Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka z IS


swnw

Pytanie

Nie miałem lornetki ze stabilizatorem obrazu i zawsze patrzac na średnicę obiektywu 30 - 36mm., myślałem - za mało. Jak działa IS wiem bo mam Canon EF 70-200mm f/4L IS USM i nie raz byłem pod wrażeniem tego co mogłem "z ręki".

Przeczytałem https://garyseronik.com/review-canon-10x30-is-ii-image-stabilized-binoculars/ i https://www.cloudynights.com/topic/569778-anyone-use-a-canon-10x30-is-for-astro/ zajrzałam na astrofora i okazało się,że ludzie takie lornetki znaja i stosują.

Zacząłem sie zastanawiać czy na Astropolis ktoś takich lornetek używa, ma doświadczenie, spotrzeżenia?

Edytowane przez swnw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To trzeba samemu sprawdzić. Jedni są zadowoleni inni nie. Po części jest to kwestia indywidualna - wyczulenia na niewielkie zmiany oglądanego obrazu. Warto w jakimś sklepie przetestować na własnych oczach. Ja sprawdziłem na dwóch różnych lornetkach ze stabilizacją Canona i na obu przeszkadzało mi lekkie drganie obrazu i spadek ostrości. Co ciekawe, sprzedawca tego nie odczuwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Arek_P napisał:

To trzeba samemu sprawdzić. Jedni są zadowoleni inni nie. Po części jest to kwestia indywidualna - wyczulenia na niewielkie zmiany oglądanego obrazu. Warto w jakimś sklepie przetestować na własnych oczach. Ja sprawdziłem na dwóch różnych lornetkach ze stabilizacją Canona i na obu przeszkadzało mi lekkie drganie obrazu i spadek ostrości. Co ciekawe, sprzedawca tego nie odczuwał.

Sprzedawca to odczuwał chęć sprzedania towaru:original:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gary Seronik, dość znana postać jeśli chodzi o obserwacje lornetkami uważa swojego Canona 10x30 za jedną z najczęściej użytkowanych przez siebie lornetek :) Co więcej przyznał, że dzieki stabilizacji widzi tyle samo co w 7x50 :)

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od kiedy mam Canona 15x50 IS nie wyobrażam sobie, że może być lornetka bez stabilizacji :) Np. teściu ma Zeissa 8x30 (skąd inąd bardzo fajny sprzęcik) - no ale mogę już przez nią patrzeć, raz że powiększenie za małe, a dwa że obraz się trzęsie :)

Do astro nie jest ona idealna, bo mogłaby mieć większą źrenicę wyjściową, ale naprawdę fajnie się przez nią patrzy i obrazy daje bardzo ładne. Kupiłem sobie za parę złotych u Chińczyków przejściówki pozwalające zamontować na wlocie standardowe filtry 2", więc co większe mgławice też można przez nią całkiem fajnie zobaczyć nawet z mojego balkonu oświetlonego pobliskimi latarniami. Księżyc też bardzo fajnie się w niej prezentuje, piętnastokrotne powiększenie pozwala już naprawdę sporo na nim zobaczyć. Zresztą nawet sylwetkę ISS da się rozpoznać - widać charakterystyczny kształt litery H.

Jak mam ochotę na szybko sobie na coś tam zerknąć, to po prostu biorę lornetkę, wciskam magiczny guziczek - i można patrzeć :D Fajna sprawa też np. do samolotów czy podglądania ptaków i innych zwierzątek.

 

Sam stabilizator działa podobnie jak w obiektywach; jeśli ręce odpowiednio mocno się trzęsą, to obraz nie jest idealnie nieruchomy, tylko tak sobie powoli pływa - może to być nieco irytujące (ale i tak jest to sto razy lepiej niż bez stabilizacji). Lornetka jest dość ciężka (bodaj 1,2kg), więc dobrze sobie jednak ręce o coś oprzeć (np. o balustradę balkonu).

 

Edit - widzę, że nadużywam słowa "fajnie" :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zajrzałem na stronę Canona do specyfikacji twojej lornetki

 

Układ regulacji ostrości - Ruch obiektywu
Sposób regulacji ostrości- Ręczne ustawianie ostrości
Sposób korekcji dioptrii - Pierścień korekcji dioptrii
Zakres korekcji dioptrii: +/- 3,0 m-1 (dioptria)

 

Jak to działa w praktyce?

Edytowane przez swnw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ona tylko wygląda tak trochę nieortodoksyjnie, obsługa jest dokładnie taka sama, jak każdej innej lornetki z centralnym ustawianiem ostrości (no, plus magiczny guziczek od stabilizacji) - kręcisz pokrętłem i ustawiasz ostrość, a na prawym okularze możesz sobie skorygować dioptrie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nikon Stabileye 14x40 regularnie pojawiał się ze mną w Bukowcu. Ra był również ZEISS 20x60s.

Ale o Nikonie - optyka bardzo dobra, mechanika solidna, zasilanie bezproblemowe (4x AA).

Czy używałbym jej do astro mając ją prywatnie - bez wahania!

Czy kupiłbym ją jako lornetkę do astro - raczej nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Krzysztof z Bagien dzięki za wyjaśnienie.

Ta optyka właśnie. Canon ma - możliwe, że najlepszą. Jeśli ta w lornetkach jest podobna do tej w obietywach to trudno znaleźć coś co ją pokona.

Optyka Nikona: tu dużo zależy od gustu - klany Canona i Nikona zwalczają się od lat, ale nikonowskiej optyce trudno coś zarzucić.

Cena takiej 15x50 IS jest jak przyzwoitej lustrzanki czyli niemało.

Jednak jak do klasycznej lornetki dokupi się porządny statyw to chyba wyjdzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.