Skocz do zawartości

Moje pierwsze światło - Galaktyka Bodego


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki Bogdan

ja tylko robię to co mi się podoba, nie walczę o jakieś rekordy :)

Kupując teleskop zakładałem, że będę binował x2, dlatego też zmieniłem kamerę i szukam reduktora.

Ale jak to w testach oczywiście bardzo chciałem sprawdzić i co tu dużo mówić jest wyraźna różnica pomiędzy 0.31 a 0.62. I jest to warte użycia powiem szczerze.

Gwiazd szkoda, kilka teorii o małym pikselu forsowanych tu na forum jest o kant d rozbić, jak się okazuje.

Takie powiększenia to jest to co od początku mnie najbardziej rajcuje w astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak w temacie

 

zerknijcie jak to wygląda w praktyce:

 

obraz.png.6f32a1c261c3124c995b5bcdd9f0311e.png

 

obraz.png.33b101d7e9faafdbc75d7035f1ad6421.png

 

i zdjęcie, stack bez wyciągania, bo to jasne gwiazdy, powiększenie 200%

obraz.png.31fbee923e42375dfb193b727ff7588e.png

 

 

Złapanie separacji 2" łuku to na obrzeżach Krakowa to chyba dobry wynik? A to jest stack 477 subów.

 

 

 

i dla porównania pojedynczy krótki sub 30s lekko zdjęty w dół histogramem

obraz.png.7b4d390c50f532f17dfa1215ce8511f8.png

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, warpal napisał:

Gratuluję!

 

Może z niebieskim wystarczy przesunąć kanał o parę pikseli.

Wyglądałoby  to wtedy tak:

519185215_obraz.png.cd2d20b462014f45214801fcd10e36ddcopy.thumb.png.9666c7dc9aaf08e8985c235a8c16640b.png

no to nie jest niebieskie :)

mnie pasuje to co mam, zauważyłem tylko jak daleko jest to od obecnego trendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2021 o 08:41, kubaman napisał:

Złapanie separacji 2" łuku to na obrzeżach Krakowa to chyba dobry wynik? A to jest stack 477 subów.

Kuba, gratulacje! Jestem pod wrażeniem!! Nawet zmotywowało mnie to aby wrzucić swoją M81 z 16".

W dniu 17.03.2021 o 08:28, kubaman napisał:

Ale jak to w testach oczywiście bardzo chciałem sprawdzić i co tu dużo mówić jest wyraźna różnica pomiędzy 0.31 a 0.62. I jest to warte użycia powiem szczerze.

Gwiazd szkoda, kilka teorii o małym pikselu forsowanych tu na forum jest o kant d rozbić, jak się okazuje.

Takie powiększenia to jest to co od początku mnie najbardziej rajcuje w astrofotografii.

 

Od pewnego czasu nurtuje mnie to pytanie - czy jest sens używać ( u mnie względnie ) dużej skali 0,6" skoro seeing i tak jest zwykle na poziomie 1,5-2,5". Patrząc na rozmiar gwiazd: nie ma, jednak zauważyłem że detal który się rejestruje w galaktykach jest lepszy niż wynikało by to z FWHM mierzonego na gwiazdach. To na pewno będzie rzutowało na decyzję podczas wyboru następcy ASI 071.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo ugięcia się toru fotonu od teoretycznego toru pozbawionego wpływu atmosfery  maleje wraz z odległością od tego teoretycznego toru. Z tego względu FHMW może skakać, ale tak czy tak najwięcej fotonów będzie najbliżej tego teoretycznego toru, więc rozlanie się detalu nie będzie dokładnie odpowiadać max FHMW. Chyba, że coś kręce.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcinos napisał:

Kuba, gratulacje! Jestem pod wrażeniem!! Nawet zmotywowało mnie to aby wrzucić swoją M81 z 16".

 

Od pewnego czasu nurtuje mnie to pytanie - czy jest sens używać ( u mnie względnie ) dużej skali 0,6" skoro seeing i tak jest zwykle na poziomie 1,5-2,5". Patrząc na rozmiar gwiazd: nie ma, jednak zauważyłem że detal który się rejestruje w galaktykach jest lepszy niż wynikało by to z FWHM mierzonego na gwiazdach. To na pewno będzie rzutowało na decyzję podczas wyboru następcy ASI 071.

Dzięki

 

gwiazdy są specyficzne. Są bardzo mocno wysycone i jak je wyciągamy to zmieniają średnice dziesiątki razy.

Słaby detal np pyły moim zdaniem tak się nie zachowuje i widać dużo więcej. Moge zrobić eksperyment i sfocić te samą podwójną przy M81 co powyżej na binie x2, x3 i x4. Porównany wyniki, ale tylko te przed wyciąganiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

Moge zrobić eksperyment i sfocić te samą podwójną przy M81 co powyżej na binie x2, x3 i x4. Porównany wyniki, ale tylko te przed wyciąganiem.

Jestem ciekaw wyników. U mnie przy skali 0,6 ta gwiazdka się nie rozdzieliła, jedynie widać jej podłużny kształt. Brakło seeingu. Sprawdzałem to na stacku i na najlepszej klatce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.