Skocz do zawartości

Grubość szkła filtra


mirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Dzisiaj w ramach testów przez chmury zrobiłem 20 klatek filtrem ZWO R. Co mi się rzuciło w oczy to praktycznie płaskie pole w naprawdę zadowalającym obszarze. Natomiast w filtrze H-alfa i w innych filtrach narrowband od baadera sprawa wygląda gorzej. Gwiazdki są bardziej pociągnięte przy rogach. Porównałem obydwa filtry i okazało się że filtry baadera maja znacznie grubsze szkło. Wpadłem na pomysł że dłuższa droga światła przez szkło bardziej deformuje obraz na rogach. I tu moje pytanie do kolegów z forum posiadających filtry narrowband innych firm. Czy grubość szkła filtra jest standardem czy filtry innych firm mają grubość szkła większą / mniejszą? Poniżej fotka testowa z ZWO R - bez flat. Teleskop Bresser 127S / ASI 1600MM.

Filtry astr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość szkła filtrów jest rożna w zależności od producenta np. Idas ma 2.5mm, Baader 2mm, Astronomik 1mm, etc. Im grubsze szkło tym bardziej odsuwa dalej ognisko. Jest to ważne jak trzeba zachować np. Odległość miedzy korektorem a matryca. Generalnie droga optyczna wydłuża sie o 1/3 grubości filtra. 

 

wydaje mi sie, ze Zwo ma 1.9mm, wiec chyba nie ma dużej różnicy z baaderem.

 

pozdr

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcinos napisał:

Rozwiń to proszę. Jest na to jakiś wzór?

Tak - jak znasz kąt padania, i współczynnik "n" dla szkła filtra, to jest

Dolna część strony trzeciej w linku poniżej:

http://www.pracowniefizyczne.up.krakow.pl/instrukcje I prac/Współczynnik załamania światła.pdf

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, TUR napisał:

Grubość szkła filtrów jest rożna w zależności od producenta np. Idas ma 2.5mm, Baader 2mm, Astronomik 1mm, etc. Im grubsze szkło tym bardziej odsuwa dalej ognisko. Jest to ważne jak trzeba zachować np. Odległość miedzy korektorem a matryca. Generalnie droga optyczna wydłuża sie o 1/3 grubości filtra. 

 

wydaje mi sie, ze Zwo ma 1.9mm, wiec chyba nie ma dużej różnicy z baaderem.

 

pozdr

 

Zmierzyłem suwmiarką. Ha baadera ma 2,05mm a ZWO 1,88mm. Niewieka różnica. Raczej nie powinna tak wpływać. A może? Czy możliwe że sam rodzaj filtra ma tu znaczenie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

No, prawie - wydłużenie drogi zależy od rozwartości wiązki, czyli od światłosiły

 

No to powiedz jaki instrument potrzeba aby zmierzyć wydłużenie drogi dla filtra grubości 3mm i dla światła f3 vs f8 i czy w tym równaniu w ogóle warto rozpatrywać światłosiłę - jeżeli już łamiesz ogólne zasady funkcjonujące.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

No, prawie - wydłużenie drogi zależy od rozwartości wiązki, czyli od światłosiły

Otóż nie. Gdyby tak się działo, to każdy promień światła w obrębie danej światłosiły, od prostopadłego do maksymalnie "wychylonego" byłby skupiany w innej odległości i mielibyśmy katastrofalną jakość obrazu. Odsunięcie ogniska przez filtr (płytkę płasko - równoległą) jest niezależne od światłosiły.

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

Tak - jak znasz kąt padania, i współczynnik "n" dla szkła filtra, to jest

Dolna część strony trzeciej w linku poniżej:

http://www.pracowniefizyczne.up.krakow.pl/instrukcje I prac/Współczynnik załamania światła.pdf

Chodzi o to, że nas nie interesuje "x" w przytoczonym wzorze :) Nas interesuje przesunięcie prostopadle do płaszczyzny filtra, a nie prostopadle do kierunku promienia. Tu zapewne jest element niezrozumienia między nami.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mirekk napisał:

 

Zmierzyłem suwmiarką. Ha baadera ma 2,05mm a ZWO 1,88mm. Niewieka różnica. Raczej nie powinna tak wpływać. A może? Czy możliwe że sam rodzaj filtra ma tu znaczenie??

 

Taka różnica w grubości nie wpłynie aż tak bardzo na gwiazdy. Sprawdziłbym ucisk pierścionka zaciskajacego szkło, tzn. Czy nie jest za duży i nie deformuje. Nie przewiduje jednak aby to miało większe znaczenie.  

Bardziej bym sie skłaniał do czegos innego. Jak długo smażyłeś Ha Baadera, a jak długo ZWO R ? Byc może pojawia sie rotacja pola przy długo naświetlanym zdjęciu ? Czy przecinki na rogach układają sie w okrąg na całym zdjęciu czy wychodzą na zewnątrz ? Najlepiej zapodaj fotkę. Jeżeli to pierwsze, to trzeba poprawić ustawienie na polarną.

 

Pozdr

 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisales ze masz u siebie korektor/rekuktor, wiec zakladam ze go nie ma.

Czy gwiazdki w Ha sa nieco mniejsze niz w Red?

Jesli tak to ja tu doszukiwalbym sie problemu. Narrowband jest poprostu bardziej wymagajace dla optyki niż RGB.

 

Edit.

Ja zawsze jak sprawdzam optyke to z OIII. Jak tu jest ok, to z innymi filtrami rowniez będzie dobrze.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.