Skocz do zawartości

Apo z górnej półki


yakson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od niedawna stałem sie posiadaczem kamery qhy168c oraz montażu heq5 na paskach, w związku z modernizacją a raczej przesiadką na nowy setup przychodzi pora na kupno refraktora. Szukam cos dobrego, z czym nie będzie problemów. Czytając watek "jaki apo wybrać" zostałem dostatecznie zniechęcony do wszelakiej chińszczyzny.

Stąd moje pytanie jaki apo byście polecili w przedziale cenowym do ok. 14tys. z apertura okolo 80/450.

Znalazłem cff 80f/6, stellarvue 80/f6 no i legendarny takahashi fsq85edx.

Sprowadzenie taka i doliczenie flattenera/reducera pewnie przekroczy moj budżet. Cff europejska firma, stellarvue sprowadzanie ze Stanów.

Co mozna jeszcze zaliczyć do grona tak zacnych refraktorów (oczywiście borg ale ceny mają mocno wykraczające poza mój budżet)

 

Pozdrawiam Sebastian

Edytowane przez yakson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety w okolicach apertury 80 mm jest ciężko o sprawdzone (czyt. bezproblemowego) apo do astrophoto w rozsądnych pieniądzach.

Mi się nie udało takowego znaleźć. Są jeszcze godne rozważenia 80 od TMB, WO zapowiada też nowe koty 71 i 91 mm.

W okolicach 100 mm jest już o wiele większy wybór, ale ceny rosną też mocno.

 

Ogólnie z chęcią posłucham opinii pozostałych poszukiwaczy porządnego apo 80 mm w cenie 10 letniej Dacii Logan :)

pk

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz CFF APO 140 radzę Ci, skontaktuj się z właścicielem CFF Catalinem Fusem (https://cfftelescopes.eu/contact)

Mieszka w Krakowie, mówi po polsku. Może akurat ma jakiś teleskop i się dogadacie. Jak u niego kupowałem to oficjalnie czas oczekiwania był 8 miesięcy, tymczasem w jego pracowni w Krakowie były 2 do wzięcia od razu.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzędziel napisał:

Jako posiadacz CFF APO 140 radzę Ci, skontaktuj się z właścicielem CFF Catalinem Fusem (https://cfftelescopes.eu/contact)

Mieszka w Krakowie, mówi po polsku. Może akurat ma jakiś teleskop i się dogadacie. Jak u niego kupowałem to oficjalnie czas oczekiwania był 8 miesięcy, tymczasem w jego pracowni w Krakowie były 2 do wzięcia od razu.

Moim zdaniem to słuszny kierunek. W twoim budżecie byłaby chyba osiągalna wersja 92.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

Jako posiadacz CFF APO 140 radzę Ci, skontaktuj się z właścicielem CFF Catalinem Fusem (https://cfftelescopes.eu/contact)

Mieszka w Krakowie, mówi po polsku. Może akurat ma jakiś teleskop i się dogadacie. Jak u niego kupowałem to oficjalnie czas oczekiwania był 8 miesięcy, tymczasem w jego pracowni w Krakowie były 2 do wzięcia od razu.

@GrzędzielJak wyglada sprawa dostępności flattenerow lub reduktorów ogniskowej?

Są na rynku jakies zamienniki? Bo z tego co widzę to ich nie produkuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą legendą FSQ 85 to bym nie przesadzał. Legendarny to był i jest FSQ 106. Tak 85 jest słynny z tego że producent zaliczył przy jego wprowadzaniu na rynek największą w swojej historii wpadkę jakościową  :) .

Ja bym na Twoim miejscu zapolował na używkę FSQ 106 . Z budżetem 15 K to jest możliwe. To sprzęt dożywotni i po wstępnym pokonaniu problemu złączek działa z każdą kamerą.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kupno Fsq106 za 15k to jak taka szóstka w totolotka.

Popytam w cff jaką mają sytuację, najwyżej poczekam. Przyznam ze ten cff 80/480 f/6.0 najbardziej by mi odpowiadal, z reduktorem 0.74robi się przyzwoita ogniskowa. Niestety nie mam doświadczenia w niczym dłuższym niz 300mm i boje sie wiekszych co by mnie mocno przerosły.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez yakson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, yakson napisał:

Cześć, od niedawna stałem sie posiadaczem kamery qhy168c oraz montażu heq5 na paskach, w związku z modernizacją a raczej przesiadką na nowy setup przychodzi pora na kupno refraktora. Szukam cos dobrego, z czym nie będzie problemów. Czytając watek "jaki apo wybrać" zostałem dostatecznie zniechęcony do wszelakiej chińszczyzny.

Stąd moje pytanie jaki apo byście polecili w przedziale cenowym do ok. 14tys. z apertura okolo 80/450.

Znalazłem cff 80f/6, stellarvue 80/f6 no i legendarny takahashi fsq85edx.

Sprowadzenie taka i doliczenie flattenera/reducera pewnie przekroczy moj budżet. Cff europejska firma, stellarvue sprowadzanie ze Stanów.

Co mozna jeszcze zaliczyć do grona tak zacnych refraktorów (oczywiście borg ale ceny mają mocno wykraczające poza mój budżet)

 

Pozdrawiam Sebastian

Mam do sprzedania TS 76EDPH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos FSQ-85 to po problemach z pierwszymi partiami wypuścili poprawioną tubę i flattenery/reduktory:

https://stargazerslounge.com/topic/319788-ha-astrodon-3nm-and-fsq-85reducer-first-light/?tab=comments#comment-3498482

 

https://www.takahashijapan.com/ct-news/news_topics/news_171013_fsq-85edp.html

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartolini napisał:

Tylko, że wersja bez obejm, szukacza (który może być zbędny) to ponad 16 tys.

Niestety na rynku wtórnym pojawiają się rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, warpal napisał:

Tylko, że wersja bez obejm, szukacza (który może być zbędny) to ponad 16 tys.

Niestety na rynku wtórnym pojawiają się rzadko.

 

Jak zwykł mawiać mój nauczyciel germanista z liceum:

 

"Nie ma miłości bez bólu - rzekła małpa całując jeża"

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, yakson napisał:

Myślę że kupno Fsq106 za 15k to jak taka szóstka w totolotka.

Popytam w cff jaką mają sytuację, najwyżej poczekam. Przyznam ze ten cff 80/480 f/6.0 najbardziej by mi odpowiadal, z reduktorem 0.74robi się przyzwoita ogniskowa. Niestety nie mam doświadczenia w niczym dłuższym niz 300mm i boje sie wiekszych co by mnie mocno przerosły.

 

Pozdrawiam

Nie masz racji. Ostatnie trzy sprzedane na polskich giełdach były poniżej tej ceny. Od lat śledzę bardzo dokładnie rynek Tak w Polsce i nie tylko.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wessel napisał:

Nie masz racji. Ostatnie trzy sprzedane na polskich giełdach były poniżej tej ceny. Od lat śledzę bardzo dokładnie rynek Tak w Polsce i nie tylko.

Ceny baardzo mocno poszły ostatnio w górę a i samej oferty jeszcze nie widziałem nigdy bądź niepamietam;-)

W sumie to dopiero raczkuję w temacie, wiec malo wiem i malo widzialem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.