Skocz do zawartości

Problemy z guidingiem po pierwszych sesjach


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Dopiero rozpocząłem przygodę z gudingiem i po kilku sesjach straciłem wiarę w swój nowy sprzęt. Na EQ3-2 miałem mniej pojechane gwiazdy, no może trochę przesadziłem.
Mój setup: 
    - HEQ5 (nowy),
    - Newton 150/750,
    - Korektor komy
    - Canon 600D MOD
    - Guiding 60/240 + ASI120 MC-S
    - Focuser wykonany na sterowniku DRV + silnik krokowy + mocowanie od MateuszaW
    - Astroberry
    - Domowej roboty grzałki- jedna na lusterku wtórnym, druga na lunetce do guidingu. Obie po 5W
    - Zasilanie całości z akumulatora 12V 45Ah- podniesione napięcie do 24V i do poszczególnych gniazd znowu obniżone do 12V (podniosłem specjalnie żeby nie grzać 10m przewodów)

 

Montaż ustawiam najdokładniej jak potrafię (po złożeniu i wyważeniu wszystkiego) na polarną za pomocą lunetki i PolarFinder'a. Gudier jest przymocowany do teleskopu w stopce od szukacza, skręcony na sztywno. Kable w miarę uporządkowałem, spiąłem trytytkami, nie są napięte przy obracaniu, mają luz, sprawdzałem za każdym razem po rozstawieniu.

Zdjęcia jak to wygląda w całości:

IMG_20210303_225920.thumb.jpg.7e5434a55fe79e4a8109efc8d2e70252.jpg

 

IMG_20210303_225930.thumb.jpg.1a4babb85bf1e9461cde81e19052d1f3.jpg

 

IMG_20210303_225926.thumb.jpg.37cc18d54cffdc164eee033d4874abbd.jpg

 

Używam funkcji multi-star guiding w phd.
Generalnie mam wrażenie, że przy klatkach 180s w miarę gwiazdki są ostre, ale nie jest to mistrzostwo. Przy 5 min ekspozycjach jest totalna katastrofa. 
Bawiłem się ustawieniami, zmieniałem je, ale nie zauważyłem znaczącej poprawy. Jak coś zmieniłem to błąd zmieniał się o jakies 0.05, ale po chwili wracał lub był większy niż wcześniej. Swoją drogą nie wiem, czy to przypadłość akurat phd na astroberry, ale jak za szybko klikam gdziekolwiek w nim (np.: zwiększając jakiś wartość strzałeczką) to się całe zamyka...
Generalnie obiekt ucieka z kadru tak samo jak miało to miejsce w przypadku zwykłego prowadzenia w jednej osi na EQ3-2. Ostatnia i pierwsza klatka są między sobą bardzo przesunięte.

Miałem kilka prób ostatnio, a to przykładowe wykresy i klatki (wstawiam pierwszą i ostatnią klatkę):

27.02
Tutaj generalnie jest zje*** ostrość, więc przemilczmy ten fakt. 180s

IC_434_Light_180_secs_001.thumb.jpg.021dcd6f046a0e743f430c420f1ef3f6.jpg

 

IC_434_Light_180_secs_045.thumb.jpg.10702ccb0e5fe9bfadadf169428f3a8f.jpg

 

g4.thumb.jpg.c2358eddd09c7f8e292b8621adedb018.jpg

g12.thumb.jpg.5cc1138d3752ab8bc4421204c2fad47d.jpg

 

02.03
300s

 

NGC_2266_Light_300_secs_001.thumb.jpg.2c284968f95e3945bd2e4ddb33bfff1b.jpg

 

NGC_2266_Light_300_secs_036.thumb.jpg.a243b4772a47329f5e82bec56a665033.jpg

 

g2.thumb.jpg.7bad9c15ed6f05f63699d469d5643af7.jpg

 

 

g4.thumb.jpg.112f1fdbe639e72934ca3efbf395e0af.jpg

 

03.03 
180s

NGC_2244_Light_180_secs_001.thumb.jpg.753b94902ce47086acdc515c36fe095b.jpg

 

 

NGC_2244_Light_180_secs_061.thumb.jpg.206e1998d86ec91a31723ab2bfc41599.jpg

g2.thumb.jpg.53f6d36a0ae69d5ac1e184afc980068d.jpg

g4.thumb.jpg.ee8c5bc77a88f43976d0e90948e78633.jpg

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi co robię źle, na co zwrócić uwagę, co poprawić, co sprawdzić. Kłaniam się.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuca montażem na lewo i prawo. Wydłużyłbym  czas naświetlenia 3 do 5 s , zmniejszył agresywność  i zwiększył  histerezy,  oczywiście niewszystkie parametry na raz,ale od czasu bym zaczął. Kable zwieszające się  luzem też  nie pomagają. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt gwiazd na twoim zdjęciu to nie tylko kwestia guidingu ale przede wszystkim kolimacji. Zauważ że w różnych częściach kadru gwiazdy masz rozjechane w różnych kierunkach i przybierają różne kształty. Przesunięcie kadru to pewnie kwestia tego, że rozłączałeś guiding i eksperymentowałeś w trakcie sesji ewentualnie PHD zgubił gwiazdę (widać, że na poszczególnych screenach prowadził na różne gwiazdy). W innym przypadku jeżeli ciągle prowadziłby na te same gwiazdy a montaż realizowałby komendy to kadr powinien być zachowany. Czy korzystałeś z asystenta guidingu w PHD?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @Maro21 - 2s minimum czas na guiderze. Rozumiem, że biblioteka darków i bad pixel zrobiona w phd?

Potem histereza na 30 z bazowych ustawień PHD (70ra/100dec). Wróć do ustawień fabrycznych najlepiej. Potem wciskasz mózg - po 2 minutach masz wyniki i sugestie ustawień guidera. Wklej tutaj screen. 

 

Poza tym - miałem taki sam zestaw i zostawiłem tubę do wizuala i kupiłem refraktor. To za dużo na ten montaż z lustrzanką i dużym guiderem. 

 

Pozdrawiam 

 

ps. wg Twojego setupu - wpisz w PROMIEŃ w oknie CEL - 1,2. Koło po prawej zobrazuje ci jak pracuje montaż - gwiazdy/kropki poza kołem = poruszenie obrazu. To co w kółku - jest git nie przejmujesz się).

 

https://www.bintel.com.au/tools/astronomy-calculator/?focallength=750&fratio=5&pixelsize=&xpixels=&ypixels=&eyepiecemm=&eyepiecefov=&binning=1&multiplier=1&target=moon&p1=&p2=&p3=&telescope=24609&camera=70189&eyepiece=&v=322b26af01d5

Edytowane przez innerside
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maro21 napisał:

Rzuca montażem na lewo i prawo. Wydłużyłbym  czas naświetlenia 3 do 5 s , zmniejszył agresywność  i zwiększył  histerezy,  oczywiście niewszystkie parametry na raz,ale od czasu bym zaczął. Kable zwieszające się  luzem też  nie pomagają. 

Całkowicie zapomniałem o czasie naświetlania. Dzięki za uwagę! W każdym razie gdy 1 raz uruchamiałem to wystartowałem z 2s i było porównywalnie. Pokombinuję.

 

Co do zwisających kabli- mam plan żeby dorobić sobie wkręcaną w pręt przeciwwagi całą "skrzyneczkę elektryczną" (20x15cm, waga <1kg), do której dochodzą wszystkie kable i do której będzie dochodził tylko jeden przewód- zasilanie 12V. Czy umiejscowienie w tym miejscu takiej skrzynki będzie dobrym rozwiązaniem? 

 

IMG_20210304_152116.thumb.jpg.80204cc8a5b64b76ef0731ef538d6d82.jpg

 

 

44 minuty temu, Szymoff napisał:

Kształt gwiazd na twoim zdjęciu to nie tylko kwestia guidingu ale przede wszystkim kolimacji

Właśnie problem w tym, że kolimowałem przed sesją teleskop. Nie wiem, być może mam wadliwy kolimator? Albo źle przeprowadzam sam proces kolimacji... Gwiazdki są okropne.

 

32 minuty temu, innerside napisał:

Rozumiem, że biblioteka darków i bad pixel zrobiona w phd?

No nie, nie zrobiłem tego. Mój błąd, dzięki za podpowiedź.

 

44 minuty temu, Szymoff napisał:

Czy korzystałeś z asystenta guidingu w PHD?

Rzeczywiście, jest jakiś asystent. Tylko to już niestety podczas sesji muszę ogarnąć. Jak tylko pogoda pozwoli to na pewno zrobię i się pochwalę co tam wypluło.

 

32 minuty temu, innerside napisał:

 

Poza tym - miałem taki sam zestaw i zostawiłem tubę do wizuala i kupiłem refraktor. To za dużo na ten montaż z lustrzanką i dużym guiderem.

Oczywiście też mam taki plan, ale na wiosnę pobawię się jeszcze z galaktykami, a na lato/jesień na pewno zmienię szkiełko. 

 

32 minuty temu, innerside napisał:

 

ps. wg Twojego setupu - wpisz w PROMIEŃ w oknie CEL - 1,2. Koło po prawej zobrazuje ci jak pracuje montaż - gwiazdy/kropki poza kołem = poruszenie obrazu. To co w kółku - jest git nie przejmujesz się).

Ok, jasne.

 

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Na pewno coś z tego uda mi się wyrzeźbić i poprawić.

 

Edytowane przez bloniak91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzicha czego wy nie robicie biblioteki darkow na guidingu? Już kolejny taki przypadek. Przecież wiadomo że jedna z twoich gwiazd na multiguiding to bad pixel na 100%. I teraz tak: gwiazdy się przesuwają no bo wiadomo a jedna gwiazda stoi w miejscu i zakłóca korektę. To podstawowa sprawa przy guidingu. A niestety pixel przeważnie ma bardzo wysokie hfd i jest brany mocno pod uwagę. 

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bloniak91 Na spokojnie podejdź do tematu. Znam z autopsji "rozedrganie" na widok zerowego pokrycia na 2h w piątek o 23 hehe :DDD

Dla mnie ogarnięcie guidingu to chyba największa bolączka/przygoda przy astrofoto. Każde zlekceważenie poszczególnych składowych top guidowania to zgrzytanie zębów i opad motywacji po sesji. Ale nie poddawaj się. Przy tym setupie jak opanujesz wszystko - da się fotografować jak najbardziej - sam będę próbował w tym sezonie. Ale musi być wszystko top ustawione. 

 

Przy nowym heq5 - zanim rozważysz opaskowanie - polecam Co zajrzeć do silników - skasować luzy i wymienić smar. U mnie poprawa był spora. W tym sezonie już będę robił paski bankowo. 

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki za sukces.

 

ps. Oczywiście zapomniałem o najważniejszym - delikatnie przesuń balans w ra na wschód podczas wyważania zestawu. Pomoże przy luzach na ślimakach. 

 

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znalazłem chwilę żeby pojechać na miejscówkę i skorzystać z porad.

I chociaż niebo po 2h zasłoniło się  chmurami, to i tak do domu wracałem szczęśliwy :)

Ustawiłem czas naświetlania na 3s, skorzystałem z asystenta w phd, zbudowałem bibliotekę darków i moim oczom ukazał się nawet piękny wykres:

g4.thumb.jpg.9fa0abacc1657d7c615809891dfb4fe1.jpg

g7.thumb.jpg.33189e0c6d91d43a642828b55a6e85e2.jpg

 

 

Klatki wyglądają cudnie, gwiazdki są punktowe. Dodatkowo skolimowałem teleskop przed samym rozpoczęciem sesji i koma jest praktycznie niezauważalna.

Wstawiam również wyniki z asystenta. Przeraża mnie ten błąd ustawienia na biegun. W lunetce wyglądało idealnie, najwidoczniej mam chyba źle zjustowaną samą lunetkę z montażem.

 

g2.thumb.jpg.62befac568da5b37d7830e4fbc29a3a7.jpg

 

 

Poprawa jest znacząca i zauważalna. Wynik cieszy oko, będę próbował bawić się jeszcze dalej, można uda się coś jeszcze więcej z tego setupu uzyskać.

Jeszcze raz dzięki za protipy! :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.