Skocz do zawartości

TeleVue Dioptrx - ktoś używał?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Z uwagi, że posiadam wadę w obu czach; astygmatyzm cylindryczny 0,75, przymerzam się do zakupu nakładek na okulary Dioptrx. Informacji na ten temat jak na lekarstwo. Czy to rozwiązanie faktycznie działa? Ktoś używał? Zamierzam je stosować z nasadką bino. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - chyba łatwiej będzie dobrać okulary do nasadki, z wystarczającym ER, żebyś mógł obserwować w okularach korekcyjnych. Raz widziałem takiego dioptrixa - chyba u Freberta.

Ostrząc helikalnymi focuserami w nasadce będziesz obracał okularami z wkręconym dioptrixem i przestawiał ich orientację względem gałki ocznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bartolini napisał:

Ostrząc helikalnymi focuserami w nasadce będziesz obracał okularami z wkręconym dioptrixem i przestawiał ich orientację względem gałki ocznej.

Myślę, że to nie będzie problemem. Pewna niewielka niedogodność.

 

Niestety, nie ma szans na pole widzenia rzędu 80-100st w okularach. A soczewki kontaktowe z korekcją astygmatyzmu cylindrycznego to podobno ciężki temat aby się do nich przyzwyczaić.

 

42 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

A szukałeś na CN?

Good idea :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić wygodnego Morfeusza? Te mało ergonomiczne pola 100st mają to do siebie, że nawet bez okularów trzeba głowę wcisnąć w muszlę oczną. A w ogóle, to chyba sam Dioptrix zabiera sporo ER, więc nie masz gwarancji że obejmiesz całe pole widzenia.

 

I jest jeszcze jedna zaleta obserwacji w okularach korekcyjnych - okulary są mniej podatne na zaparowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcinos napisał:

Myślę, że to nie będzie problemem. Pewna niewielka niedogodność.

 

Niestety, nie ma szans na pole widzenia rzędu 80-100st w okularach. A soczewki kontaktowe z korekcją astygmatyzmu cylindrycznego to podobno ciężki temat aby się do nich przyzwyczaić.

 

Good idea :)

Będziesz Musiał, po podostrzeniu fokuserem, luzować śrubki mocujące okular, żeby nim pokręcić i ustawić w odpowiednim położeniu. Jeżeli będziesz obserwował jedną parą okularów to OK.

Apropos CN to Dioptrx z Ethosem niby tak/niby nie ...

https://www.cloudynights.com/topic/466775-ethos-and-dioptrx/

 

BTW - będziesz miał z tym bino taką dużą źrenicę, żeby astygmatyzm przeszkadzał?

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, polaris napisał:

Nie lepiej kupić wygodnego Morfeusza? Te mało ergonomiczne pola 100st mają to do siebie, że nawet bez okularów trzeba głowę wcisnąć w muszlę oczną.

Kiedy ja lubię się rozglądać, po wszechświecie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się okazuje, że ja też mam astygmatyzm, nie jakiś straszny i w dzień jest spoko, ale w patrzeniu na gwiazdy już przeszkadza :(

I tak się zacząłem poważnie zastanawiać nad soczewkami kontaktowymi właśnie. Ma ktoś w ogóle jakieś doświadczenie z tego typu wynalazkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał:

BTW - będziesz miał z tym bino taką dużą źrenicę, żeby astygmatyzm przeszkadzał?

Zależy którą parą okularów, ale generalnie tak. 

 

Zamykając na przemian jedno i drugie oko, widzę różnicę w geometrii obrazu oraz lekkie przesunięcie. Zdaję sobie oczywiście sprawę z różnicy wynikającej z perspektywy - to nie to, test robiłem na odległych obiektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Się okazuje, że ja też mam astygmatyzm, nie jakiś straszny i w dzień jest spoko, ale w patrzeniu na gwiazdy już przeszkadza :(

I tak się zacząłem poważnie zastanawiać nad soczewkami kontaktowymi właśnie. Ma ktoś w ogóle jakieś doświadczenie z tego typu wynalazkami?

Soczewki to kwestia indywidualna. Ja, po prawie dwóch miesiącach prób, wolę jednak korygować astygmatyzm okularami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Obserwacyjne" oko u mnie ma -2,5 cylindra (czy coś koło tego) i do 3-4 mm źrenicy wyjściowej gwiazdy są do przyjęcia. Choć przy 4-7 mm też czasem obserwuje bez okularów. Poniżej 3 mm, jest ostro a musi być bo większe powiększenia są bardziej wymagające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy "cylindrach" jest problem narastający wraz z wielkością wady.

Okulary? - porażka, nie wiem jak można patrzeć przez okulary własne przykładając je do okularów teleskopu, to jakaś porażka. Ani wygodnie, ani dobrze, wszystko pływa i do tego praruje jak się patrzy blisko zenitu, ja po paru próbach odpuściłem.

 

Co do soczewek korekcyjnych, to są takowe, ale to też nie jest łatwe i miłe doświadczenie (aczkolwiek zależy od człowieka, o czym poniżej)

Po pierwsze - laserowy skan oczu, później mapowanie kształtu cylidnra dla każdego oka.

Wszystko po to aby firma wykonała odwrotne kształtem soczewki kontaktowe, ale uwaga! - szklane.

I tutaj jest pies pogrzebany, ja miałem ale mi się nie udało. Trzeba nosić je tak min. 2 tygodnie do miesiąca aby zobaczyć czy dasz radę i organizm się przyzwyczai.

Codziennie rano wkładasz sobie kawałek szkła do oka i wieczorem wyjmujesz, pilnując która to lewa i prawa. Trzeba je przed każdym założeniem umyć i trzymać w specjalnym płynie. Jest to trochę upierdliwe ale z czasem jak się nabierze wprawy zajmuje podobno parę minut. 

W moim przypadku najgorsze było to, jak zsunęła mi się taka szklana soczewka gdzieś w bok pod powiekę (nie powinna, jest samocentrująca się). Nie idzie jej samemu wyciągnąć, rośnie ciśnienie w oku, ból i straszny dyskomfort jak Cię kawałek szkła naciska gdzieś tam prawie w głowie. Ja to tak pamiętam.

Na koniec jedna najważniejsza zaleta - super wzrok!. Taka soczewka w pełni koryguje wadę wzroku. Można patrzeć przez teleskop jak normalnym okiem i chyba o to w tym wszyskim chodzi....

Sam się zastanawiam czy nie pójść na dobór soczewek szklanych, od jakiegoś czasu zauważyłem, żę wzrok mi się jeszcze bardziej pogorszył. przy małych powiększeniach (źrenica około 4mm), widzę gwiazdki kometki i do tego lekko rozmyte, zaczyna mnie to irytować...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wampum napisał:

Wszystko po to aby firma wykonała odwrotne kształtem soczewki kontaktowe, ale uwaga! - szklane.

Serio jeszcze w ogóle się produkuje soczewki kontaktowe ze szkła? Bo jak tak sobie przeglądam internety, to wszędzie piszą, że soczewki, nawet te na astygmatyzm, są z jakichś tam materiałów silikonowo-hydrożelowych (cokolwiek by to miało znaczyć, ale zakładam, że są to soczewki miękkie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Serio jeszcze w ogóle się produkuje soczewki kontaktowe ze szkła? Bo jak tak sobie przeglądam internety, to wszędzie piszą, że soczewki, nawet te na astygmatyzm, są z jakichś tam materiałów silikonowo-hydrożelowych (cokolwiek by to miało znaczyć, ale zakładam, że są to soczewki miękkie).

Hej.

Opisałem co powyżej, przy astygmatyźmie i stożku rogówki (one często idą w parze, ale bardziej jak ktoś ma "stożek rogówki" to siłą rzeczy astygmatyzm). Być może przy samym astygmatyźmie jest inaczej...

Link do poczytania dla zainteresowanych.

https://okulista.pl/artykuly/soczewki-kontaktowe-w-stozku-rogowki/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.