Skocz do zawartości

Okular 40+ mm


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam okularu o ogniskowej 40mm lub więcej. Przetestowałem już kilka tanszych konstrukcji, ale żadna mnie nie usatysfakcjonowała.  Z kolei TeleVue odpada cenowo. Pozostały mi jeszcze do sprawdzenia dwie raczej chwalone konstrukcje:

- WO SWAN 40

- ES 68/40

 

Chciałbym, aby okular dobrze sprawował się w Maku F12, jak i w EDku F7. Który bardziej polecacie? Dodam, że zależy mi na polu widzenia powyżej 60 stopni, więc ploesli nie biorę pod uwagę.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWAN 40 to pięknie wykonany  okular z bardzo dobrymi powłokami - ale jednak Erfle. Używałem jego z achromatem 150 f/8 i ED80 i dawał fajne obrazy, ale jednak trochę astygmatyzmu na krawędzi pola było. ES40 miałem z Makiem 180 więc sprzętem o miejszej światłosile i tam były szpileczki. Ogólnie ES40 to nowocześniejszy okular - prawdpodobnie klon Panopticów. Wadą może być mega duży ER - osobie bez okularów trudno utrzymać oko w odpowiedniej pozycji. Przy nie w pełni rozszerzonej źrenicy jest trochę fasolkowania. Może być potrzebna drukowana muszla.

Zastanów się jeszcze nad ES40 62*. Czytałem na CN że seria 62* jest jeszcze lepiej skorygowana niż 68* i jednocześnie mniej wrażliwa na pozycję oka.

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartolini napisał:

 

Zastanów się jeszcze nad ES40 62*Czytałem na CN że seria 62* jest jeszcze lepiej skorygowana niż 68* i jednocześnie mniej wrażliwa na pozycję oka.

Miałem  z tej serii 26mm 62° i był bardzo wrażliwy na osiowe patrzenie, korekcja na więcej niż brzegach pola kiepska w f10. Wolałem używać kitowego plossla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxvision 40/68* lub Meade SWA 40/68*. 

Świetne szkło, ale to granat. Wygodny ER. Regulowana muszla działa bardzo dobrze. 

Do f7 jak najbardziej się sprawdzi i będzie dobrze skorygowany po brzeg. 

Ja parę razy użyłem w F6 i jest ekstra pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Zapomniałem dodać, że jednym z priorytetów jest też to, by Żonie wygodnie się używało ten okular podczas podziwiania widoków za dnia.

 

Panie, w takim razie ten okular to jest INWESTYCJA !

Może się wielokrotnie zwrócić, więc jest warta każdych pieniędzy.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu porównywałem w APO 80/480 trzech muszkieterów:

- UO Koenig MK-70

- WO Swan 

- ES 40/68

 

Najlepszy był UO, w szczególności na brzegu. ES rozczarował mnie ogromną dystorsją i właśnie brzegiem. Poza tym jest za gruby, by użyć go w budowanym bino 2x102. 

Skończyło się na tym, że UO sprzedałem, bo nie widziałem szansy na zakup drugiej sztuki (służy w redakcji czasopisma "Urania", podszedł w zacne ręce) a mam parkę łabędzi od Wiliam Optics.....

Ten WO Swan to rzeczywiście nie jest to "reaserch grade" optyka, ale jest na tyle wąski, że da radę w obserwacjach obuocznych.....

Panoptic z powodów cenowych nie wchodził w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Zapomniałem dodać, że jednym z priorytetów jest też to, by Żonie wygodnie się używało ten okular podczas podziwiania widoków za dnia.

czasami prościej jest dobrać żonę do posiadanych okularów niż odwrotnie....:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.