Skocz do zawartości

Veil, filtry i lornetka 8x32


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, astrokarol napisał:

 

To ciekawe bo u mnie 32 mm pokazało Veila i inne obiekty mimo, że nie mam nieba do mgławic.  

Co to za inne obiekty? I w jakiej lornetce? :) 
Tak jak pisałem Veil i Ameryka w lornetce 10x50 były widoczne razem z filtrami. Nie był to porywający widok, nazwałbym go "delikatnym" odcięciem z tła. Nie był jednak na granicy "zwidów" i wyobrażeń, było widać bez zastanowienia się.
Zreszta jak wiadomo obiekty mgławicowe potrzebują dobrych warunków, samo bezchmurne niebo nie zawsze wystarcza.

Znam takich co mówią, że widzą Veila gołym okiem :) Wczoraj natomiast kolega widział w dachówce 8x42 Rozetę, gdy mi ją pokazał niestety nic nie ujrzałem. Nie byłem w stanie wyłapać ulotnej różnicy w pojaśnieniu. Jaki wniosek? Dla każdego "widoczność" obiektu to co innego. Dla mnie widoczny jest wtedy, gdy patrzę i widzę, nie zastanawiam się czy aby jest tam na pewno :) Druga kwestia to doświadczenie. Kolega ma 30 letni staż obserwacyjny, mój jest zdecydowanie mniejszy :D 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, astrokarol napisał:

 

To ciekawe bo u mnie 32 mm pokazało Veila i inne obiekty mimo, że nie mam nieba do mgławic.  

No właśnie Twój wpis ponad pół roku temu, że małą tandetną lornetką widziałeś Veila dał mi dużo do myślenia. Może tylko chcesz wierzyć, że widziałeś? Albo masz tak cudowne namibijskie niebo i tak fantastycznie czuły wzrok.

 

A co do lornetki - jeśli budżet to 1200 zł, to dobrej lornetki 70 mm sie nie kupi. Brałbym Deltę 10x50 lub jej brata-bliźniaka z inną nazwą:

TS

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1403_TS-Optics-10x50MX-Outdoor-ED-APO-Fernglas-mit-Stickstoff-Fuellung.html 

Omegon

https://www.astroshop.de/geraete/omegon-fernglas-brightsky-10x50/p,33083 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcin_G napisał:

No właśnie Twój wpis ponad pół roku temu, że małą tandetną lornetką widziałeś Veila dał mi dużo do myślenia. Może tylko chcesz wierzyć, że widziałeś? Albo masz tak cudowne namibijskie niebo i tak fantastycznie czuły wzrok

 

Czy tandetna to nie wiem ale nie każdy chce przez taką patrzeć ;)

To tylko moja subiektywna obserwacja. Po za tym wmass tam szystko opisane czyli m.in. to, że kompletnie się nie spodziewałem, że coś zobaczę bo to tylko 32 mm, 4 mm ŹW i "ciemne" filtry a mimo to odrazu było widać. Bez "przyglądania" się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data obserwacji: 3.08.2019r. 

 

Z wczorajszej obserwacji warto o dwóch rzeczach napisać. 

 

Z dość dużym sceptycyzmem skierowałem lornetkę Levenhuk Sherman PRO 8x32 w stronę Łabędzia. Po chwili odnalazłem miejsce gdzie powinien być Veil i on tam był ! Kupując lornetkę o takich parametrach byłem świadom straty do 10x50 ale kurczę, naprawdę jest dobrze ! Kilka mgławic w Strzelcu w jednym polu (8°), troszkę słabo rozbite chichoty, ładna M31. 

 

Potem przyłożyłem do obiektywów filtry 2" UHC i OIII i kolejne zaskoczenie. Zrobiło się bardzo ciemno ale praktycznie gdzie bym nie spojrzał było coś widać. W większości były to różne mgławice. Veil ("migając" filtrami) został potwierdzony. Z filtrami zostało tylko kilka gwiazd no i sam mgławicowy łuk !

 

W jak małej aperturze można zobaczyć Veila ?

 

PS. Żałuję, że mało czasu poświęciłem tym obserwacjom. Teleskopem i tak jakoś mi nie szło (nic nowego nie wiedziałem).

PS. 2 Muszę zrobić sobie oprawki na filtry. Koniecznie.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wydzielić do tematu https://astropolis.pl/topic/76197-veil-filtry-i-lornetka-8x32/

 

 

10 godzin temu, dexter77 napisał:

Co to za inne obiekty? I w jakiej lornetce? :) 
(...)

Druga kwestia to doświadczenie. Kolega ma 30 letni staż obserwacyjny, mój jest zdecydowanie mniejszy :D 

 

Skopiowałem relacje z FA na to forum i tam sobie poczytaj. Lornetka Levenhuk Sherman PRO 8x32.

Ogólnie to kwestia wielu czynników. Ja też nie jestem wstanie zobaczyć np. mgławicy Kokon. Próbowałem wiele razy, z 14" z filtrami też i nic. A inni widzą. 

10 godzin temu, Marcin_G napisał:

Ja wiem jak Veila widziałem z Bieszczadów przez Nikona 10x50 SP oraz Fujionona FTM-SX'a 10x50 tu i tu z Lumiconami UHC, a wzrok też mam dość czuły.... Więc byłem MOCNO zaskoczony tym, co piszesz.....

 

W 10x50 dla mnie Veil jest łatwy, bez filtrów. Widoczny prawie od razu po wyjściu z domu. I to badziewnym Twoim zdaniem Nikonem Action VII.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał:

W 10x50 dla mnie Veil jest łatwy, bez filtrów. Widoczny prawie od razu po wyjściu z domu. I to badziewnym Twoim zdaniem Nikonem Action VII.

W takim razie pozazdrościć sowiego wzroku, ja bez filtrów nie widzę Veila nawet w 15x70 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dexter77 napisał:

W takim razie pozazdrościć sowiego wzroku, ja bez filtrów nie widzę Veila nawet w 15x70 :) 

 

Nie jest to nic nadzwyczajnego. Jest wiele relacji z takich obserwacji. 

Podstawa to dobra pogoda i oczy "wytrenowane" na słabiznach. 

Mi jeszcze daleko do "sowiego" wzroku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć, że wschodni Veil jest dość wyraźny na przyzwoicie ciemnym niebie przez 10x50 bez filtrów jako łukowata poświata styczna z małym trójkątem rozwartokątnym z gwiazd 7-8 mag.

 

Kokon jest dość wyraźny w 8" bez filtrów. Tu relacja: www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=220. @astrokarol, zachęcam do prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie @polaris,

próbowałem 8" wielokrotnie, upewniałem się co do lokalizacji i wiele się wpatrywałem i nic. Z 14" z filtrami UHC i OIII też nic (choć to trochę mniej się przykładałem). Obstawiam, że u mnie problemem jest niebo. 6km od szklarń. Z galaktykami nie mam problemu ale np. karłowate są nie widoczne (np. Leo 1). Czyli wszystko widać po za obiektami o niskiej jasności powierzchniowej. 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.