Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

Blue Origin Federation jest amerykańskim prywatnym producentem statków kosmicznych, świadczącym usługi suborbitalnych lotów kosmicznych .
Założona w 2000 r. Przez Jeffa Bezosa firma jest prowadzona przez dyrektora generalnego Boba Smitha.

Człon napędowy jest wielokrotnego użytku. Ląduje "na nóżkach".

 

'Za cenę nowego Mercedesa klasy S z niemal kompletnym wyposażeniem gwarantujemy sobie trwający 11 minut lot w kosmos.

Siedząc w kapsule z ogromnymi oknami, turyści startują pionowo w górę na szczycie 20-metrowej rakiety New Shepard.
Po kilku minutach docierają na wysokość 100-103 km, czyli oficjalnie przekraczają tzw. linię Karmana,
granicę między atmosferą a przestrzenią kosmiczną.

To właśnie tam uczestnicy lotu doświadczają przez kilka minut stanu nieważkości oglądają Ziemię na tle czerni przestrzeni kosmicznej.
Po kilku minutach kapsuła pasażerska z maksymalnie sześcioma pasażerami ponownie wchodzi w atmosferę i ląduje na spadochronach.
Owszem, po takim locie będziecie lżejsi o kilkaset tysięcy dolarów, ale mam wrażenie, że niezadowolonych będzie niewielu.'

 

 

https://spidersweb.pl/2021/04/blue-origin-rozpoczyna-sprzedaz-biletow.html?fbclid=IwAR3-TX8nhXJvyYgxRJQEv-NrGlclZqpH1v-CaSrFlE_mQhbqFwsPOzPVjvM

Siema

blupasa.jpg

Edited by ekolog
 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Amerykańska firma Blue Origin zapowiada, że 20 lipca wystrzeli załogę na pokładzie swojej rakiety i systemu kapsułowego New Shepard.


Astronauci najprawdopodobniej będą osobami stanowiącymi personel firmy ale jedno stanowisko jest sprzedawane w trybie online.


"Tylko 569 osób było w kosmosie. Dzięki naszemu nowemu pojazdowi Shepard zamierzamy to zmienić radykalnie."

 

Ogłoszenie Blue Origin zbiegło się w czasie z 60. rocznicą pierwszego lotu kosmicznego wykonanego przez amerykańskiego astronautę
- Alana Sheparda, na cześć którego nazwano nowy pojazd turystyczny. Alan Shepard przeprowadził 15-minutowy lot suborbitalny w kapsule Project Mercury Freedom-7 5 maja 1961 roku.

 

Siema
https://www.bbc.com/news/science-environment-57000820

 

boks.jpg

alans.jpg

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Sprzedano na aukcji miejsce w kapsule, która na kilka minut zapewni "turystom" stan nieważkości
oraz przebywanie na wysokości gdzie, umownie, zaczyna się kosmos.

 

Blue Origin, kosmiczna firma należąca do Jeffa Bezosa, zorganizowała licytację,
podczas której można było kupić miejsce na lot w kosmos u boku miliardera.

 

Istotne było, że poleci właściciel firmy to organizującej (Blue Origin) - Jeff Bezos.

 

Cena "biletu" na pokład New Shepard osiągnęła 28 mln dolarów. Kwota idzie na cele dobroczynne.

 

Osoba, która nabyła bilet musi spełniać jeszcze określone warunki.


Między innymi ukończenie 18 lat, wzrost od 152 do 193 cm, wagę od 50 do 101 kg, dobre zdrowie,
"zdolność do wspięcia się na wieżę startową New Shepard w mniej niż 90 sekund"
(porównywalne z pokonaniem siedmiu kondygnacji schodów).

 

https://tech.wp.pl/miejsce-na-lot-w-kosmos-z-jeffem-bezosem-sprzedane-cena-moze-szokowac-6650203095571360a

 

Tam niebo jest naprawdę czarne - inaczej niż na Ziemi (dodam od siebie).

Jeśli Elon Musk pójdzie za tym przykładem i będzie sprzedawał kiedyś bilet na Marsa
to raczej będą to ... miliardy dolarów :)

 

Siema

blu2.jpg

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...
Posted (edited)

Uznaję osobiście dzisiejszą datę za dzień pierwszego w historii użycia statku kosmicznego zbudowanego specjalnie dla turystów.

 

Miliarder Jeff Bezos wleciał w kosmos we wtorek pierwszym załogowym lotem swojego statku rakietowego New Shepard.

Towarzyszył mu Mark Bezos - jego brat, Wally Funk - 82letnia pionierka kosmicznego wyścigu mocarstw i 18letni student.


Podróżowali w kapsule z największymi oknami wystrzelonymi kiedykolwiek w kosmos, oferującymi wspaniałe widoki na Ziemię.
Nowy Shepard, zbudowany przez firmę Bezosa Blue Origin, ma służyć rozwijającemu się rynkowi turystyki kosmicznej.

 

Czwarty pasażer to syn finansisty Joesa Daemena, który założył holenderską firmę private equity Somerset Capital Partners.
Oliver pierwotnie zapewnił sobie miejsce na drugi lot, ale został powołany, aby zastąpić anonimowego zwycięzcę aukcji publicznej.

Ten anonimowy obecnie zwycięzca, który zapłacił 28 milionów dolarów,  aby dołączyć do Bezosa w pierwszym załogowym locie New Shepard,
musiał wycofać się "z powodu konfliktów w harmonogramie".

 

Kapsuła z ludźmi odłączyła się na wysokości 76 km podczas wznoszenia. Osiągnęli ponad 100 km wysokości (= kosmos) i kilka minut nieważkości.

 

Spadochrony spowalniają opadanie kapsuły do prędkości 26 km/h ale tuż przed upadkiem uruchamia ona jeszcze silniczek odrzutowy.

 

https://www.bbc.com/news/science-environment-57849364

 

Siema
p.s.
To, że ktoś ma bilet to nie znaczy, że poleci. Raczej na biednego nie trafiło - jak w znanej mądrości ludowej:

 

Jedni lecą w kosmos jak mają bilet inni jak mają czas i odwagę ;)

 

Oryginał:

 

Jedni wypoczywają w lecie, a inni tam gdzie jest lato. :D

 

 

gbh.jpg

bluok.jpg

Edited by ekolog
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Przy okazji po cichu zredefiniowano pojęcie "kosmosu" (zapewne w celach marketingowych) - teraz wedle Wikipedii kosmos zaczyna się na powierzchni Ziemi.

 

N/B : zawsze tak podejrzewałem! :smokin:

 

wf.jpg.27fbb4605484ee986eeb760a638bab0d.jpg

 

 

 • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Mówcie co chcecie ale ta ich rakieta z kapsułą przypomina bardzo fallusa.

 

I nawiązując do tego...

 

Jak polecimy kiedyś na inne planety to na miejscowych będziemy robić eksperymenty i będziemy wykorzystywać ich seksualnie.

Jak to kosmici.

 • Thanks 1
 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, piotrkusiu napisał:

Jak polecimy kiedyś na inne planety to na miejscowych będziemy robić eksperymenty i będziemy wykorzystywać ich seksualnie.

Jak to kosmici.

obiecanki cacanki seksualnie, a jak przyjdzie co do czego to bezos będzie ich wyłapywał żeby pracowali w sortowniach amazona :P

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Skoro tyle o Wally to warto coś dojaśnić.

 

82-letnia Pani Funk mimo gigantycznych kiedyś zalet i sprawdzeń nie dostała biletu na lot w kosmos co uchodzi za trochę niesprawiedliwe i Bezos to naprawił ale
Pani Funk zapłaciła też sporo swoimi pieniędzmi za ten lot - z tego co gdzieś czytałem.

 

Siema

https://www.nytimes.com/2021/07/19/science/wally-funk-jeff-bezos.html


Dla chętnych z translatora (wybrane):

 

Wally Funk w końcu leci w kosmos. Kiedy we wtorek przekroczy tę arbitralną wysokość, która dzieli niebo od Ziemi w rakiecie zbudowanej przez firmę Jeffa Bezosa Blue Origin , będzie miała 82 lata i będzie najstarszą osobą, która kiedykolwiek poleciała w kosmos. Ale nie to czyni ją tak wyjątkową.

Pani Funk jest jedną z niewielu osób, które do tej pory bezpośrednio uczestniczyły w obu epokach lotów kosmicznych — tej, która rozpoczęła się jako pilny wyścig między rywalizującymi narodami, i tej, w którą teraz się zmieniamy, w której prywatne firmy i miliarderzy, którzy je finansują, toczą zaciekłą konkurencję o klientów, wynagrodzenie i kontrakty. To, że ostatecznie została wykluczona z pierwszej fazy, ponieważ jest kobietą, a teraz zostanie włączona do następnej, również uwypukla trudne pytania, dla kogo jest przestrzeń.

Jej droga do kosmosu prawdopodobnie zaczyna się od wypadku narciarskiego w 1956 roku, który zmiażdżył jej dwa kręgi. Powiedziano jej, że już nigdy nie będzie chodzić. W wieku 17 lat miała już historię witania „nie możesz” z wyzywającym dowodem, że może. Gdy dochodziła do siebie, doradca zawodowy zasugerował, aby wzięła udział w lekcjach lotnictwa, aby ją odwrócić. W książce „Promised Księżyc” przez Stephanie Nolen Pani Funk powiedział, że podczas swojego pierwszego lotu w górę, w Cessna 172, „Bit błąd i że to było.”

W tym roku weszła w samotność i uzyskała licencję pilota w wieku 17 lat. Pani Funk latała przy każdej okazji, łącznie z wymykaniem się z formalnego tańca, by lecieć nocą. W sumie przepracowała ponad 19 600 godzin lotu i nauczyła latać ponad 3000 osób.

Prawdopodobnie spędziła więcej czasu w samolotach jako pilot niż trzej mężczyźni, z którymi leci w kosmos, spędzili jako pasażerowie samolotu.

Na ostatnim roku studiów, kiedy zdobyła trofeum uznające ją za najwybitniejszego pilota, kierownik lotniska podarował jej go, mówiąc: „Zapamiętaj moje słowa, jeśli kiedykolwiek kobieta poleci w kosmos, będzie to Wally lub jedna z jej uczniowie”.


W 1961 roku, trzy lata przed narodzinami Jeffa Bezosa, pani Funk i 12 innych kobiet przeszło testy w ramach programu Kobieta w kosmosie . Testy zostały zaprojektowane przez dr Lovelace'a dla astronautów Merkurego. Chciał poddać kobiety tym samym testom, aby sprawdzić, czy będą dobrymi kandydatkami do kosmosu. Nie brali nikogo poniżej 24 roku życia, ale zabrali panią Funk.


Żadna z tych kobiet nie poleciała w kosmos. Rząd USA zamknął program „Kobieta w kosmosie” w momencie, gdy wyścig kosmiczny zimnej wojny nabierał tempa. Podczas gdy Valentina Tereshkova udała się w kosmos dla Związku Radzieckiego w 1963 roku, NASA nie wyleciała na orbitę Amerykanki aż do 1983 roku.

Kiedy dziś słyszysz o tych kobietach, często nazywa się je Mercury 13, ale nazywają siebie FLATs: First Lady Astronaut Trainees. Historia MIESZKANIA nie była powszechnie znana do niedawna. Jednak wśród kobiet i osób niebinarnych zajmujących się badaniem kosmosu, relacja pani Funk i jej kohorty, która walczy o zostanie astronautą i zostaje zablokowana z powodu ich płci, odbiła się echem.

Niektóre z tych kobiet postrzegają panią Funk jako osobistego bohatera, który przełamał bariery płci i mają nadzieję, że znów stanie się przykładem dla kobiet i dziewcząt.

funkas.jpg

Edited by ekolog
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, ekolog napisał:

Pani Funk powiedział, że podczas swojego pierwszego lotu w górę, w Cessna 172, „Bit błąd i że to było.”

 

będąc na jej miejscu powiedziałbym to samo! :D

 • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Nie chcę się czepiać, ale :) ... treści z translatora są naprawdę nieczytelne i nie zrozumiałe.

Często zresztą sprowadzają tekst do absurdu, np.

 

„Bit błąd i że to było.” => “The bug bit and that was it.”
Generalnie Be a bitten by the bug to idiom, odpowiednik naszego "połknąć bakcyla".

 

lub

 

"Historia MIESZKANIA :) nie była powszechnie znana do...", w tekście użyty jest skrót FLAT (First Lady Astronaut Trainees) a nie "flat" jako rzeczownik "mieszkanie".

 

 • Like 3
 • Thanks 2
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

@Andrzej Lach

Dzięki za znakomite przetłumaczenie dwóch fragmentów ale dodam jednak, że napisałem to w post scriptum i uprzedziłem że leci z translatora więc

nie trzeba mi tego, że taki tekst ma ZAWSZE wady, ciągle wyjaśniać.  To każdy wie!

Jesteśmy na polskim portalu, i ktoś może jednak chcieć na to zerknąć, a tych kilkaset literek nie obciąża istotnie dysku magazynującego

dane forum bo pojemność takich dysków (czy innych już nośników) staje się kosmiczna (sic!). :exclamation:

 

 

Turyści kosmiczni to jednak nie astronauci.

 

Przed lotem Blue Origin dyrektor generalny powiedział, chyba na swoją zgubę,  ;)

że "członek załogi naprawdę nie ma nic do roboty" w tym pojeździe autonomicznym.

 

W tym samym dniu ogłoszona została aktualizacje programu "Commercial Astronaut Wings".

 

Nowe przepisy Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) mówią, że aby być uznanym za astronautę (i zarazem dostać odpowiednie "skrzydła astronauty")
trzeba być częścią załogi oraz wnosić wkład w bezpieczeństwo lotu.
(New rules say astronaut hopefuls must be part of the flight crew and make contributions to space flight safety).

 

Siema
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-57950149

 

nieas.jpg

Edited by ekolog
Link to post
Share on other sites
39 minut temu, ekolog napisał:

aby być uznanym za astronautę (i zarazem dostać odpowiednie "skrzydła astronauty")
trzeba być częścią załogi oraz wnosić wkład w bezpieczeństwo lotu.

no i cyk, już po Gagarinie! ^_^ 

(...ma szczęście że nie podlega pod amerykańskie przepisy)

 • Haha 1
Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
W dniu 24.07.2021 o 11:34, szuu napisał:

no i cyk, już po Gagarinie! ^_^ 

(...ma szczęście że nie podlega pod amerykańskie przepisy)

 

Nie do końca. On miał opcję. Mógł - w razie czego - coś tam jednak zrobić. Czyli ocieniał sytuację i miał szanse "posterować" sytuacją.

Nie zmienia to faktu, że według pewnych doniesień, centrala mogła astronautom wyłączać te opcje bez ich wiedzy ;)

 

Siema

Edited by ekolog
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.