Skocz do zawartości

Plamy na obrazie - ASI183MC


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Moje testy zestawu Evoguide 50ED + ASI183MC opisuję w innym wątku, ale obydwa wątki są jednak ze sobą powiązane.

 

 

Tutaj chciałbym pokazać problem z plamami na obrazach po obróbce materiału. W procesie stakowania używałem tylko darków, bo flatów dla tego zestawu jeszcze nie zebrałem. Wszystkie przykładowe fotki zostały zebrane z gain 100.

 

1. 16.01.2021, 23 x 30 s, żadnych plam nie ma

 

Autosave_M44.jpg.a83df008c649b00c89b2e32b33abbe29.jpg

 

2. 16.01.2021, 30 x 120 s, pojawiły się dwie plamy

 

Autosave_M82.jpg.0149ba17ba71924a61c031deced2a966.jpg

 

3. kolejna noc 17.01.2021, 30 x 120 s, dwie takie same plamy

 

Autosave_M37.jpg.8185f37818d99b2e7d3f8199c9b97d12.jpg

 

Przed kolejną sesją kamera była zdemontowana i wyczyszczona. Podczas montowania z pewnością został obrócona.

4. 22.01.2021, 45 x 120 s, pojawiło się więcej plam

 

Autosave_NGC2281.jpg.f17d36e2b8206ecc8b07365f16a65224.jpg

 

5. 22.01.2021, 45 x 120 s,

 

Autosave_M106.jpg.957a413e1a1a36cbeb03c9a37f2df210.jpg

 

Gdy porównuję fotki z 17.01. i z 22.01. (po obrocie kamery), odnoszę wrażenie że mam do czynienia z dwiema tymi samymi plamami, które podczas obrotu zmieniły swoje położenie. Wskazuje to raczej na matrycę, a nie tor optyczny. Ale jednocześnie 22.01. pojawiły się dwie nowe wyraźne plamy, których wcześniej nie było.

Czy ktoś może mi pomóc w rozszyfrowaniu tej "plamowej" zagadki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość tych plam wskazuje - chyba jednoznacznie- na pyłki na optyce: soczewka, filtr? Im pyłek jest dalej od matrycy tym jest większy jego kolisty ślad.

 

Skąd wiesz czy matryca się obróciła względem teleskopu czy na odwrót? Wychodzi przecież na to samo, obrót jest względny ;)

 

Moim zdaniem mogą to być pyłki na soczewce obiektywu tylnej albo przedniej. Albo może na filtrze? Tak czy inaczej, flaty sobie z takimi kółkami dobrze radzą

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

na pyłki na optyce: soczewka, filtr?

 

Materiały 1. i 2. zostały zebrane jednej nocy, bez wyjmowania kamery. Więc między tymi dwiema sesjami pyłki raczej do układu dostać się nie mogły, a na materiale 1. plam nie widać. Z plamami od pyłków na szybce ochronnej matrycy mam już pewne doświadczenia i moim zdaniem wyglądają one inaczej - wyglądają raczej bardziej jak okręgi niż pełnie koła.

Poza tym przed sesjami 4 i 5 szybka była dokładnie oczyszczona, więc paprochy na niej wykluczone. A plam przybyło.

 

11 minut temu, kubaman napisał:

flaty i po problemie

 

Flaty nie usuwają przyczyny, mogą tylko "naprawić" przetworzony obraz. Takie plamy nie powinny mieć miejsca. Z ASI294 nie mam takich problemów, mimo tego że używam jej stale.

 

41 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Skąd wiesz czy matryca się obróciła względem teleskopu czy na odwrót?

 

Matryca z całą pewnością obróciła się względem tuby. Albo na odwrót. ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyłki na czymś w pewnej odległości od matrycy i tyle. Są raczej większe niż te z szybki, najpewniej na filtrze (o ile jakiś był?), albo na korektorze, o ile ponownie był.

Pyłki mogą się poruszać w środku, o ile się nie przykleiły. Wiec bez rozkręcania mogą się ruszyć lub spaść na element optyczny.

Nic poza pyłkami nie powoduje tego typu kółek.

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

pyłki na soczewce obiektywu tylnej albo przedniej.

Pyłki na obiektywie nie są widoczne na obrazie, są całkowicie rozmazane na cały obraz i powodują tylko mikroskopijny ubytek kontrastu.

 Ewentualnie na tylnej soczewce korektora, jeśli jest wbudowany.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Mateusz powyżej. To są pyłki nie na matrycy, ale nieco dalej np. na filtrze. To właśnie między innymi po to są flaty. I to nie ma nic wspólnego z typem kamery jak sugerujesz Sławek, piszą że z ASI 294 nie masz takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.