Skocz do zawartości

Rotacja spajków


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Po każdym ponownym montażu kamery staram się ustawić jej rotację tak, żeby spajki były równoległe do boków klatki. Taka moja estetyka, z poza tym w ten sposób uzyskuję "prawidłową" rotację obrazu względem mapy nieba.

 

Zdziwiłem się, gdy na staku zobaczyłem przepiękne ;) podwójne, obrócone względem siebie spajki.

 

20210122_ref_stack.jpg.efb70ee0c3b4ef393150c0f44d5f384c.jpg

 

 

Stak pochodzi z materiału zebranego w dwóch sesjach.

Pierwszy z listopada 2020. Poniżej pojedyncza klatka z tego materiału. Spajki równoległe do krawędzi obrazka.

 

20201115_1.jpg.7f9abc6f63bb8259075b54c9689c2b1e.jpg

 

Drugi pochodzi z sesji styczeń 2021. Poniżej pojedyncza klatka z tego materiału. Spajki równoległe do krawędzi obrazka, ale niebo wyraźnie się obróciło.

 

20210122_1.jpg.1302a9a86531d3b6ad19c58792ab10cf.jpg

 

A poniżej animacja z powyższych klatek

 

20210122_1.gif.a86f6bffe30c3626d38baf3c40f496e8.gif

 

Ki diabeł? Pierwszy raz coś takiego widzę... Co takiego wydarzyło się pomiędzy listopadem 2020 a styczniem 2021, że na materiale niebo się obróciło o ok. 7 stopni?

Prywatne śledztwo pokazało, że to nie niebo się obróciło, ale moja tuba razem z pająkiem względem nieba. Gdzieś na przełomie listopada i grudnia wyważałem nowy setup, obracałem również tubę względem obręczy mocujących. I mamy rozwiązanie zagadki. :)

Jak widać z powyższego przykładu, podczas stakowania DSS jako klatki referencyjne ustawił te ze stycznia 2021.

 

Dla doświadczonych użytkowników reflektorów, gdzie w torze optycznym jest pająk może to być oczywista oczywistość i proza życia. Jednak raczej nieczęsto zdarza się składać łącznie materiał, gdzie w przerwach między sesjami była wykonywana tak istotna zmiana w setupie Newtona. Warto więc o tym pamiętać.

Użytkownikom refraktorów tak wspaniałe doświadczenie oczywiście nigdy nie będzie dane. ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientacja spajków względem nieba jest niezależna od rotacji kamery, dlatego nie ma z tym problemów gdy ją niedokładnie włożymy. Orientacja spajków zmienia się wraz z obróceniem tuby w obejmach. Jeśli otwierałeś obejmy to możesz być pewien, że będzie taki efekt.

 

Przy okazji Twój gif psuje mój monitor :P Coś niezwykłego się dzieje - w rytm zmian obrazka zmienia mi się delikatnie jasność/kontrast całego monitora Nie doświadczyłem takiego efektu nigdzie indziej, na żadnym dynamicznym obrazie...

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Obejmy przykrec do tuby,  a tube transportuj z calym osprzętem złożone do jednej skrzyni.

 

Zero problemów. 

 

Dzięki za radę Tomek, ale wyraźnie napisałem w jakim celu tuba była obracana względem obejm. Bynajmniej nie w celach transportowych, bo ja swoją tubę (skręconą z obejmami) transportuję na taras (jakieś 3 m dystansu transportowego). :)  Ale jest w Twojej radzie jakaś oczywista mądrość i może ktoś z niej skorzysta. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, diver napisał:

 

Oj, nie dość, że piszę o rzeczach oczywistych, to jeszcze mój gif popsuł Twój monitor. ;) Co mogę dla Ciebie zrobić w sprawie tego gifa? :P

Drugi monitor poproszę :) A poważnie to jak ktoś zauważy podobny efekt u siebie nich pisze. Bardzo mnie to intryguje, już przepatrzyłem całe ustawienia czy nie mam jakiś dziwnych trybów, ale nie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

panowie odswieze temat, mam taki sam problem ze spajkami z tymże w moim przypadku roznica jest miedzy klatkami z tej samej nocy i sesji gdzie nie dotykalem sie do teleskopu a tymbardziej nie krecilem tubą w obejmach.

co jeszcze moze powodowac zmiane orientacji spajków ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 00:05, MateuszW napisał:

Orientacja spajków względem nieba jest niezależna od rotacji kamery, dlatego nie ma z tym problemów gdy ją niedokładnie włożymy. Orientacja spajków zmienia się wraz z obróceniem tuby w obejmach

Takie oczywiste, człowiek już  taki stary, a jeszcze się ciągle czegoś uczy :)

Dzięki Mateusz, miałem  zamiar zająć się tym tematem w najbliższym czasie. Jak można podejrzewać chciałem właśnie rotować kamerę aby ustawić spajki równolegle do krawędzi kamery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, orlen napisał:

panowie odswieze temat, mam taki sam problem ze spajkami z tymże w moim przypadku roznica jest miedzy klatkami z tej samej nocy i sesji gdzie nie dotykalem sie do teleskopu a tymbardziej nie krecilem tubą w obejmach.

co jeszcze moze powodowac zmiane orientacji spajków ? 

No więc - Jeśli to Newton to krzywy pałąk, albo zła kolimacja może powodować, że spike'i  są po prostu podwójne.

A jeśli wychodzi to tylko w trakcie dłuższych sesji (albo po flipie) to coś się ugina. Sprawdź przede wszystkim szynę montażową. U mnie fabryczna GSO się bardzo mocno uginała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

No więc - Jeśli to Newton to krzywy pałąk, albo zła kolimacja może powodować, że spike'i  są po prostu podwójne.

A jeśli wychodzi to tylko w trakcie dłuższych sesji (albo po flipie) to coś się ugina. Sprawdź przede wszystkim szynę montażową. U mnie fabryczna GSO się bardzo mocno uginała.

Po flipie, i moje podejrzenia padają na za miekki statyw :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Żeby to był statyw to musiałbyś mieć solidnie niewyważoną oś rektascencji, inaczej meridian flip nie będzie wpływał na ugięcie, bo obciążenie nie powinno się zmienić.

 

Raczej szukaj ugięć wyżej.

Montaż to rst bez przeciwwagi więc cale 8kg wisi po jednej stronie Ra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.