Skocz do zawartości

Coraz głębiej do portfela: Część 2 - w dobie koronawirusa


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

400h na cały rok nie ma zbyt wielu z prostej przyczyny.... nie ma tyle roboty. Ale za to jak się pojawia to hohoho oj są ludzie na załadunkach czy pakowni którzy robią takie przebiegi. Już nie wspomnę o Ukraińcach bo oni są wykonani z innego materiału niż Polacy plus nie wiem o co chodzi ale u nich nie jest problemem zasuwać na 2 etaty i więcej w jednej firmie. Generalnie mało kto pracuje w takich kombinatach po ustawowe 168h, w rzeczywistości to raczej 220-230h oczywiście za najniższą i mało tego ludzie są "zdenerwowani" jak nie ma tych nadgodzin bo doszli do wniosku że mało wtedy wychodzi. Już nie wspomnę o mrowiu "firm" działających na czarno oraz oraz pracy na branżach typu pieczarka czy kury gdzie ludzie robią po 20h ciągiem kiedy trzeba. I żeby było najśmieszniejszej nie słyszałem przypadku żeby taki kołchoz dostał kiedykolwiek po przysłowiowej dupie za takie praktyki. Z prostej przyczyny tu każdy taki Pan zna lokalną władzę i ma tzw "God mode". Jak dla mnie to Inspekcja pracy i skarbówka to jakiś żart. Już nie wspominając że taka firma 300 osobowa jest w zasadzie nie do zamknięcia, z powodu tego że realizuje misję społeczną czyli nie daje ludziom umrzeć z głodu na danym terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzmy na cenę Synty 8 w kontekście inflacji. Od 2006 roku do teraz zdrożała z 1100 zł do 2200 zł, czyli o 100%. Natomiast inflacja w tym okresie wyniosła ok 42%. Tak więc pozostałe 58% podwyżki nie wynika z inflacji. Głównie wiadomo z czego wynika - kryzys pandemiczny. Ale czy tylko?

5 godzin temu, Binocooler napisał:

Kurde, trzeba było parę lat temu chyba wykupić pół magazynu sklepu astro i bym dziś nie pluł se w brode z powodu inflacji i utraty wartości moich pieniędzy na koncie.

Pisałem kilka razy w formie żartu, żeby lokować majątki w montażach i teleskopach, bo są niezwykle stabilnie zyskującym na wartości aktywem :) Ale to prawda, gdybyś wykupił kontener Synt 8" w 2006 roku (a nawet 2014, bo wtedy cena była również 1100 zł), to na dziś dzień miałbyś czysty zarobek 58% ponad inflację.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, powłoki lustrzane by się utleniły, więc lepiej było wtedy zakupić szlachetniejsze soczewki akcesoriowe i obiektywowe, zwłaszcza szczególnie jak dolar dostał zapaści do nieco ponad 2 złote chyba w 2008r. ;) No i mniejsza powierzchnia magazynowa do utrzymania. ;p

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

Zapraszam na ścianę wschodnią, zobaczycie jak się robi interesy. Teraz już nie 400h bo minimalna mocno mocno poszła do góry. W moich stronach 90% dużych zakładów to kombinaty typu obóz koncentracyjny z 300-500 pracowników za minimalną. Chcesz więcej to zasuwasz po 400h, a jak chcesz jeszcze więcej to na twoje miejsce jest 1001 Ukraińców, którzy żeby było śmiesznej mają jakieś dopłaty i zarabiają godzinowo jeszcze lepiej.... więc będzie jeszcze gorzej bo najazd braci ze wschodu dopiero się zaczyna. 6k netto ? U nas tyle to burmistrz i wójt zarabiają (100x tyle pod stołem, niech żyją dotacje z Unii,firmy budowlane i szwagier.)

Ja właśnie pochodzę że wschodu a pracuje we Wrocławiu. Tutaj Ukraińcy też mają lepiej niz My. Mają dotacje do mieszkan, za dojazdy , w dodatku miasto musi im zagwarantować pracę... Oni nei szukają sami nic. Ale widziałem odcinki płacowe Ukrainy i mają średnio 4tys na reke ( średnia z 5 Ukraińców z ktoymi rozmawiałem). Do tego mają rozłąkowe palcone, na dzieci i pełen socjal.... I co ciekawe Ukraińcy już nei chcą tu pracować bo za mało płacą. Średnia stawka we Wrocławiu to 20-22zl brutto na osobe dla obcokrajowca. Np. Sprzątane bloków rano od 4 do 10 - wynagordzenie 3200netto, kurierzy ponad 5tys wyciąga lekko 

Edytowane przez Krys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

@MateuszW Ja nie byłbym takim optymistą z tym zarobkiem. Spójrz tylko na wartość nieruchomości i ceny usług przez te 15 ale ostrzegam inflacja nie wyniosła 44%. Moim zdaniem osoba kupując taki kontener synt na 15 lat w praktyce tylko straciłaby pieniądze.

Inflacja jest zależna od branży. W nieruchomościach wynosi więcej, w innych dziedzinach mniej.  Wartość, którą podałem opiera się na konkretnych założeniach i metodologii pomiarowej, a to czy odzwierciedla rzeczywistą sytuację dla Kowalskiego zależy już od tego, co on kupuje.

 

Niezależnie od tego, ile wynosiła inflacja, to kupując kontener sprzętu astro, przez ten czas jesteś o 100% do przodu względem tego, jakbyś po prostu zostawił pieniądze na koncie i nic nie robił. Jest pewnie wiele innych, lepszych sposobów na inwestycję, ale ta tutaj jest już całkiem niezła. Oczywiście oceniamy wszystko post factum, a te 15 lat temu nikt przecież nie wiedział, że ceny sprzętu będą tak mocno rosnąć. 

41 minut temu, Binocooler napisał:

No tak, powłoki lustrzane by się utleniły

A to jest dobre pytanie :) Co by się działo z lustrami w takim czasie w domowych warunkach, przy rozsądnej wilgotności. Myślę, że mogłyby wytrzymać bez degradacji. Z doświadczenia wiem, że 10 lat wytrzymuje spokojnie przy sporadycznym użytku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Popatrzmy na cenę Synty 8 w kontekście inflacji. Od 2006 roku do teraz zdrożała z 1100 zł do 2200 zł, czyli o 100%. Natomiast inflacja w tym okresie wyniosła ok 42%. Tak więc pozostałe 58% podwyżki nie wynika z inflacji. Głównie wiadomo z czego wynika - kryzys pandemiczny. Ale czy tylko?

Pisałem kilka razy w formie żartu, żeby lokować majątki w montażach i teleskopach, bo są niezwykle stabilnie zyskującym na wartości aktywem :) Ale to prawda, gdybyś wykupił kontener Synt 8" w 2006 roku (a nawet 2014, bo wtedy cena była również 1100 zł), to na dziś dzień miałbyś czysty zarobek 58% ponad inflację.

Ja kupiłem montaż neq 6 pro za 3500zl 3lata temu. Dziś cena sięga 7 tys. Swoją drogą macie jakieś dojścia do zakupu soczewek lub luster? Ale do wstępnego zrobienia a nie gotowe 

Edytowane przez Krys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krys napisał:

Ja kupiłem montaż neq 6 pro za 3500zl 3lata temu. Dziś cena sięga 7 tys 

Ale nówkę za 3500? One kilka lat temu były po 4500, a 3500 było za HEQ5.

Ja również mam fajną lokatę na NEQ6, używki dawno chodzą za więcej niż dałem za nówkę kilka lat temu :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

Ale nówkę za 3500? One kilka lat temu były po 4500, a 3500 było za HEQ5.

Ja również mam fajną lokatę na NEQ6, używki dawno chodzą za więcej niż dałem za nówkę kilka lat temu :) 

No może nie nówkę. Ale 2tygodniowy sprzęt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś robiąc sobie rekonesans po rynku astro nieco zbladłem. Już ponad 1100zł za standardowe napylenie (naparowanie) starego lustra 16" :hmmm: i 600 za SW 8" :hmm: a Delta gotowe, nowe 8" na wyprzedaży daje za 270zł :laughbounce2: Dobre czasy dla astrohobby chyba definitywnie się skończyły !!! Chyba, że tylko z wyprzedaży będziemy korzystać.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież to proste

jak sama nazwa wskazuje naparowywanie odbywa się przez odparowanie materiału (w przypadku luster odparowywane jest aluminium). Podgrzany materiał paruje, a później drogą dyfuzji trafia na naparowywany przedmiot (u nas lustro) oraz na wszystko dookoła i tam osiada dzięki adhezji

 

napylanie odbywa się w polu elektrycznym. Atomy lub cząsteczki napylanego materiału są jonizowane, a następnie przyspieszane w polu elektrostatycznym. Napylany przedmiot powinien być dobrym przewodnikiem prądu (nie jest to konieczne ale nie komplikujmy). Przyspieszone jony mają dużą energię więc wbijają się wgłąb napylanego przedmiotu (dość płytko w warstwę powierzchniową)

 

różnica w cenie między samym naparowaniem, a odnowieniem używanego lustra bierze się np. z faktu, że starą warstwę trzeba usunąć. Poza tym lustra sprzedawane obecnie są w promocji (to wyprzedaż bo normalna cena jest kilka razy wyższa) i produkowane masowo, a to zupełnie inna bajka niż indywidualne podejście

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
20 minut temu, Człeko napisał:

O nic nie chodzi. Różne sklepy, różne ceny. 300zł różnicy na 7000zł to nie jakaś wielka rozbieżność. Co w tym dziwnego?  Trzeba wybierać te oferty które lepiej Ci pasują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, DarX86 napisał:

O nic nie chodzi. Różne sklepy, różne ceny. 300zł różnicy na 7000zł to nie jakaś wielka rozbieżność. Co w tym dziwnego?  Trzeba wybierać te oferty które lepiej Ci pasują. 

Hej,jak patrzyłem to jeszcze starą cenę miały fotozakupy, czyli 5555zł, szkoda, że screena nie zrobiłem. Teraz widzę już zostały uaktualnione. Nie zmienia to faktu, że nowe tuby Celestrona podrożały, aż ponad 2 tysiące. Dla przykładu SCT 9'25 kosztowało 7600 a teraz już ponad 10 koła - https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-celestron-c9-1-4-a-xlt-cge?from=listing  Czyste szaleństwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.