Skocz do zawartości

Narrowband nieortodoksyjny - He, Ar, Ne, tlen niezjonizowany


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Tak, widziałem to już. Pytanie czy ktoś z tutaj obecnych ma odpowiednie filtry? Przyznam, że temat mnie ciekawi, bo jest taki... astronomiczno-chemiczny :)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja osobiście najbardziej jestem ciekaw argonu albo innych pasm w podczerwieni - na pewno jest coś ciekawego pomiędzy 850nm a 1000nm... ?

Powyżej 850 nm nie interesuje mnie, bo w tym zakresie filtrów już nie sprawdzę :)

Myślę, że najbardziej niedoceniany jest hel - drugi pierwiastek pod względem rozpowszechnienia, musi być co rejestrować. Jutro postaram się przejrzeć moją bibliotekę widm filtrów - może jakaś kombinacja filtrów da w miarę wąski zakres transmisji akurat w którymś z podanych wcześniej pasm. Szansa niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dobrychemik napisał:

Myślę, że najbardziej niedoceniany jest hel - drugi pierwiastek pod względem rozpowszechnienia, musi być co rejestrować. Jutro postaram się przejrzeć moją bibliotekę widm filtrów - może jakaś kombinacja filtrów da w miarę wąski zakres transmisji akurat w którymś z podanych wcześniej pasm. Szansa niewielka.

Filtry możesz dostać od Chroma, albo coś wybrać z katalogu Edmund Optics czy na Ebay od Bjomejag. Jonizacja helu wymaga dużej energii więc zazwyczaj świeci bardzo blisko białego karła/gwiazdy Wolfa-Rayetta:

channel-he2.jpg.f13a236db24ec58a6f0d5888dfc0bffc.jpg

 

Problem z Helem 587 to fakt że przypada w paśmie zaświetlenia lampami sodowymi ;)

 

Z [O I] jest o tyle ciekawiej że może to mieć jakiś ciekawszy kształt:

6138009296_b148695df3_z.jpg.407ad3bb78c15cb47718743f7b282ace.jpg

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, riklaunim napisał:

Jonizacja helu wymaga dużej energii więc zazwyczaj świeci bardzo blisko białego karła/gwiazdy Wolfa-Rayetta:

 

 

Wszystkie sensowne pasma helu w zakresie widzialnym pochodzą od niezjonizowanych atomów: 388.9, 447.1, 501.6, 587.6, 667.8, 706.5. Oczywiście nadal potrzebne jest źródło energii do wzbudzenia atomu.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

 

Wszystkie sensowne pasma helu w zakresie widzialnym pochodzą od niezjonizowanych atomów: 388.9, 447.1, 501.6, 587.6, 667.8, 706.5. Oczywiście nadal potrzebne jest źródło energii do wzbudzenia atomu.

 

Możesz próbować jak masz dobre niebo i dostęp do mgławic planetarnych i tych generowanych przez gwiazdy Wolfa Rayeta. Hel daje ciekawe fałszywe kolory, natomiast tlen może dać więcej niż nietypowe kolory. Będąc dokładnym można dorzucić jeszcze wąskie pasmo bez emisji by mieć wydzielone części emisyjne mgławicy.

 

Swego czasu ktoś na brytyjskich forach też kombinował filtry na [Ne-III] dla 386nm co jest dość ekstremalne jak na astrofotografię DS (gdzie na [O III] w zieleni ludzie już lubią narzekać). Ja zbierałem filtry z Bjomejaga a potem jak Edmun robił wyprzedaż to od nich parę (choć to były takie biedne filtry na nieduże matryce). Chroma może dać ci dowolny rozmiar w bardzo dobrej jakości, tyle że w cenie premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

Ja na razie jeszcze nawet nie mam odpowiedniej kamery, a co dopiero tych filtrów w makabrycznych cenach :)

Jak wyszukasz coś w sklepie Bjomejag to ceny nie są wysokie, tańsze niż zwyczajne filtry astro, do tego nieduża kamera mono bo na więcej te filtry nie pozwolą... i gotowe ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, riklaunim napisał:

Jak wyszukasz coś w sklepie Bjomejag to ceny nie są wysokie, tańsze niż zwyczajne filtry astro, do tego nieduża kamera mono bo na więcej te filtry nie pozwolą... i gotowe ;)

 

Popatrzyłem, rzeczywiście ciekawe filtry tam można znaleźć, niestety bardzo małe.

 

Tak sobie myślę, jakie fantastyczne animacje obiektów można by robić mając szereg filtrów wąskopasmowych obejmujących całe spektrum od UV do IR. Zebrane cząstkowe zdjęcia połączyć następnie w animację pokazującą zmiany wraz ze stopniowym zmienianiem długości fali. Ambitne i drogie zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

Tak sobie myślę, jakie fantastyczne animacje obiektów można by robić mając szereg filtrów wąskopasmowych obejmujących całe spektrum od UV do IR. Zebrane cząstkowe zdjęcia połączyć następnie w animację pokazującą zmiany wraz ze stopniowym zmienianiem długości fali. Ambitne i drogie zadanie.

Są kamery tego typu, dość specyficzne, niekoniecznie tanie. Co do efektu - to może być trochę rozczarowujący - w większości długości fal będzie obraz jedynie refleksyjny. Opcja dobrych fotografii w poszczególnych pasmach emisji byłaby ciekawa, choć intensywność sygnału jest dobra tylko dla kilku.

 

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

Popatrzyłem, rzeczywiście ciekawe filtry tam można znaleźć, niestety bardzo małe.

20-25mm wystarczy dla większości matryc kompatybilnych z filtrami 1,25". QHY ma też kamerę z wbudowanym kołem filtrowym na 11-12mm filtry.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

Popatrzyłem, rzeczywiście ciekawe filtry tam można znaleźć, niestety bardzo małe.

 

Tak sobie myślę, jakie fantastyczne animacje obiektów można by robić mając szereg filtrów wąskopasmowych obejmujących całe spektrum od UV do IR. Zebrane cząstkowe zdjęcia połączyć następnie w animację pokazującą zmiany wraz ze stopniowym zmienianiem długości fali. Ambitne i drogie zadanie.

W UV można :D Pytanie czy coś ciekawego pokaże. Poniżej M 42 w UV:

Image11_L.thumb.png.c991954e9c51d1d9ec6c407a87c93ebd.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałości po supernowych powinny być lepszym celem do skanowania po różnych zakresach - dużo ciężkich pierwiastków powinno świecić na swoich liniach. Za parę lat przydałby się jakiś wybuch - może do tego czasu zbiorę sprzęt ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.