Skocz do zawartości

"Niebieskie jezioro" na Księżycu


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

no tu na pewno będzie rządzić apertura i seeing. 

Sprawdziłem swoje stare fotki, również z SCT 9,25'' i jakąś "mgiełkę" widać już na tym zdjęciu, a to jest przy natywnej ogniskowej:

Tutaj mały crop po resize x1,7:

Try_on_INA_DxO_resize.jpg.8a8fcd32c0faa13a0f1fa0a0e847d97b.jpg

 

Pewnie jak się trafią warunki to trzeba będzie powalczyć z różnymi kombinacjami barlow'ów.

 

Przeglądając w jakiej skali są robione niektóre zdjęcia w wątku "zakamarków", myślę że niejeden "lunarysta" już złapał INA'ę na swoich zdjęciach, ale do tej pory oczy skupiały się na Apeninach a nie z boku.

Podobnie jak na moim zdjęciu widać ją np na fotce @lemarc'a tutaj:

 

Będzie to ciekawy cel na perfekcyjny seeing :astronom:

 

 

 

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Żeby nie było, walczę, ale pogoda nie rozpieszcza. kanały w falującym powietrzu nie składają się dobrze, tzn. jedno miejsce dopadujesz - reszta odjeżdża. To jest R + B i sztuczny G, żeby było mniej odjechania kolorów. Ale seeing był 3-4", więc nadziei nie miałem. Spróbuję kolorową kamerką - może nie rozjedzie się, matryca nie pozwoli. "Kolor" na Księżycu w ogóle dyskusyjny, bo tu saturację podbiłem jak gimnazjalista robiący M42 w PS :) I nic (40%, choć normalnie w DS dodaję 20% i rodzinie od razu się podoba).

 

Czekamy na pogodę zatem.

 

image.jpeg.2e3a5f5c9360a95f7d2cc0d88af48591.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tej fazie raczej nie da się jej wysupłać z otoczenia, nawet niebieski filtr słabo sobie radzi, tym bardziej że w tym kanale szczegół jest gorszy niż w czerwonym. Trzeba poczekać aż terminator zbliży się do tego obszaru i uplastyczni struktury terenu. Przed laty udało mi się zarejestrować "INĘ" przy ukośnym oświetleniu. Poniższa fotka zrobiona jest jest przez niebieski filtr wizualny teleskopem SCT 10" i kamerkę mono DMK21.04. To jaśniejsza plamka w centrum elipsy. Musiałem agresywnie obrabiać.

 

video0004 21-02-27 23-42-55xx.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś w 8" próbowałem dostrzec Inę. Trudno ocenić jednoznacznie, ale być może coś tam majaczyło.

 

Dalej Mons Piton, Montes Spitzbergen i krater Archimedes. Wspaniale plastyczne Montes Apenninus. Między nimi, a Mare Serenitatis leżą Lacus Odii i Lacus Felicitatis. Na tym drugim, w pobliżu Mons Agnes leży ciekawa formacja Ina o rozmiarach ok. 3x3 km (1,6"), ale bez wyraźnych struktur w wysokości, co bardzo utrudnia jej dostrzeżenie. Położona jest mniej więcej w połowie odległości między kraterami Yangel i Sulpicius Gallus G. Tego wieczoru nie byłem w stanie dostrzec jej w wyższych powiększeniach (171x i wyższych), zapewne z powodu obniżenia kontrastu. Natomiast w powiększeniu 96x raz po raz dawała się wypatrzeć ciemniejsza struktura kontrastująca z jaśniejszą Mons Agnes. Kto wie, może to była Ina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wczoraj wbrew wszystkim prognozom trafiło się parugodzinne okienko obserwacyjne i na dodatek taki seeing, że przyszło mi do głowy spróbować wypatrzeć to księżycowe cudo.
Niestety, na mapach na telefonie nie dałem rady tej Iny odnaleźć, a szkoda mi było tracić takie warunki na detaliczne kopanie w internetach.

Więc teraz odrabiam zadanie domowe, żeby na przyszły raz być już dobrze przygotowanym.

Przy tej okazji znalazłem taką fajną stonkę o Inie, także z historią badań nad tym niesamowitym obiektem.

 

Gdybym tylko miał gdzieś na wierzchu to zdjęcie kolegi @bartoszw, to kto wie, co by się wczoraj stało:

 

ina_bartoszw.jpg.75f28e14ffb7ce4e3ef2be51cb6efbc6.jpg

 

Przy obecnej fazie 75 % ten obszar widać bardziej tak jak na zdjęciu dolnym.
Na pewno widziałem te kraterki w Lacus Felicitatis widoczne jako jaśniejsze plamki powyżej i poniżej Iny, i widziałem je lepiej niż pokazują te zdjęcia.
Falowanie obrazu było minimalne, super przejrzystość, mogło być lepiej tylko jakby Księżyc był jeszcze wyżej, bo obserwowałem gdzieś pomiędzy 17-tą a 19-tą, a potem zabawę zakończyły chmury.

W każdym razie zachęcam wszystkich wielbicieli tego obiektu aby przy dobrych warunkach próbowali szczęścia nawet mniejszymi sprzętami.
Jakby seeing pozwalał dostrzec jakieś kraterki w Plato, to jechać z polem widzenia tak, żeby jego środek wypadał pośrodku pomiędzy kraterami Canon i Manilius, gdzie leży sobie Lacus Fecilitatis, a potem wspomagać się powyższymi zdjęciami.

SkySafari 6 Plus na telefon też znajduje Inę, ale mapa jest w takiej rozdzielczości, że w żaden sposób nie może to pomóc w odszukaniu Iny w okularze.

Teraz też wiem, że Inę dobrze pokazuje mój "Moon Atlas 3D" na telefonie, tylko że jest nieopisana i samemu trzeba wiedzieć, że to ona.

A na koniec trzeba się przyznać, że do Iny podchodziłem dziś "zaledwie" moim EDkiem 80 z XW 3.5, co daje x170 i źrenicę 0.47 mm.
Wspaniałą robotę robi kątówka pryzmatyczna BBHS Baadera, która to dodała EDziowi całkiem nowych mocy.

Po dzisiejszych próbach z Iną jestem przekonany, że na ten obiekt potrzebne są super warunki, a super apertura już niekoniecznie.
Dobre 80 mm powinno wystarczyć.
 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć,  że coraz bardziej mnie wciąga wypatrywanie na Ksiezycu takich malutkich szczególików.  Wiadomo,  trzeba trafic na seeing,  ale jak się trafi,  to są obserwacje życia.  Na pewno warto próbowac. Fajnie byłoby stworzyc jakis mini katalog takich ministruktur,  albo nawet tylko listę do obejrzenia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.