Skocz do zawartości

Ceny kamer SWIR


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Marek_N napisał:

Jakoś trzeba nadrobić 100 razy mniejszą powierzchnię zwierciadła i krakowskie niebo ;)

 

LibMar rzucił konkretne zastosowania. Bartek bardziej wygląda na fascynata, taki lekki SWIR :)

 

O ile się nie mylę to w tym obszarze (1.0-1.7 um) nie ma żadnej emisji pierwiastków, nie ma także promieniowania cieplnego pyłów. Będzie inny rozkład jasności gwiazd oraz słabe mgławice refleksyjne. W stosunku do zakresu widzialnego jest inaczej, ale mocno ubogo w treści.

 

Liczę na to, że "przy okazji" tej fascynacji coś tam jednak ciekawego się załapie. Przede wszystkim liczę na likwidację LP, kosztem airglow, ale to w Krakowie wciąż duży plus.

No i jest ten magiczny efekt, kiedy nakładasz zdjęcie w paśmie np. G w którym masz ciemną plamę (np. Koński Łeb) do zdjęcia w paśmie J czy też H, które przez ten łeb przenikają :)

Może w tym paśmie łatwiej będzie mi odkryć jakąś gwiazdę zmienną czy coś? No, to trochę tak, jak Bliski Wschód w XVIII wieku: pustynia, nic tam nie rośnie, nawet wody za bardzo nie ma, po co komu taki Kuwejt? :D Trzeba eksplorować nieznane, a nie męczyć 1000x mgławicę Oriona czy M31 :)

 

33 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Zmień pracę, weź kredyt... :D

Co ciekawe, właśnie jestem w trakcie zmiany pracy na lepiej płatną... przypadek? :D

 

 

 

 

PS
@Marek_N

Widziałeś coś ciekawego pod tymi współrzędnymi?
19 22 +14 17

W świetle widzialnym tam totalnie nic nie ma. A w SWIR? wtf? :)

Polecam też zobaczyć co jest za tym ciemnym pasem, który widać na każdym zdjęciu Amelikana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

OK dostałem info od ehd.de:

 

990: 18k EUR

990 TEC: 22k EUR

991: 10k EUR

991 TEC: 13.5k EUR

 

hmm....

Wyszło trochę drożej, niż myślałem :D

 

 

 

Zasugeruj nowemu pracodawcy zakup takiej kamery jako niezbędnej Ci do wideokonferencji w dobie pracy zdalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, trouvere napisał:

No cóż musisz zacząć pracować na czterech etatach w pełnym wymiarze godzin, 8h/etat, tylko kiedy będziesz spał ? Jeden etat nocnego stróża by się przydał :).

A ceny są zaiste absurdalne.

 

Niby absurdalne, ale w astrofoto nie są niespotykane:
https://optcorp.com/products/fli-kepler-kl400-cmos-back-illuminated-camera

 

To nie jest kwestia na ilu etatach pracujesz, tylko jak długo będziesz spłacał kredyt :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

OK dostałem info od ehd.de:

 

990: 18k EUR

990 TEC: 22k EUR

991: 10k EUR

991 TEC: 13.5k EUR

ała.... do tego ceny tych filtrów koło 1000 euro


zostaję jednak przy ASI462 i chińskim >1000nm za grosze :)nawiasem mówiąc bardzo fajna kamera

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lkosz napisał:

zostaję jednak przy ASI462 i chińskim >1000nm za grosze :)nawiasem mówiąc bardzo fajna kamera

Kamera fajna, ale za to ten filtr... no jakiegoś wielkiego szału nie ma - @dobrychemik mi go zmierzył, to jest ten niby "germanowy":

 

image.png

 

"Dziwny filtr" to szybka zabezpieczająca z Chameleona3. ZWO IR850 to wiadomo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof z Bagien oo fajnie że wspomniałeś, przeoczyłem że był mierzony... jak dla mnie za tę cenę ma bardzo fajną charakterystykę. A ten >850nm od ZWO też mam i również bardzo fajny. Zrobiłem mu kiedyś stack z UV/IR block od baadera i było zero sygnału w ASI120MC na klatce, więc są to komplementarne filtry dla tej kamery :D

 

@trouvere mogę zrobić, ale w astrodmx np. w trybie raw. Nie używam sharpcapa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lkosz napisał:

zostaję jednak przy ASI462 i chińskim >1000nm za grosze

Robiłeś już jakieś astrofotki tym? :) Weź pokaż! 

 

Do mnie dziś doszedł interferencyjny filtr 1018nm FWHM=60nm.  Bardzo ciemny, na ASI120 to masakra. Muszę kupić 462 też :) 

Będę miał czas to napiszę coś więcej + zdjęcia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, trouvere napisał:

Chciałbym porównać hot piksele ASI462 z konkurencyjną QHY5III462c.

Gain 0:

0.thumb.png.69bfc3a59eaa775011aab3d083b61940.png

 

Gain 100:

100.thumb.png.b7c80e57b09206e843dda737d8ea1dab.png

 

Gain 200:

200.thumb.png.66e8028cc9b52c96179e69c8a07139df.png

 

Gain 300:

300.thumb.png.aa2ff97fb000ef4ee294ef5ae43eae01.png

 

Gain 400:

400.thumb.png.c44b8cbc0a7bac0ce5e3697e7aaec603.png

 

Gain 500:

500.thumb.png.276d141d3cb03417afe0bf5317e6b56c.png

 

Gain 600:

600.thumb.png.6fe4b7421577f0414e9af70a555ce1d2.png

 

Na wykresach na stronie ZWO gain jest mierzony w 0,1dB i wykres kończy się na 350. SharpCap odczytuje dopuszczalne ustawienia z kamery czy tam sterownika z tego co wiem, więc zakładam, że jednostki w SC są te same (czyli 100 na wykresie ZWO i 100 w SC to to samo) i po prostu kamera pozwala na ustawienie od 0 do 600.

Temperatura matrycy wg SharpCapa to ok. 28,5 stopnia. Czas ekspozycji - 10 sekund.

 

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Bo to dopiero co, w ostatniej partii pomiarów, i jeszcze nie było publikowane :)

a jak pisałem żebyście się wszyscy przygotowali na wyciek danych, to oczami przewracaliście. No to macie :D @dobrychemik sprawdź listę procesów, zgaduję że masz jakiegoś gościa :D

 

25 minut temu, trouvere napisał:

A dużo ich jest ?

tak z pamięci to mogę powiedzieć że jakieś są. Jak się schłodzi sensor, a właściwie płytkę z sensorem, to chyba jest ich mniej... choć bardziej się szumowi przyglądałem szczerze mówiąc :D W ciągu kilku dni wstawię klatkę

 

11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Robiłeś już jakieś astrofotki tym? :) Weź pokaż! 

Używam go całkiem często, ale obserwując na żywo. Bardzo się przydał przy koniunkcji Jowisza i Saturna, albo przy zachmurzeniu/zadymieniu. Całkiem dobry nabytek :)Zdjęć raczej nie robię, nie są to dane którymi warto by zawracać komuś głowę :D chociaż planuję złapać okolice silniejszych radioźródeł. M1 na pewno będę robić różnymi filtrami :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lkosz napisał:

Zdjęć raczej nie robię, nie są to dane którymi warto by zawracać komuś głowę :D

Wiesz, chodzi mi tylko o zdjęcia poglądowe, przecież nikt nie będzie tego oceniał od strony estetycznej...

Chodzi o to, żeby zobaczyć co widać, a co nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, trouvere napisał:

Waw !!!

Nie wiem co mam o tym myśleć, albo QHY to jest bull sheet albo sprzedający usiłuje bull sheet sprzedać. Co na jedno wychodzi bo produkt w dalszym ciągu pozostaje ten sam. No nie wierzę żeby matrycę w ciągu czterech miesięcy użytkowania na tyle szlag trafił, że hot piksele wyłażą już przy czasie ekspozycji 300 ms i pełnym wzmocnieniu a przy czasie ekspozycji 10 s ilość hotów szła w grube tysiące.

 

Albo to Ty masz jakieś nierealistyczne wymagania :)

 

Przecież przy gainie 100 ta kamera ma full well ile? 300 elektronów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, trouvere napisał:

Nie mam w tej chwili czasu aby Ci to szczegółowo wyjaśnić, postaram się później to zrobić.

Na tą chwilę napisze tylko krótko, full well nie ma żadnego związku ze wzmocnieniem, które ma miejsce już po odczycie zawartości piksela, full well jest wartością stałą, konstrukcyjną sensora.

 

No tak, tak, może zrobiłem skrót myślowy. Po prostu czyta się mniejszy zakres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przepraszam za post pod postem, ale jaram się - QHY 990/991 zbliża się! :)

Pierwsze światło:

https://www.facebook.com/watch/?v=878780079579660

 

Jest też obrazek ładniejszy:

https://www.facebook.com/QHYCCD/posts/3233368753433052

 

Są wstępne "plansze" marketingowe - w dziale "Scientific cameres":

 

QHY991 (mniejśzy)

https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=138&id=64

 

QHY990 (większy)

https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=138&id=63

 

Ciekawe, kiedy pokażą jakieś astrofoto!

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Update - kto nie widział na stronie QHY:

https://www.qhyccd.com/qhy990-991/

 

Pojawiło się wreszcie pole price:

Price*$23,500 (IMX990)          $11,800 (IMX991)

 

To praktycznie identyczne ceny co dostałem detalicznie od EHD: EHD imaging GmbH - Experts in UV-VIS-NIR-SWIR imaging systems

Szału nie ma, mówimy o cenach rzędu pomiędzy kamerami z sensorami Gsense400 i 4040.

 

Pozwolę sobie przywołać najważniejsze fakty:

Pixele wielkości 5um w obu modelach, rozdzielczość to 1.3MP i 0.4MP odpowiednio w IMX990 i IMX991.

Kamery mają specjalny holder na filtry 25mm żeby zmieścić się w dosyć wyżyłowanym standardzie C-mount (17.5mm backfocusa).

(A ludzie narzekają, że obiektywy Canona mają mały bf:))

Filtry 25mm to w świecie astro może i pewne novum, ale dużo filtrów w tych rozmiarach widać na Thorlabs czy EO - wydaje się, że to standard bardziej laboratoryjny.

 

Kamery mają wersje z chłodzeniem "zwykłym" termoelektrycznym do -35stopni poniżej otoczenia, ale też są wersje z chłodzeniem cieczą, które - jak zapewnia producent - pozwolić ma na osiągnięcie delta T nawet rzędu 80stopni. Czyli dosyć dramatycznie :)

Rozumiem, że różnica pomiędzy "normal" a "cold" liquid cooling to kwestia temperatury początkowej, jaką ma płyn do schładzania, natomiast wydaje się, że płyn jako tako nie schładza kamery bezpośrednio tylko też mamy peltiera w środku. 

 

Potem prezentowana jest garść informacji w postaci tabelki, ale ciekawiej widać wszystko na wykresach, które przekleję tutaj bezpardonowo (oczywiście z linkami).

 

Szum odczytu:

 

20210618185.png

 

 

Dostępna dla przetwornika studnia potencjału:

 

20210618569.png

 

 

Zakres dynamiczny: (max ok. 10? nawet spoko, IMX462C ma max. ok12) 


20210618609.png

 

 

No i chyba najważniejszy: prąd ciemny w funkcji temperatury:

 

20210618473.png
 

Widać, że warto oziębiać. Studnia max 120000e-, w +10 stopniach klatka prześwietli się termicznie po półtorej minuty. To i tak super w porównaniu do charakterystyk, z którymi miałem do czynienia do tej pory. W temperaturze -30stopni już można jechać nawet półgodzinne klatki, choć pewnie to byłoby niepraktyczne.

 

Z równie ciekawych rzeczy:

Ostatni pomiar QE wygląda tak:


20210618942-scaled.jpg

 

 

Dobiega nawet do ok.78% i to na sporym zakresie SWIR, więc jest bardzo fajnie. A jak ktoś bardzo chce, to i w VIS można pofocić - tylko po co?

 

 

A teraz totalny kiler: przykładowa fotka gwieździstego nieba!

 

Obiektyw SWIR  16mmF1.4@F1.4 

 

20210606916.png

 

Fotka jest wg opisu skalibrowana darkami, i jest stackiem 29 klatek po 2sekundy przy temperaturze -11stopni Celsjusza.

 

Oto wersja opisana (przeze mnie za pomocą astrometry, z trudem ale dało radę!)

5368269.jpg

 

 

Czyli fakt, jest spory night glow, ale widać też sporo Drogi Mlecznej! Jak na minutę materiału i obiektyw 16mm wygląda to całkiem spoko.

Ten sam obszar nieba w paśmie widzialnym (DSS):

mniej wiecej.png

 

A tutaj w podczerwieni SWIR (2MASS):

mass.png

 

 

 

 

Resztę pozostawiam do samodzielnej analizy :)

 

 

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Fotka jest wg opisu skalibrowana darkami, i jest stackiem 29 klatek po 2sekundy przy temperaturze -11stopni Celsjusza.

Jak dla mnie, to wygląda jak zdjęcie chmur :)

A tak na poważnie, to jest to już astro foto mocno naukowe.

Mimo wszystko uważam, że ceny tych sensorów są chore a efekty przez nie osiągane raczej mają wyłącznie naukową wartość, na pewno nie wizualną. 

Wiadomo, że nie zobaczymy tutaj wodotrysków, ale 0,4Mpix to 4x mniej niż ma moja Asi 120 mini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.