Skocz do zawartości

MTO 500/MC3M5CA w astrofoto


Astroigi

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko

Chcę zapytać posiadaczy/doświadczonych z MTO 500 czy jest to coś wartego uwagi jeżeli chodzi o astrofoto, czy posiada jakieś poważne i widoczne wady optyczne i czy będzie to dobry zamiennik dla Taira 3s, którego aktualnie posiadam.

Zawiodłem się na tairze pod względem aberracji chromatycznej i szukam sensownego cenowo zamiennika do fotografii DS-òw 

Pozdrowionka, Igor

 

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Rubinara 500/5.6 i to był dobry sprzęt do Księżyca czy Słońca, zabierałem go zawsze na całkowite zaćmienia. Do foto ds raczej się nie nadawał, nawet nie próbowałem.

Z tego co natomiast czytałem o wersji MTO to raczej był sporo słabszy optycznie i mechanicznie. Nie polecam.

Aktualnie posiadam MTO 11CA czyli 1000mm ale też z zamiarem fotografowania ww obiektów.

Do 300mm z budżetowych propozycji polecałbym za to Sonnara 300/f4, na 5.6 aberracje są już niewielkie, w większym budżecie szukaj starej wersji Canona 300/f4, dobre sztuki można znaleźć na ebayu za 2200-2500 zł.

A z nowości w tym przedziale ogniskowych William Optics Cats to zapewne najlepszy wybór.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ciężko uciec od AC w starych obiektywach. Sporo też zależy od sztuki, one często trochę przeżyły. Do korekcji AC polecam program ImagesPlus, teraz darmowy. Zmniejszamy gwiazdy osobno w kanałach R G B co pozwala znacznie się jej pozbyć

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Astroigi napisał:

 

Zawiodłem się na tairze pod względem aberracji chromatycznej i szukam sensownego cenowo zamiennika do fotografii DS-òw 

A jak ostrzysz? Jeżeli ostrzy się z np. maską bathintova, to aberracja będzie duża. Trzeba ustawić ostrość tak, aby gwiazdki były w miarę ostre przy zachowaniu minimalnej aberracji. A jeżeli domkniesz do F/8, to aberracja będzie szczątkowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Rubinara 500/8, który był chyba najlepszy z całej serii - taki fajny obiektyw do łapania  ISSa czy dokumentowania zjawisk typu, koniunkcje, zaćmienia. Ostatnio sprawdzałem ile kosztują używki i jestem w szoku. W tych pieniądzach można wyhaczyć jakiegoś małego, używanego edka w okolicach ~70mm apertury. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

A jak ostrzysz? Jeżeli ostrzy się z np. maską bathintova, to aberracja będzie duża. Trzeba ustawić ostrość tak, aby gwiazdki były w miarę ostre przy zachowaniu minimalnej aberracji. A jeżeli domkniesz do F/8, to aberracja będzie szczątkowa.

Bahtinovem jeszcze nie ostrzyłem więc jeżeli to co mówisz to prawda to się boję tej aberracji jeszcze bardziej :mega_shok: i tak wiem o F8 ale do tego potrzeba guidingu jeżeli się chce otrzymać sensowny SNR, a kamerki do tego jeszcze brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście natrafiłem na zagraniczny wpis o tym że Carl Zeiss Tessar 300mm F4 to siekiera na F6.1 ale jedyna sztuka jaką znalazłem w Polsce idzie za 2000 zl więc "troszkę" ponad mój budżet...

 

Wpadłem również na pomysł jak mógłbym znacznie zredukować AC jeszcze przed stackowaniem ale to by wymagało robienia zdjęć pod każdy kanał RGB oddzielnie i nie wiem czy jest faktycznie sens nawet próbować.

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam do tematu

Czy ktoś używał Samyanga/Rokinona 300mm F6.3 do astrofoto i chciałby się podzielić wrażeniami? 

Chcę opinii kogoś kto używał a nie opinii opartych na specyfikacji i "gdzieś czytałem/słyszałem" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edek 80/600 bedzie dobra opcją. Bardzo dobra optyka za przyzwoite pieniądze.  Kiedyś robiłem astrofoto Rubinarem 500 f/5.6, ale to jeszcze na kliszy. Działał dobrze, ale był trudny w obsłudze. Pływał termicznie. To samo z MTO1000, ale ten to juz do DS sie nie nadawał. Za ciemny. Tak jak Darek pisał MTO to obiektywy raczej do Księżyca i Słońca. Z krótkich ogniskowych Canon 300/4 L bez IS ma całkiem małą AC. Bardzo fajne szkło.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.