

 

Ciekawe: stary Nagler z 81r. ogarnia tworzenie źrenicy trzema dubletami, podczas gdy APM przy dużo mniejszym polu 65* formuje źrenicę czterema grupami, w tym dwa dublety, co jest identyczne z patentem z roku 1988. To dobrze zwiastuje dla korekcji pola na brzegu, trochę gorzej dla zasięgu, kontrastu i łapania flar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do okularów znanych jako Ultra Flat Field, UHD od Meade pokrywają się z nimi ogniskowymi i polem - poza 10mm, "Meadowa"ma 60° https://www.meade.com/catalogsearch/result/?q=UHD

 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panie i Panowie, oto wspomniany w tytule Sky Rover 15mm z polem 65*

Po poczytaniu opinii postanowiłem kupić na Ali parkę tych okularów do bino. Niestety  - przysłano mi jedną sztukę:mad: która poniżej jest opisana "pro publico bono" oraz na giełdzie już czeka na nowego właściciela.

 

Ale do rzeczy - Okular jest świetny! Nie dziwię się, że do dużych kątowych APMów fabrycznie idzie ta właśnie seria z ogniskową 18 mm

Pierwsze moje skojarzenie - Vixen LVW: takie samo pole widzenia, świetna (naprawdę świetna!) optyka, obraz ostry do brzegu.

Mechanicznie też najwyższa półka - solidne, ładnie wykończone tuleje, wysokiej jakości guma na okularze i wygodna muszla oczna. Wyczernienie na świetnym poziomie, gwint filrtowy 1,25" na wejściu. Gdyby napis był grawerowany na zielono - Tele Vue bez dwóch zdań.

Szczerze polecam!

A moja historia z tym okularem skończyła się tak, że kupiłem parkę od Altair Astro, i co ciekawe są duże różnice w mechanice (okulary nie są parfokalne!) a wyczernienie w Altairze - mimo wyższej ceny - jest......dużo gorsze - w nosku 1,25" pozostawili goły, świecący się chrom!

FX309660.JPG

FX309655.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.