Skocz do zawartości

Metoda dryfowa i montaż


Rekomendowane odpowiedzi

To powiem Ci tak. Na początek sprawdź te tutki które tu podlinkowano. PHD2 ma wbudowaną metodę dryfu, wykonujesz po prostu komendy. Problemem jest to że po ustawieniu, które zajmuje godzinę i wielu iteracjach, jak zapuściłem PATa to wyszło że ustawienie dryfem było tak jakbym celując z Krakowa do Gdańska wpakował się do Szczecina. Najlepiej poświęć trochę czasu by podpiąć montaż do kompa, podłączyc go do programu typu CdC lub stellarium i nauczyć się robić plate solve. Tu na forum dostaniesz pomoc. Będzie to efektywnie później dla Ciebie, potrzeba cierpliwości ale oszczędzisz niesamowitą ilość frustracji i finalnie czasu. 

 

W PAT to kwestia 15 minut. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelarium i kabelek nie jest ci do niczego potrzebne. Naprawdę. Przy jego pomocy autor filmu obraca montaż w konkretne obszary nieba - to nie jest kluczowe w żadnym razie. Zrobisz to ręcznie albo z pilota.

Wystarczy na początek ustawić się trochę w prawo lub w lewo (bez znaczenia) od "południa" i w drugim etapie w tą samą stronę pojechać trochę "przed zachód" lub "trochę przed wschód" (zaleznie od tego czy startowałeś na zachód czy na wschód od "południa") żeby zrobić korekcję wysokości... 

Naprawdę w 45 min da się to zrobić co do piksela ;-) Pod warunkiem że montaż stoi stabilnie. To nie jest "roket sajens" ;-) 

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest tak. W astrofotografii każdy marzy o zdjęciu, więc leci na skróty. Piszę z autopsji. Gdybym poświęcił dodatkowy miesiąc na rozkminianie podstaw, to bym zaoszczędził jakieś 200 godzin znarnowanego naświetlania, dodatkowo pełnych frustracji. Lepiej skorzystać z dobrej metody niż półśrodków. Będzie mniej bolało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, kubaman said:

Bo to jest tak. W astrofotografii każdy marzy o zdjęciu, więc leci na skróty. Piszę z autopsji. Gdybym poświęcił dodatkowy miesiąc na rozkminianie podstaw, to bym zaoszczędził jakieś 200 godzin znarnowanego naświetlania, dodatkowo pełnych frustracji. Lepiej skorzystać z dobrej metody niż półśrodków. Będzie mniej bolało :)

Bez wątpienia. Ja zbieram sprzęt od kilku miesięcy i uczę się przez ten czas. Jeszcze żadnego zdjęcia nie zrobiłem (sic!) poza całą biblioteką klatek kalibracyjnych. Teraz głównie kwestia okropnej pogody), ale gdy będą dobre warunki i będę miał czas to wiem dokładnie co mam zrobić.

Przede mną kwestia obróbki, ale to już głównie "w praniu" opanuję.

Pośpiech nie ma najmniejszego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, delaa napisał:

Dryf w PHD - to nie jest na skróty - ino trza umić.

Ja naprzykład umim ;-)

Albo jeszcze nie podejmowałeś tematów wymagających czegoś więcej niż nastu minut kątowych wyrównania na polarną. To nie złośliwość, tak faktycznie może być. Ja nie promuję jakiejś tam metody tylko akurat dryf (może tylko w Polsce przy naszym seeingu) jest słaby. Wystarczy zobaczyć kilka tutków z YT by się zorientować jak bardzo dryf.. dryfuje. Kolesie korygują 10 razy, już już mają piksele dekladności i nagle po przekręceniu pokrętła o nanometr trend wariuje i jest wywalony w kosmos o 300 pikseli, czyli całe stopnie. To można sobie samemu zobaczyć. Ja trend zbierałem po ok 20 minut na korektę Alt-Az i dokładność to 20 minut. PAT to wykrył w minutę i pozwolił skorygować w 10 minut do poziomu poniżej minuty. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman - przykro mi, nic mi nie lata i leży "na płask" przy skali guidingu 3.22 arcsec/pix. Oczywiście to nie jest"wyzwanie" ale wystarczy żeby sprawnie zbierać materiał w moich warunkach. Może dlatego że jestem cierpliwy i uparty jak osioł... Zaryzykuję że przy sprawnym montażu i prawidłowo skonfigurowanym guidingu to jest wystarczające dla 99% kolegów których spotykam tu na forum ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

W tej metodzie dryfowej robi się 60 sekundową klatkę, pierwsze 10 sekund jest bez prowadzenia, a 50 sekund z prowadzeniem, własnie ja próbuję robić według tego video co wstawił Tayson

Pierwsze 10 sekund bez prowadzenia jest po to żeby zorientować się który koniec zdryfowanej gwiazdy jest jej początkiem, żeby dowiedzieć się czy gwiazda dryfuje w góre czy w dół, możesz zrobić jedną klatke 10 sekund i drugą 60 sekund czy ile potrzebujesz, i następnie przeglądać klatki jedna po drugiej i zaobserwować dryf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apka PS Align na iPhone ma możliwość ustawiania na Polarną bez widoczności. Sam próbowałem tylko testowo. Na YT jest kilka filmików pokazujących jak to robić. Można to potraktować jako ustawienie przybliżonego punktu startowego dla dokładniejszych metod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jan Astralbreeze napisał:

 

"Należy naświetlać 10 sekund bez prowadzenia i 50 sekund z ...

 

A moze zamiast wlączać szybko prowadzenie odwróć procedurę 50s naświetlaj z prowadzeniem i 10 z bez. Wydaje mi się ze wystarcz nacisnąć strzalkę  w lewo i montaż sie zatrzyma... jeśli nie,  napewno zwolni i  gwiazda zrobi ogonek lub kreskę 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mirek01 napisał:

A moze zamiast wlączać szybko prowadzenie odwróć procedurę 50s naświetlaj z prowadzeniem i 10 z bez. Wydaje mi się ze wystarcz nacisnąć strzalkę  w lewo i montaż sie zatrzyma... jeśli nie,  napewno zwolni i  gwiazda zrobi ogonek lub kreskę 

M.

 

Najlepiej, żeby montaż już trochę chodził. Żeby nie było luzów. Potem go zatrzymujesz. Włączasz naświetlanie, po 10s włączasz prowadzenie, naświetlasz kolejne 50s, wyłączasz naświetlanie. Bardzo ważne robić to w ten sposób żeby napęd był zawsze "napięty", a przejście bardzo ostre. Ważne też, żeby pilnować czasów, bo jak raz naświetlisz 10s a potem 12s bez prowadzenia, to porównywanie klatek będzie bezcelowe. Oczywiście, w końcu się uda, bo to metoda prób i błędów, ale im mniej błędów tym szybciej idzie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.