Skocz do zawartości
  • 0

Filtr do miasta


tomtom

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
2 godziny temu, M4teusz napisał:

Najlepszym filtrem do mgławic i galaktyk jest ciemne niebo obserwowanie z miasta galaktyk i mgławic to raczej słaby pomysł,

Chyba nie o to chodziło w pytaniu.

 

Zasadniczo do obserwacji wizualnych nie ma potrzeby nawet rezerwowania aż takiego budżetu na filtry. Kup na początek dwa filtry: UHC do mgławic i jakiś antyLP (Moon and SkyGlow) do całej reszty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

@tomtom zależy jakie masz niebo i miejscówkę. Jeśli masz latarnie w zasięgu wzroku (degradujące adaptację do ciemności), i niebo bortle 8 lub 9, to żaden filtr nie pomoże. Możesz nie zobaczyć przez teleskop nawet M31 poza jasnym jądrem. Wówczas konieczna będzie kamera, wąskie filtry, napęd itd, ale to już inna para kaloszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Kolego @tomtom zacznij proszę od podania jakim niebem dysponujesz, bo jak na razie to takie doradzanie jest jak wróżenie z fusów. Na tej stronie znajdziesz informacje pod jakim niebem jesteś: https://www.lightpollutionmap.info

 

Podaj więcej szczegółów dotyczących swojej aktualnej miejscówki, tak jak pytał @lkosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
1 minutę temu, Tuvoc napisał:

Kolego @tomtom zacznij proszę od podania jakim niebem dysponujesz, bo jak na razie to takie doradzanie jest jak wróżenie z fusów. Na tej stronie znajdziesz informacje pod jakim niebem jesteś: https://www.lightpollutionmap.info

 

Podaj więcej szczegółów dotyczących swojej aktualnej miejscówki, tak jak pytał @lkosz

Dokładnie. Ja też obserwuję z miasta i M57 dostrzegam bez problemu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Drogi kolego.

Masz 10" lustra i niestety słabe niebo. 

Ja też mam 10" i SQM 20.09 to co prawda ciut lepiej ale też szału nie ma.

Ja bym zrobił tak. Zamiast wydawać 1000pln na filtr,który pomoże niewiele albo wcale kupiłbym dobry okular i zadowolił się obiektami będącymi w zasięgu twojego lustra nawet w mieście. Jest mnóstwo gromad otwartych,kolorowych gwiazd, Księżyc,planety. Te słabsze to tylko dymki i ich obserwacja z miasta sprowadza się do stwierdzenia że tam są. Zaraz podniesie się Orion a jego mgławicę pewnie i u Ciebie da się podziwiać. Też miałem swego czasu chcicę na filtry mgławicowe lecz odpuściłem. Jest co oglądać nawet bez nich.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

@tomtom niebo masz nawet niezłe (bierz poprawkę że ja mam bortle 9 i zaniżone oczekiwania). Zapakuj teleskop na wózek albo hulajnogę i spróbuj stanąć w miejscu gdzie nie ma żadnych świateł (jakaś polana w parku, cmentarz), i sprawdź czy będziesz widzieć jasne eMki. Ewentualnie spróbuj inną sztuczkę: rób wszystko z okularami przeciwsłonecznymi na nosie (najlepiej takimi dużymi sportowymi), odchylaj je tylko nieznacznie do patrzenia przez okular, osłaniając oczy rękoma po bokach. Myślę że powinieneś dzięki temu złapać obiekty bez filtrów. Jeśli wtedy będzie przeszkadzać bardzo jasne tło (czyli LP), to dopiero wówczas pomoże filtr UHC, moon&skyglow, jakiś szeroki h-alfa, czerwony itd. zależnie od obiektu.

 

Kluczem jest adaptacja wzroku do niemal absolutnej ciemności, bo do mgławic trzeba dużego ISO, bez tego filtry nie pomogą :)

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Kiedyś tutaj na forum polecono mi filtry UHC/CLS/Moonglow firmy SVBony z Aliexpress. 

 

Z podwórka mam niebo ok 20 mag, także podobne warunki i również dużego dobsona do obserwacji. Przyznam, że szału nie ma, ale taki CLS np nieźle przyciemnia tło i dodaje na mgławicach lepszy kontrast.  Niektóre świeca nawet na niebiesko. Caly zestaw kosztuje jakieś 140zl. 

 

Nie oczekuj cudów, ale możesz spróbować. Na pewno lepiej tak niż bez filtrów. Poza tym nie baw się w okulary słoneczne w nocy. Szkoda wzroku. :)

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź, wiem że ciemne niebo to najlepsza opcja niestety nie mam możliwości wyjazdów, m31 dostrzegam :D nawet przy latarniach dookoła, lecz np. m57 tylko z kamerką i chciałem ten fakt zmienić gdyż wygodniej po prostu mi patrzeć przez okular, nie chciałem iść w pół środki i kupować kilku tańszych zamienników tylko wydać raz i być zadowolonym rozważam zakup Lumicon Deep Sky czy będzie to dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1
Godzinę temu, tomtom napisał:

Witam serdecznie szukam odpowiedniego filtru do dobsona 10" do obserwacji z miasta mgławic, galaktyk, gromad wiem że jednym filtrem tego nie ogarnę proszę o pomoc w doborze odpowiednich gdyż z wyczytanych informacji mam mętlik w głowie budżet na 1 filtr to około 1k.

Najlepszym filtrem do mgławic i galaktyk jest ciemne niebo obserwowanie z miasta galaktyk i mgławic to raczej słaby pomysł,

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.